Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Cigány vagy roma?

Tomi35 kérdése:

Cigány vagy roma?

Figyelt kérdés
Az utóbbi években a cigány kifejezés kerülendő, főleg nyilvános fórumokon, helyette a roma szót ajánlatos használni.A rasszista érzelmüek elöszeretettel meg is lovagolják ezt a dolgot, amig ez igy van.Ezzel végképp elvágják a lehetőségét is, hogy ennek a szónak a pejorativ, leminősitő jellege egyszer majd eltűnjön.Egy népcsoport nevét tiltó listára tenni pont ellentétes hatást ér el mint amit szeretnének.Csak addig lehet valakit lecigányozni, amig az a közelvárás, hogy ne használd ezt a szót.Vagy nem jól gondolom?

2016. febr. 27. 03:15
1 2
 1/11 anonim válasza:
Most nem azért 1 rajzfilmben is volt [Cartoon NEtwork-on ment, Tini Titánok asszem] h voltak régebben, talán mais vannak ilyen varázslók, kártyából gömbből stb. Ott mondta az 1ik figura h ott 1 cigány menjünk oda h jósoljon nekünk v vmi ilyesmi. Akk pl: 100 tagú CIGÁNY zenekar. Húzzad Cigány csak azért is... Cigánylány némelyik zenékben szóval nemvágom... Vagy nekünk volt olyan is h Cigányokról olvasókönyv, eredetük, honnan jöttek, merre telepedtek le, a vándorlásukról, a különböző fajaikról, csoportokról: Beás, Muzsikus, Teknővájó, Varázsló, Tóth, Oláh, Leketár, Orsós, Sárközi, Orsós, Tirpák, stb. Román-Cigányban nem vagyok biztos ez lehet csak szólásmondás, fika stb.. Igazából ő maguk mondják ált h: ne Cigányozz mert sértésnek veszik szal ezért lett ez h ne mond mert ők besértődnek v nemtom megvernek XD. A Cigány mindig is Cigány marad ez a Roma meg nemtom honnan jött.. Lehet vérbeli rokonja nekik v ugyanaz más néven? Nemtudom. De nekik sem kéne ezt így magukra venni mert ők tudnak és tudtak is valamit.. Pl előzőkre visszatérve: jókat muzsikálni, zenélni, teknőt vájni, akármi.. Ők is tehetségesek csak lenézik magukat vagy nemtudom... De ha Cigózól v az angol megnevezést használod ami Amerikában, Angliában nemzetközi: Gypsy ezért is harapnak.. Szal nemtom. Az újmagyart meg megsem szabad próbálni. Nem vagyok ember, faj és viselkedés, magatartás kutató de én 18 éves fejjel ezt tudom leírni. ÉS ezt látom vagy ha valaki ad ennél jobb választ akk megtapsolom. Nekem nincs bajom velük.. Némelyik normább mint vmelyik Magyar pedig full Magyar vok... Szóval nemtom... Vannak hülye emberek hülye gondolkodással: ez olyan mint vmelyik országban a Magyarokat úgy utálják ha megszólalsz Magyarul akk szarrá vernek... De a Cigók mér utálnák magukat? Mit szégyenlenek? Alkotni kell és felfigyelnek rájuk... Namind1.. Remélem tudtam segíteni. Kicsit eltérő a témától amit leírtam. Bár a kérdésre válaszolva: sztem a sok besértődés Cigányozás utáni verés miatt lett ez.. Olyat is hallottam h 50-60at kell fizess ha rendőr hallja v vmi? Namind1..
2016. febr. 27. 03:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 mantis religiosa ***** válasza:
100%
Mindenképp cigány. A cigány szó ugyanis a magyar neve ennek a népcsoportnak. A roma szó az ő nyelvükön embert jelent, tehát semmiképp nem a népcsoport elnevezése, ezért sem helyes, hogy ezt erőltetik. Amellett a roma szó kirekesztő is mert csak saját magukra használják, a többi nem cigány embert gádzsó-nak nevezik. ( Nem tekintik egyenlő rangúnak. )
2016. febr. 27. 07:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:

Teljesen mindegy, én mindkettőt használom. Romával nyitok, mert az talán elfogadottabb, de nem érzem úgy hogy meg lenne tiltva a "cigány" szó használata. Ha tudom hogy tisztában van a beszélgetőpartnerem a személyes nézeteimmel, akkor mehet a "cigány" is.


Nem tudom miért érzed úgy hogy a roma szót ajánlatos használni. Lehet hogy pol-korrektebb, de a magyarok többsége szarik az egészre, utálják a cigányokat. A cigányság mint népcsoport van tiltólistán, nem a népcsoport neve. 21. század, Magyarország...

2016. febr. 27. 08:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
Nem tudom, hogy a cigány elnevezéssel mi a gondja egyeseknek, mert egyrészt a szláv nyelveken is így hívják őket, másrészt az önkormányzatuk neve is Cigány Önkormányzat. Meg ugye 100 tagú CIGÁNY zenekar, és így tovább. Tehát a cigányok úgy általában magukat is cigánynak nevezik. Ebben semmi sértő nincs.
2016. febr. 27. 08:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

Én cigánynak nevezem a cigányokat mikor cigányokkal beszélgetek, és a cigányok nem háborodtak fel, mert cigánynak neveztem a cigányokat, mert ők is cigánynak nevezik a cigányokat, és magukat.


Ezt nem csak az itteni, de a környező települések cigány lakosaira is igaz.


A "romázás" az önkormányzat dolgozói, és egyéb hasonló arcoskodó körökben fordul elő, akik szociális kérdést csinálnak ebből, csak azért hogy pozicióba kerülhessenek, vagy abban maradhassanak.

2016. febr. 27. 08:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
Cigány. Kettes leírta miért.
2016. febr. 27. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
Ha szidni kell akkor cigány,ha viszont közeli ismerős akkor roma!Én ismerek normálisan dolgozó roma embert,barátságos segítőkész,kereskedelemben dolgozik,nem minden roma-cigány!!!
2016. febr. 27. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
Nem az a fontos, hogy cigány vagy roma hanem, hogy milyen mondatban szerepel.
2016. febr. 27. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
100%

A cigányok is cigánynak nevezik magukat, mint népcsoportot, legalábbis magyarul. Akkor most mire fel polkorrektkedni?

Ezt a romázást pár idióta találta ki, akik cigányt is csak statisztikai kimutatásokban láttak, számként reprezentálva, beszélni még sosem beszéltek cigánnyal.

2016. febr. 27. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:
Igen, talán annyit lehetne pontositani: ha általában a cigányokról beszélünk, akkor mehet a cigány, ha egy konkrét személyről, az már csak roma lehet.
2016. febr. 28. 21:42
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!