Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Mi a véleményed az alábbi...

Mi a véleményed az alábbi helyzetről? Pofátlan kettős mérce esete.

Figyelt kérdés

Képzeljétek el a kövi szitut, kitalált nevekkel. Tegyük fel, hogy neked van valami pozitív és sajátságos képességed, amit a társaságban, ahova jártál, Laci lenéz, fitymál, habár nem hangzatosan, csak épp csóválja a fejét, hogy neked "miféle hóbortjaid vannak, ugyan már..."- ez a véleménye a képességedről. Nevezzük a képességedet XY-nak, amit te rendszeresen alkalmazol és gyakorolsz. Van egy Kati nevezetű nő is a haveri társaságodban, aki Lacihoz hasonlóan szokványos képességű ember, és Kati kissé fitymálja képességedet, meg csodabogárnak tart téged emiatt, ami miatt nem tud veled mit kezdeni, közönyös veled és kissé fitymáló. Lacinak és Katinak semmi köze eyg máshoz, minden jel szerint. Ez a kiinduló állapot.


Laci rendszeresen félvállról kezel téged, a képeséged miatt, mert Katihoz hasonlóan csodabogárnak tart emiatt téged, így nem tud mit kezdeni veled, pedig te nyitott vagy rá. Majd a társaság, egy év után szétszéled. Hosszú évek telnek el, majd véletlen az utcán összefutsz Lacival, udvariasan köszönsz neki, de Laci épp csak szóba áll veled, hogy közöljön veled valamit: "emlékszel, anno a társaságban volt egy Kati nevű lány, aki teljesen átlagos volt; tudsz róla, hogy azóta neki XY képessége lett és rendszeresen gyakorolja, alkalmazza is?"- így Laci. Erre bólintasz, hogy hallottad azóta Katiról. Folytatja Laci: "hát... fejet hajtok Kati előtt... bámulatos, mire képes, elképesztő ez a nő... Hogy ekkora áldozatot hoz, és ilyen kiváló képességei lettek..." - mondja őszintén csillogó szemekkel Laci, akinek továbbra sincs semmi köze Katihoz, elmondása szerint csak hallotta róla, de nem találkozik vele. "Na, szevasz, mennem kell"- mondja ásítva Laci, és ugyanolyan lekezelő veled, mint annak idején.


Ergo, ha neked van valami sajátos képességed, amit jól alkalmazol is általánosságban, az ásítani való fárasztó "hóbort" Laci szemében és Kati szemében. De ha évekkel később Kati képességévé és szokásává válik, máris előlép a kettős mérce: Kati bámulatos, míg te továbbra is unalmas vagy UGYANAZON képességed és alkalmazásaid miatt.


És Laci nemhogy nem kér bocsánatot, hogy "bocsi, anno tévedtem, most már elámulok azon, ha valaki képes ilyesmire és alkalmazza is, ahogy látod, Kati is már képes arra, mint te már sokkal régebb őta, tehát csodálom Katit potn emiatt, ami miatt téged lenéztelek, csak hát, bocsi, de akkoriban még sajnos nem nyílt ki erre a szemem"- vagy valami hasonló.


De Laci nemhogy nem kér bocsánatot a KETTŐS MÉRCÉÉRT (mert itt ez a bökkenő, és nem a dícséret) , hanem továbbra is közönyösen lenéző irántad.


A meglátásom: ha például, továbbra is fárasztónak tartaná Laci az XY képességet, én megértenéám őt. De hogy a te arcodba tolja évekkel később, hogy "te, öregem, MÁSVALAKI ilyen képességre tett szert, de csodálatos az a személy!!", pont a te szemedbe tolja, akit mg most is lenéz, a te szemedbe, aki márakkoriban is rendelkeztél ezen képességgel, nos, azt én pofátlan kettős mércézésnek tartom.



HÁROM kérdésem van:

-------------


- Mi a meglátásotok a Laci hozzáállásáról?


- Hogyan éreznél e helyzetben?


- Mit teennél ilyen helyzetben évekkel ezelőtt, továbbá az aktuális helyzetben, amikor LAcival véletlen összefutsz?



2023. ápr. 14. 18:27
1 2 3 4
 1/39 anonim ***** válasza:
95%
Ha azt az energiát amit erre két emberre fodítottad itt az írásodban magadra fordítottad volna már sokkal előrébb lennél.
2023. ápr. 14. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/39 A kérdező kommentje:

Elmondok egy analóg, másik helyzetet is. Tegyük fel, egy előadáson Péter és Pál teljesen egyforma produkciót mutatnak be a közönségnek, például egymástól a kuglikat átvéve zsonglőrködnek, repülnek a kuglik, a levegőből egymástól veszik át azokat.


Kooprodukció, hajszálra ugyanazt csinálják a színpadon. Mindkettő udvarias, és kedves, a bunkóság semmi jele részükről, hanem úgy bánnak a közönséggel, ahogy kell.


Nincs az a szem, amely lényeges eltérést látna kettejük kézügyessége között, ez egy közös produkciójuk. Erre az előadás után Palinak wc-re kell mennie hirtelen, így nincs jelen, ám de egy hétköznapi, nem cinikus, nem buta, nem kifejezett bunkó, egyébként jól öltözött ember fellép a színpadra, és odafordul Péterhez, Péter udvariasan meghallgatja:


"Üdvözlöm, én egy könyvelő irodát vezetek, Gábor vagyok, nos, Ön asszem Péter, ugye? Ja jó, na, szóval, hát még ilyet, ez a Pál, ez micsoda egy zseni... hát most mondja meg... állati nagy tudású ez a Pál, hogy ez miket tud, micsoda hatalmas zsonglőr, huh" - mondja őszinte csodálkozással és elismeréssel. Hozzáteszi: "nah, izé, most már mennem kell, izé... hogy is hívják magát, kiment a fejemből, bocsásson meg... Ja, Péter, ja jó, na viszlát!" - és faképnél hagyja, bármiféle cinizmus bélkül, tök őszintén.

2023. ápr. 14. 18:50
 3/39 anonim ***** válasza:
82%

Emberi dolog. Nem tudom milyen képesség lehet, de valami barkácsolós vagy informatikai dologra gondoltam elsőként. Tudod vannak sztereotípiák. És ha valaki beleillik abba, az unalmas. Pl ilyen az, ha egy srác programozik. Nem nagy dolog, mindenki csinálja. Ha egy lány programozik, az már felkelti sokak figyelmét (főleg, ha nem nagyon ronda). Ugyanez fordítva pl az énekkel. Minden lány tud (valahogy) énekelni. Ha egy fiú tud, mindenki elájul.


- Valószínűleg más társaságot keresnék. Tudom, hogy bizonyos szempontból furcsa vagyok, de megtaláltam a helyem és a közösségem. Ez mindenki számára lehetőség szerintem.


- Bájcsevegnék 2 percet és igyekeznék rövidre zárni. Mivel Laci nem fontos számomra, nem barátkozom vele, ezért nem kell vitába bonyolódni. Ha akarnék barátságot Lacival, akkor amint felmerül, megbeszélném vele, hogy ez és ez miért bánt.

2023. ápr. 14. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/39 anonim ***** válasza:
85%

Utóbbi példád esetén egyértelműen kritikát kell kérned. Hogy neked miben kell fejlődnöd.


Nem csak a szaktudás számít, a személyiség is. Hiába vagy szakmailag rendben, ha mindenki utál veled dolgozni.

2023. ápr. 14. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/39 A kérdező kommentje:

#1


Mi gond van avval, meglátásod szerint, hogy érdekel engem jelen esetben az emberek világlátása, azaz a gakorin például, hogy ki hogyan él meg hasonló helyzeteket és mire tudja vélni, vajon milyen lelki torzulása lehet a Laci-féléknek?


Ez a szekció az "emberi tulajdonságok" szekció. Véleményed szerint mire szolgál, ha nem olyasmikre, amiről például én magam kiírtam e kérdést? Őszintén érdekel válaszod erre is. :)

2023. ápr. 14. 18:54
 6/39 A kérdező kommentje:

#2


"Hiába vagy szakmailag rendben, ha mindenki utál veled dolgozni."


A példák nem arról szólnak, hogy mindenki utál veled dolgozni, hanem arról, hogy kizárólag Kati és Laci számára unalmas vagy, a képességed miatt, amit NEM fitogtasz, hanem pusztán tudnak erről.

2023. ápr. 14. 18:56
 7/39 A kérdező kommentje:
Pardon, nem "#2", hanem 18:53-as.
2023. ápr. 14. 18:57
 8/39 A kérdező kommentje:
18:51-es: szó sincs nemi sztereotipiákról a példában. Uniszex dolgora gondolj.
2023. ápr. 14. 18:59
 9/39 anonim ***** válasza:
64%
A Laci lelki torzulása nem világos. A tiéd nagyon is.
2023. ápr. 14. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/39 anonim ***** válasza:
47%
Xard le "Lacit". Egy kretén.
2023. ápr. 14. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!