Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Egy diplomásnak lehet több...

Egy diplomásnak lehet több tudása mint egy laikusnak? Egy laikusnak lehet több tudása mint egy diplomásnak? Mi választja el a kettőt?

Figyelt kérdés

jan. 20. 13:34
1 2 3
 1/22 anonim ***** válasza:
Igen és igen. Józan paraszti ész választja el. Sok embernek nincs. Lehet diplomás, vagy nem diplomás.
jan. 20. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 anonim ***** válasza:
100%
Megműtelek laikusként:)
jan. 20. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/22 anonim ***** válasza:
100%
Nem mindegy milyen témában. Vakbélműtét során nem bíznám magam laikusra.
jan. 20. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/22 A kérdező kommentje:
Kinek mit jelent a diplomas, es a laikus? Papir vs nem papir? Akar mutet soran. En azt hittem a kettot a szaktudas valasztja el, de ehhez szukseges a papir?
jan. 20. 13:46
 5/22 anonim ***** válasza:
100%

"Kinek mit jelent a diplomas, es a laikus? Papir vs nem papir? Akar mutet soran. En azt hittem a kettot a szaktudas valasztja el, de ehhez szukseges a papir?"


Te most fedezted fel a kínai kulturális forradalmat? Pedig annak több évtizede vége, már maga Kína is elhatárolódott tőle. Viszont olvastam erről egy elég groteszk történetet: az "átlag" kínait akkoriban olyan ember műtötte, aki pár hetes gyorstalpalón, minden elméleti tudás nélkül lett "sebész", de amikor Mao-Ce-Tung beteg lett, különgépet küldtek a legjobb orvosokért külföldre.

Papírt akkor kapsz, ha megvan a szaktudásod - amit egy rakás vizsgán és gyakorlaton kell bizonyítani. Minden szakterületen.

jan. 20. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/22 anonim ***** válasza:
100%
pff :D :D :D
jan. 20. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/22 anonim ***** válasza:
100%
Nem gondolom, h egy tényleg jól képzett pl mérnök, jogász, vagy orvos tudásánál több lenne egy laikusnak adott témában. Más kérdés, h én biztos vagyok benne, h a mérnöki egyetemeken van egy kötelező tantárgy, aminek a címe: Hogyan bonyolítsuk túl a legegyszerűbb dolgokat is?
jan. 20. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/22 anonim ***** válasza:
100%

Lehet... de attól függ.


Különböztessünk meg "know-what" és "know-how" tudást: előbbit információszerzéssel lehet elsajátítani, utóbbi gyakorlattal.

Ha a tárgyi tudásról van szó, nyilván azt el lehet sajátítani máshogy is, mint egy egyetemi szakon. Csak ha ugyanazt csinálja, mintegy diplomás, akkor igazából lényegi különbség nincs. Többet is meg lehet tanulni önszorgalomból, csak a különbség, hogy az egyik beiratkozott egyetemre, a másik nem.

Ami a gyakorlati tudást illeti, egy laikusnál az nyilván nincs meg, ettől laikus. Egy diplomás talán már kipróbálta magát a területen.

Akárhogy is, a tárgyi tudást segythet abban, hogy több szempontból megvizsgálja az ember a gyakorlatot, kritikusan nézze azt, következtetéseket levonjon. A gyakorlat meg segít abban, olyan problémával szembesüljön az ember, amivel pusztán információgyűjtéssel nem biztos, hogy találkozik.


Ha meg általánosságban beszélsz tudásról, szakterülettől fügetlenül, akkor tök értelmetlen kérdés.

jan. 20. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/22 anonim ***** válasza:
100%

"Kinek mit jelent a diplomas, es a laikus?"

. Most komolyan definiáljuk neked, mit jelent az, ha valakinek diplomája van?

jan. 20. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 anonim ***** válasza:
100%
Azon a területen, amire a diploma szól, nyilvánvalóan nagy általánosságban többet tud a laikusnál. Persze, ha leszűkítjük a szakterületeket, akkor már nem biztos, hogy a szűkebb terület tekintve több a tudása a diplomásnak, ugyanis, lehetséges, hogy azon a szűkebb területen nem kapott képzést és ismeretanyagot. Egyszer összefutottam egy orvossal, aki valamilyen téves vagy félreértelmezett kijelentésnek hitelt adva azt állította, hogy az evolúció során a "magasabbrendű" emlősöknek hosszabb a vemhességi (terhességi) ideje. Kénytelen voltam ennek részletesen utána nézni, mert valami nem stimmelt nekem benne és ki is derült, hogy marhaság az egész.
jan. 20. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!