Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Mi a szerepük a rendszeres...

Mi a szerepük a rendszeres üres ígéreteknek? Ezek egyáltalán annak számítanak?

Figyelt kérdés

Nagyon örülnék, ha valaki olyan válaszolna, aki rendszeresen tesz üres ígéreteket.


Nem ítélem el, aki ilyet tesz, hanem szeretném a jelenséget megérteni. Mert valamilyen szerepe, funkciója biztosan van ennek a viselkedésnek.


Természetesen mindenkivel előfordul, hogy megígér valamit, aztán nem sikerül teljesítenie azt. Sőt, olyan is van, hogy a pillanat hevében megígér olyasmit, amit talán már az ígéret kimondásakor tudja, hogy valószínűleg nem fogja teljesíteni, és emiatt bűntudatot érez. A kérdés azokról szól, akik ezt rendszeresen megteszik, és úgy tűnik, nincsen bűntudatuk miatta - hanem a folytonos súlytalan ígérgetés része a kommunikációs stílusuknak.


Van egy-két ilyen ismerősöm, de komolyabban most azért gondolkoztatott el a téma, mert egy szimpatikus és minden egyéb szempontból korrekt ember teszi ezt. Ráadásul teljesen jelentéktelen dolgokban: pl. mesél valami cikkről, ami kapcsolódik a beszélgetésünkhöz, azt mondja, hogy majd átküldi - pedig nem kérem, nem is várom, nekem teljesen semleges -, aztán mégsem teszi meg. Kijelenti, hogy legközelebb kölcsönad egy könyvet, aztán sohasem teszi meg. Kéri, hogy én küldjek át neki valamit, mert valamit mutatni akar azzal kapcsolatban, de nem reagál rá, teljesen elfelejti (?). Ezek teljesen súlytalan dolgok, én sohasem kezdeményezem a tranzakció egyik oldalát sem, most már csak rá szoktam hagyni, mert megszoktam, hogy nála ezek a mondatok nem azt jelenik, mint nálam - aki emiatt ritkán is ígér bármit -, hanem valami más funkciója lehet. (Szerintem egyébként teljesen fölösleges ígéreteket tesz, én nem igénylem egyik szívességet sem, és magam sem ígérnék ilyeneket, mert nekem sincsen tengernyi időm sok nem is olyan fontos aprósággal foglalkozni.)


Itt a kérdés: Mi ezeknek a funkciója? Miért kommunikál valaki így? Tényleg nagyon rendszeren ígérget / javasolja, hogy valamilyen apró szívességet megtesz.


A súlytalan dolgok mellett volt egy-két fontosabb dolog is, amik ugyanolyan komolytalansággal voltak kezelve. Ezeket most nem írom le, mert az beazonosíthatóvá tenne.


Ilyenkor arról van szó, hogy a másik ember egyszerűen elfelejti az ígéreteket, amiket tesz?

Vagy nem felejti el, de nála az ígéret az egy rugalmasabb dolog, inkább szól a pillanatban való kapcsolatteremtésről, mint a tényleges megvalósításról? Azt gondolhatja, hogy az ilyenek nélkül nem lenne hozzá egy alapvető pozitív viszonyulásom?

Vagy sok embernek elígérgetheti magát, és képtelenség lehet lépést tartani így az ígéretekkel?

Vagy valami más?

Ti csináltatok már ilyet? Vagy ismertek hasonló személyt?


Tényleg szeretném megérteni. Nehezen hiszem el, hogy megbízhatatlan emberről lenne szó, de az mindenképpen furcsa, hogy a jelentéktelenségek és a fontos dolgok is ugyanolyan hanyagsággal vannak kezelve. Laza, baráti kapcsolatról van egyébként szó, azonos neműek között (mielőtt bármi férfi-nő elvárást idehoznánk), tehát normál esetben nem lenne szükség a people pleasing viselkedés semmiféle jelenlétére.


Köszönöm a válaszokat.



2023. júl. 14. 13:20
 1/4 anonim ***** válasza:

Vannak, korosztálytól függetlenül, nagyon feledékeny emberek. Nem rossz, ártó szándékkal ilyenek, csupán tényleg könnyen megfeledkeznek arról, amit mondtak. Viszont.. amennyiben ez ennyire rendszeres, nem ártana óvatosan (!) ezt felhozni neki, vagy legalább egy ilyen "hali! említettél ma egy érdekes cikket. Akkor át tudnád küldeni?" szintű üzenetet írni neki.


Ugyanakkor ott a másik oldal, aki teljes mértékben tisztában van azzal, hogy ott és akkor üres ígéretet tesz. És ez nem a "people pleaser" kategória. Pl. rokonom ingatlanos, Dunát lehetne rekeszteni a negatív történeteivel:

-"igen, holnap ott leszünk a megbeszélt időpontban, köszönjük!" - meg sem jelennek a keresők, oda sem szólnak, és még le is tiltják a rokon számát. Aki erre felhívja őket a sajátjáról, mire csak habogni tudnak. És doktorok is csinálták már ezt vele, nemcsak JóskaPisták.

Ez a sunyi kategória. Tudják, hogy nem helyes, amit tesznek, és ezzel nem is akarnak szembesülni, és inkább elmenekülnek a felelősségre vonás alól. Vagy épp nem érzékelik a szavak súlyát, vagy azt hiszik, hogy ennek nem is lesz következménye, a másik fél kárára nem is gondolnak.


Aki rendszeresen így viselkedik, valószínűleg hozzá van szokva, hogy ennek úgysem lesz semmi következménye, és megtehet, mondhat bármit. Ezt pedig szépen ki is használja. x alkalommal sikerült is neki, erre felbuzdul, és egy ponton már észre sem veszi, hogy megint ezt csinálta.

2023. júl. 14. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Köszi, hogy leírtad, mindkét esetben van valami!


Én egyébként arra hajlok, hogy tényleg nagyon feledékeny lehet. Azóta bizonytalanodtam el ebben, hogy komolyabb dolgokban is előjött ez a viselkedés, olyasmikben, amiket különös lenne elfelejteni. De az meg még valószínűtlenebb, hogy pont komoly dologban játszaná el valaki a sunyi kategóriát, ahol ott a veszély, hogy lesz következmény.


Olyan furcsa belegondolni, hogy létezik ilyen mértékű feledékenység! :D Komolyan, visszaolvastam a kiírt kérdésemet most, de valójában lehetetlen szavakkal átadni azt az érzületet, ami ezt a viselkedést/hozzáállást övezi. :D

2023. júl. 14. 18:43
 3/4 A kérdező kommentje:
Talán az a furcsa, hogy ha én tudnám magamról, hogy nagyon feledékeny vagyok, nem élnék egy folyamatos olyan kommunikációs stílussal, amiben random ígéreteket teszek.
2023. júl. 14. 18:48
 4/4 anonim ***** válasza:

Örülök, hogy akkor hasznos volt a válaszom :)

Igazából ez a fajta, volumenű feledékenység nekem is nagyon meredeknek tűnt sokáig, míg meg nem ismertem egyik gimis legjobb barátnőm. Nagyon aranyos, közvetlen és kedves volt mindig is, viszont kegyetlenül feledékeny, de sosem rossz szándékkal történt ez meg vele.

Azt ugyanakkor én is furcsállom, hogy tudják, hamar kimegy a fejükből 1-2 dolog, és mégsem írják fel sehova sem.. Emiatt még nem csapnak át a sunyi kategóriába, csupán kellemetlen tud lenni az egész.

2023. júl. 16. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!