Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Mit gondoltok erről az erényes...

Mit gondoltok erről az erényes emberekről szóló idézetről?

Figyelt kérdés

"Rajtatok nevetett ma, erényesek, szépségem. És szava imigyen jött hozzám: "Azt akarják, hogy - megfizessék őket."

Azt akarjátok, ti erényesek, hogy megfizessenek! Jutalmat akartok erényetekért, eget a földért és örökkévalóságot mátokért?

(...)

Mert ez az igazságtok: ti túlságosan tiszták vagytok e szavak szennyére: "bosszú, büntetés, jutalom, megtorlás."

Ti szeretitek erényeteket, miként az anya gyermekét szereti; de ugyan ki hallotta valaha, hogy az anya fizetést akart volna szeretetéért!

(...)

Óh, mily rútul csordúl ki szájukból ez a szó: "erény"! És ha ezt mondják: "én igazságos vagyok", mindig olyanképen hangzik: "meg vagyok boszulva!"

Erényükkel akarják ellenségük szemét kikaparni: és csak azért emelkednek föl, hogy másokat lealázzanak."

(Friedrich Nietzsche)


Forrás: [link]


márc. 22. 17:58
A kérdező szavazást indított:
Érdekes gondolatok
Butaság
6 szavazat
 1/6 Noren1989 ***** válasza:
75%

Szar, semmitmondó lözungok.


A.k.a Nietzsche, a feliràsok alapjàn, bàr kétlem.


Idézet Petőfitől, 1850, napiszar.con

márc. 22. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Amennyit én tudok Nietzschéről, neki vesszőparipája volt az ösztönvilág "feletti" útmutatások elvetése, a lelkiismeretet, tehát az erények betartására való törekvést megvetette, de kérlek olvass utána a pályafutásának, beletört ebbe. Ezt, amiket itt feltüntettél, egy olyan ember írta, akinek az volt az elmélete, hogy magunk megkötése erkölcsi szabályok által megvetendő, így érthető, hogy az egyik legfőbb érvet, az elismerésért jóemberkedést nagyon idézőjelesen felhasználta ehhez.


Én személy szerint azt gondolom, hogy mint annak az állatfajnak a tagjai, akik bizonyíthatóan rendelkeznek a bűntudat képességével, az erényre érdemes törekednünk, és ha valaki azért él erényes életet, mert a bűntudat megszüntetésére törekszik, hát jól teszi.


Nietzsche szélsőségesen gondolkozott sok mindenről, ami nem baj, de ne felejtsd el, hogy ő is csak egy ember volt. Rágd meg a szavait és elmélkedj róla.

márc. 22. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Elmélkedem, viszont nagyon bejön a stílusa. Tetszik a lázadása, szókimondása, az underground gondolkodása, az értékek lerombolása, és újradefiniálása. Persze nem volt tökéletes, az is nyilvánvaló.

Nietzsche valami olyat nyújt lelkileg, amit ebben a világban nem találok meg.

De az is biztos, hogy írásai nem mindenkinek való, az elpuhult 21. században inkább a bulvárpszichológia az, amit be tudnak fogadni az emberek.

márc. 22. 20:11
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Bocs, hogy előítéletes vagyok, de megkérdezhetem, hogy hány éves vagy? A filozófiát dédelgető emberek között belső poén Nietzsche kapudrogként működése, ezért érdekel. :D


Am én felnőtt fejjel most olvastam először a Bűn és bűnhődést (tegnap fejeztem be), és a főszereplőt nagyon Nietzschéhez közelinek éreztem, ajánlom szeretettel. :)

márc. 22. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

A korom inkább maradjon anonim, de én is felnőtt vagyok.

Ismerem a Bűn és bűnhődést. Háát... Én Raszkolnyikovot nem tartom Nierzsche-snek, inkább Yagami Light jutott róla eszembe a Death Note animéből.


Hogy érted, hogy Nierzsche kapudrog?

márc. 22. 20:40
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

Én meg inkább azt gondolom, hogy Porfirij olyan, mint L, és a dinamika hajaz inkább a Death Note-ra, ami miatt Raszkolnyikov Yagami Light-nak tűnhet, de én igazából nem is látok nagy ellentétet Light és Nietzsche gondolkodásmódja között.


Úgy értettem, hogy Nietzsche viszonylag befogadható, mert dühös, és tud vele azonosulni az ember, így bevezeti az embert a filozófiába.

márc. 22. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!