Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Ha egy ember a saját erkölcsi...

Ha egy ember a saját erkölcsi törvényeinek teljesen ellentmondó tettet hajt végre, ha a saját életlátását, morális törvényeit töri darabokra, fordít hátat a belső törvényeinek, hogyan élhet tovább?

Figyelt kérdés
Ha megtesz egy olyan mocskos undorító mélységesen elítélt dolgot, amit addig sosem gondolta volna, hogy tenne, hogy léphet tovább? Hogyan lehet feldolgozni a saját szabályaid szerint szörnyen vétkes tettet? Tovább lehet lépni egyàltalán?
2015. ápr. 30. 21:31
 1/4 anonim ***** válasza:
Persze, hogy tovább lehet lépni. Veszel egy nagy levegőt, nyelsz egyet és mindjárt jobb. Vagyis én el szoktam intézni ennyivel, rég nincs már meg a lelkiismeret, azzal semmit se ér az ember, sokszor csak akadály.
2015. ápr. 30. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Ez emberfüggő, és az sem mindegy, milyen súlyú, milyen komolyságú az ügy.


Az emberek többsége valahogy megideologizálja magának, és végén kiforgatja a dolgokat úgy, hogy végülis nem is mondott ellent semminek, mert így meg úgy, bla bla... Ez amolyan természetes reflex, felmenti maga előtt saját magát.


De egyébként elárulom, hogy az emberek többségének egyáltalán nincsenek ilyen morális törvényei, a legtöbb csak felkel minden nap, meg melózni, este hazamegy, megnéz egy filmet, kirángatja az asszonyt a mosogató alól, aztán másnap kezdődik elölről az egész.


Aztán vannak pl. egyházi intézmények, ahol ugyebár Isten szolgálata van, pl. egyházi iskolák vagy óvodák vagy akármi. Az ott dolgozó pedagógusok többsége eljátssza, hogy hisz istenben mert ez amolyan megkövetelt norma, de egyáltalán nem alakul ki ez bennük belső normaként. Azaz imádkoznak, játsszák az istenfélő embert, de igazából ugyanúgy hőbörögnek, ha nem kapják meg időben a fizetést, ugyanúgy áskálódnak egymás ellen, ugyanúgy utálkoznak és bosszút állnak, otthon ugyanúgy szeretkeznek - egyszóval semmiben nem különböznek egy akármilyen más átlagos embertől. Az ember szeret magának valamilyen ideológiát kitalálni, valamilyen felsőbb erkölcsiséget, amely szerint él, de ezek legtöbbször csak papírmasé dolgok, csak elméleti szinten vannak, a mindennapi élet gyakorlatában mindig megszegik :) Mert fontosabbak a mindennapok érdekei, az érvényesülés stb. - mint az elméleti, ideológiai konstrukciók.


Ritka esetben van olyan, hogy valaki megszegi az erkölcsi törvényeit és ezt el is ismeri és bűnhődik, vádolja magát. Az ilyen embert a lelkiismerete emészti, vagy nagyobb súlyú esetben akár öngyilkos is lehet. De én kevés ilyen emberrel találkoztam még eddig (de vannak ilyen emberek!)

2015. ápr. 30. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Tovább lehet.

Fejlesztened kell az önismeretedet, a világ sokszínűségéről alkotott képedet.

Nem minden fekete és fehér. Senki se szent, de senki sem velejéig romlott. Közhelyek, de mégis meg kell érteni ezeket a dolgokat. És aztán törekedni a jóra. Ennyit tehetsz.

2015. máj. 1. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Valami hasonlóval próbálkozom én is, formálni a határaimat... Köszönöm
2015. máj. 3. 16:40

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!