Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Elengedni a gyűlöletet lehetsé...

Elengedni a gyűlöletet lehetséges? Sikerülhet valaha teljesen megszabadulni tőle?

Figyelt kérdés
Főként, hogy az az adott ember ugyanazt az életvitelt folytatja, és a lelkére beszélések ellenére sem változtat. A fojtogató gyűlöletem iránta egyre rosszabb. Róla már lemondtam, de ezt nem tudom elengedni, akárhogy próbálom. Hogy béküljek meg a helyzettel, vagy törődjek bele, fogadjam el? Mindegy csak megszabaduljak végre.
2014. ápr. 11. 10:50
 1/10 anonim ***** válasza:

Miért gyűlölöd? Egyáltalán mi az, hogy gyűlölni?

Haragudni lehet valakire, a valós sérelmeket elviselni nehéz, de gyűlölni minek?


A legjobb megoldás, ha megérted a miérteket. Nem azt amit tett, hanem azt, hogy ha ártott neked valaki azt miért tette. Őt mi motiválta?


Mondok egy példát.

Apám kínzott egész gyerekkoromba, ez a mai napig nem változott ,csak a módszer.

Nagyon utáltam az apámat. Még ma se tudnám azt mondani, hogy feltétel nélkül szeretem, de már nem haragszom rá.

Hogy miért?

Mert sokat gondolkodtam azon, hogy mit miért tett. Persze a tettei alól ez nem oldozza fel, de a bennem rejlő haragot megszüntette. A saját tettei miatt majd számoljon ő a saját lelkiismeretével.

Na és a miértek amiket én megtaláltam a történések mögött.


Hogy miért bántott?

- mert az apja őt is bántotta.

- mert rettenetes nyomás volt rajta a munkahelye miatt

- mert anyum rettentő sokat dolgozott, és féltékeny volt

- mert folyton egyedül volt velem felnőtt társaság nélkül

- mert hasonlítottam az apjára külső jegyek alapján.

- mert nem születtem fiúnak.


Szóval nálam ezek voltak a miértek. Nincs mentség a tetteire, de ha jól megnézzük elég depis élete volt, ami rajtam csattant. Jóvátenni már nem lehet, ezért kár ezen rágódni. Én a helyére tettem magamba a miérteket, és azt ami történt, és vigyázok hogy soha többé ne fordulhasson ilyesmi elő se az én, se a gyerekeim életébe.


Egyszerűen rossz utat választott. Az apja által elszenvedett sérelmeit rajtam verte le. Én jó úton járok. Nem követem a példáját, hanem ellentétesen csinálom. A gyerekeimen nem verem le azt amit tőle kaptam, hanem féltem óvom őket, és arra vigyázok hogy nekik ezt sose kelljen megtapasztalni.


Szóval ha megvannak a miértek, akkor utána azon gondolkodj, hogy hogy élj ahhoz, hogy Te már ne hibázz. Sokkal könnyebb lesz az életed, ha a mostani harag helyére megértés költözik, és a helyzet elfogadása megtörténik. Mást nem igen tehetsz, mert se azt az embert, se az általa benned okozott károkat nem tudod megváltoztatni. Viszont felszabadíthatod magad a gyűlölet érzése alól.


No meg még egy fontos dolog. Az élet meg fogja büntetni ezért valamilyen formában. Nem kell bosszút állni, mert akkor ugyanarra a piti szintre süllyedsz lelkileg ahol az az ember van aki ártott neked.

2014. ápr. 11. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

Ki kell lépned a helyzetből először is, bármi áron (kivéve az öngyilkosság és más erőszakos cselekmények). Aztán próbálj megbocsátani neki, ami nem jelent egyet a felejtéssel. Aztán legközelebb semmit ne hagyj gyűlöletig fajulni.

És értsd meg, hogy magadon kívül senkit nem lehet megváltoztatni, másoknak is csak akkor lehet segíteni, ha a másik a változást komolyan akarja. Ha ezeket figyelmen kívül hagyod, és tovább erőlteted a nyilvánvalóan lehetetlen dolgokat, akkor ennek a gyűlöletnek az oka legalább annyira van benned, mint a másikban.

2014. ápr. 11. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
A miértekre többé- kevésbé megvannak a válaszok. És igen, felmértem, hogy esendő ember, a saját harcaival. Elbukott. Rántotta magával a családját is. Tipikus család agresszív alkoholista apával. Azóta már nem élünk együtt. Van hogy hetekig nem látom. Amikor azonban újra találkozunk, előjön a düh, a nem értem érzés, és a többi. Sok mindenkinek nem kell ezt elmagyarázni. És igen, minden lélegzetvételemmel az ellen küzdök, hogy sose legyek jellemileg olyan gyenge mint ő, és bosszút sem szándékozok állni, nem az én dolgom ítélkezni felette tudom. Csak az érzést akarom elengedni. Kicsit fárasztó ezzel küzdeni.
2014. ápr. 11. 11:22
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

1 vagyok.

Nagyon jól látod. Jellemtelen, gyenge ember, aki csak a gyengébbeken képes uralkodni. Az én apámnál is a pia volt az ami miatt ennyire szabadjára engedte magát.


"Amikor azonban újra találkozunk, előjön a düh, a nem értem érzés, és a többi."

Ha teheted ne találkozz vele. Én otthonról 300 km-re költöztem, és nem is szándékozom közelebb lakni hozzá. Évente kb 4* 5* találkozunk. Van, hogy előjönnek a régi emlékek, feltépődnek a sebek, de néha hasznos is, mert van időm feldolgozni egy újbóli találkozásig.


Kitartás. Jól látod a dolgokat. Már csak meg kell neki bocsájtani. Ha érted a miérteket, akkor a gyűlölet helyébe a sajnálat költözhet. Sajnáld, mert gyáva, szerencsétlen ember, aki képtelen a normális életre.

2014. ápr. 11. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

Dolgozom a düh átformálásán gőzerővel igen. Csak türelmetlen vagyok biztosan. Mint aki csapdában vergődik. És elég sok erőt kivesz belőlem ez a dolog. Nem akarom sajnálni magam, depressziós lenni, ön pusztítani (főleg mert édesanyám meg ezekbe menekült, és ennek köszönhetően el is vesztettem.)

Néha úgy érzem nem bírom tovább, belefáradtak érzem néha magam. Főleg, hogy nem tudom megoldani a nem találkozást. Akkor is kerülöm, de így még nehezebb a dolog. Főleg, hogy sokszor ugyanazt a viselkedést, hangnemet produkálja, mint anno, újra meg újra felkavarva minden érzést.


De ha megbocsájtani talán sosem fog menni, erőmön felül igyekszem.


Köszönöm :)

2014. ápr. 11. 11:44
 6/10 anonim ***** válasza:

Megint én :)


"Nem akarom sajnálni magam, depressziós lenni, ön pusztítani (főleg mert édesanyám meg ezekbe menekült, és ennek köszönhetően el is vesztettem.) "


Itt a probléma gyökere szerintem. Azt érzem, hogy apád számlájára írod a veszteséget, amit édesanyád halála miatt érzel.

Anyum 10 évig ivott keményen együtt az apámmal. Nem apám miatt, hanem a saját gyengesége miatt történt ez. Ha nem akart volna inni, vagy nem lett volna gyenge ahhoz, hogy kiálljon értem, akkor az egész életem máshogy alakul.

Szerencsés vagyok, mert én nem vesztettem el az anyut, de ha tönkretette volna magát apám miatt, az az ő felelőssége lett volna.


Szóval sok mindent felírhatsz apád számlájára, de egy másik ember gyengeségét, egy másik ember döntését nem. Az amit anyukád művelt, az kizárólag az ő felelőssége volt.

Én is sokáig kerestem mentségeket anyumnak, de egy idő után rájöttem, hogy ugyanolyan hibás.


Miért nem tudod apádat elkerülni?

/ja azt még leírom, hogy én már 36 vagyok, azaz kb 16 év távlatából szemlélem a múltat. Azonban a saját érdeked, hogy mihamarabb túltedd magad a történteken./

2014. ápr. 11. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

Igen, arra is rájöttem, hogy túlságosan áldozatként tekintettem anyumra (pedig ő is ivott, ráadásul az antidepresszáns gyógyszerekre, aminek következtében ő sokszor "ki volt ütve" míg apám kint üvöltött, én meg rettegtem egyedül)

Sok mindenkivel beszéltem anyumról, felismertem, hogy ő is sok mindenben hozzájárult a dolgokhoz, hogy így alakultak. Neki meg is tudtam bocsájtani. Apámnak nem. Biztosan amiért továbbra is ezt csinálja, sőt sokszor meg úgy tesz, mint ha minden rendben lenne, így kislányom meg úgy ,pedig ha itt van rá se tudok nézni. kimondani neki ezeket meg valamiért nem. Elhatároztam egyszer hogy hazamegyek ahol éltünk, és kimondok neki mindent, de nem megy. A mai napig félelem érzésem van, ha szembe kényszerülök szállni vele, és megvédeni mamikámat. (mert apai nagymamámnál élek, ezért találkozunk, mivel ha kell valami neki, idejön kunyerálni, a ház meg eladósodott)Belém szorult ez az egész. Még mindig félek tőle. Nem a fizikai bántalmazástól, attól ami régen volt. És egyébként nem rég fogalmazódott bennem, hogy hiányzik az apám. Egy igazi apa, aki megvéd, erős, akire büszke lehettem volna. Valahol lehet, hogy még mindig várom a csodát, hogy egyszer? Lehet...

2014. ápr. 11. 12:27
 8/10 anonim ***** válasza:
Az ember arra van rászoktatva, hogy a gondokat rágcsálja. Forgassa a fejében, aszerint amit tanult. Követi a sémákat, példákat, és csak gyűlnek a gondolatok, és a probléma nem oldódik meg. A világban minden ami élő erőt fejt ki magából, hogy leküzdje a az elébe gördült akadályokat. És túl sokat nem töprengenek, mert nincs mivel, azon, hogy hogyan kell élni, lásd fa. Az ember is kapja az erőt amivel az elébe került gondokat leküzdheti, de az ember ahelyett, hogy cselekedne, elkezdi forgatni a fejében a gondolatokat. Ezért alakulnak ki a negatív érzések, mert rossz helyre megy az erő. Mert ha a megoldás felé menne úgy minden negatív érzés eltűnne, és csak pozitív maradna. Túl egoista az ember, de nem magától, hanem mert erre lett gyúrva, hogy egyből asszociáljon a gond feltűnésekor, és gabalyodjon bele az elméjébe. Az ember képes rá, hogy ne fejtsen ki rossz érzést, érdekes módon. Az állat nem képes rá. Csak és kizárólag szeretet van a világon, mert a szeretet az erő, ami etet, azaz táplál. Szer-táplál. És amint ennek ellenállsz úgy jön létre a negatívum. Ennyi. Ahol negatív vagy tudd, hogy most éppen ellenállsz. Éppen belegabalyodsz a jól megszokott gondolatokba. Kényelmes dolog egyből agyba kapcsolni, és kavargatni magadban a gondolatokat, de így a megoldás nem születik meg. Ne legyél kényelmes. Mint ahogy minden ami él te is fejts ki erőt. Küzd le a saját egód, a félelmed. Tedd azt amiről tudod, hogy a helyes, csak nem mered mert nem ésszerű. Amikor valakit gyűlölsz úgy igazából magadban gyűlölöd az a tulajdonságot amit a másik képvisel. Mert te nem akarsz azzal azonosulni, mondjuk azzal az életvitellel. Hát nem is kell. De el kell fogadni, hogy létezik. Ez van, és kész. Nem kell tovább ragozni. Nyugodj meg, ennyi. Attól, hogy ő ilyen neked nem kell olyannak lenned, és elfogadni csak annyi, hogy ne gyártsd a kritizáló gondolatokat. Lélegezz mélyeket. A sport segít, hogy az agy kikapcsoljon, és átvedd az uralmat egy alapvető biológiai funkciód felett a légzés felett. Amikor már fáradsz a sportba akkor se zihálj, csak lélegezz mélyeket. Nem fogsz belehalni. Át kell venned az uralmat a saját érzéseid felett, aminek a testre gyakorolt első színtere a rekeszizom. Amikor ideges vagy görcsöl, amikor jól érzed magad ráng. Egyáltalán nincs kontroll alatt. Pedig lehetne, mert előbb leszel tudatában valaminek aztán kezdi meg kifejteni hatását. Csak ébernek kell lenni, hogy na most jönne, ha hagynám, de csak lélegezz tovább, nyugodtan. A folyamatos nyugodt légzést kell megtanítanod magadnak, és akkor az emóciók nem fejtik ki hatásukat. Csak egy. A szeretet. Annak nem lehet ellenállni. Ha megteszed akkor lesz rossz. Merj élni. És e legyél olyan mint egy száraz falevél, amit csak ide-oda fúj a szél. Élsz, tehát erőt kell kifejtened. Ha nem teszed nem élsz. :]
2014. ápr. 11. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

Hű, ez nagyon szép gondolatmenet volt. Azt hiszem fontos dolgokat fogalmaztál meg nekem.

Köszönöm! :)

2014. ápr. 11. 12:50
 10/10 anonim ***** válasza:
Nincs mit. Könyvet írnék belőle, de annyira rövid lenne, hogy inkább leírom gyikon annak akinek kell.
2014. ápr. 11. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!