Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » A manipulálás és a másik...

A manipulálás és a másik ember tisztelete eleve kizárják egymást?

Figyelt kérdés
2014. aug. 20. 13:07
 1/3 anonim ***** válasza:
Ez elég szubjektív, de jobban belegondolva igen.
2014. aug. 20. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim válasza:

Minden nézőpont kérdése. Egyrészt mindenki folyamatosan használ alapszintű, gyakran nem is tudatos vagy "bocsánatos" manipulációt a mindennapi kommunikációban, kiirthatatlan része a kapcsolatainknak. Másrészt a másik ember tisztelete azt jelenti, hogy egyenrangúnak vagy nálam feljebbvalónak tekintem, elismerem bizonyos kvalitásait, tiszteletben tartom, hogy van önálló akarata, és képes eldönteni, mit tenne meg nekem vagy értem. Ha a manipulációt mint burkolt, de észrevehető kérést/irányítást fogod fel, feltételezed, hogy a másik felismeri, mi történik, és ennek megfelelően tud reagálni rá, tehát nem erőszakolod meg az akaratát.

Ha azonban nagyobb fajsúlyú dologról van szó, vagy pláne tudatosan azért választod a manipuláció eszközét, mert tudod, kimondottan nem akarja, és nyílt kártyákkal soha nem tenné azt, amit akarsz tőle, akkor aljas dolog, hiszen tisztában vagy az akaratával, és nem tartod tiszteletben, kijátszod lényegében. Pláne ha még azt is tudod, hogy sokkal értelmesebb vagy nála, képes vagy átverni, és észre sem fogja venni, ezzel nemcsak elvész a tisztelethez szükséges egyenrangúság, de ráadásul még valamilyen szinten legalizálod is magadban, kvázi azt fejezed ki, hogy neked ehhez jogod van, tehát akarata és tudta ellenére uralkodsz rajta, irányítod. Ha az eredménnyel még meg is károsítod a másikat, és ezzel végig tisztában vagy, hogyan lehetne meg a tisztelet? Ebben az esetben a másik ember csak egy eszköz a céljaid eléréséhez.

2014. aug. 20. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:

Hú köszi!

Az első válaszolónak is és Neked is - jó volt olvasni a gondolatmenetedet!


Igen, arra értem, amikor a manipulátort abszolút nem érdekli, hogy a másik féllel mi van, csak hogy az ő terve létrejöjjön!


Valahogy azt érzem, az "egészséges manipulálás" nem lép át egy határt és igyekszik figyelmes is lenni, hogy viszonozzon is adott esetben. Pl. most teljesült az én kívánságom, de igyekszem figyelni, hogy ha a másik szeretne valamit, akkor az ő vágya is teljesüljön!


A csúnya manipulálásnál pedig ha kérne a másik fél egy másik esetben, nem érdekelné az illetőt, illetve ha ellentmond, még rá se nézne többet az illetőre, ahogy írtad csak arra van a másik, hogy eszközként használják...

2014. aug. 20. 17:09

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!