Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Milyen életük volt a visszahúz...

Milyen életük volt a visszahúzódó, félénk, gyenge jellemű embereknek a történelmi korokban?

Figyelt kérdés
Hogyan tudtak beilleszkedni az adott közösségbe, képesek voltak-e az önmegvalósításra, a környezetük hogyan viszonyult hozzájuk, kivetette magából őket vagy pedig felkarolta vagy esetleg átgázolt rajtuk és kihasználta, kizsákmányolta őket? Milyen kilátásaik lehettek az elmúlt korok társadalmaiban a mai szóval szociális fóbiában szenvedő embereknek? Vagy ez csak egy jellegzetesen modern pszichés rendellenesség és korábban az úgymond "szociálisan alacsonyabb rendű" személyek meg se élték a felnőttkort?

2016. dec. 7. 12:01
 1/9 anonim ***** válasza:
Ha nem voltak olyan okosok, mint az ismert tudósok, akkor sajnos sz*r...
2016. dec. 7. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

Ma sincs túl jó dolguk, ezt tapasztalatból mondom...

Még azt sem mondanám, hogy régen rosszabb volt, sőt.

2016. dec. 9. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
Alapból nehéz a kérdésre válaszolni ha figyelembe vesszük hogy a visszahúzódó nem egyenlő azzal hogy valaki gyenge jellem. Ezt a kettőt érdemes különválasztani. Olyanra felesleges gondolni hogy nem élték meg a felnőttkort, egyrészt mert addig a személyiség még formálódik, másrészt ez a korabeli viszonyok között leginkább biológiai adottságokon, és egy nagy adag szerencsén múlt. Nincs semmi okunk azt feltételezni hogy akkoriban ne léteztek volna visszahúzódó emberek, vagy feltétlen rosszabb dolguk lett volna. Például Zrínyi Miklós (az író,hadvezér) a források alapján eléggé magának való, érzékeny ember volt. De a különc,maguknak való, egyedülálló felnőtt nők a falusi világban például könnyebben eshettek boszorkányperek áldozatául.
2016. dec. 9. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!


"Alapból nehéz a kérdésre válaszolni ha figyelembe vesszük hogy a visszahúzódó nem egyenlő azzal hogy valaki gyenge jellem. Ezt a kettőt érdemes különválasztani."

Szerintem könnyen össze lehet vonni a kettőt. Ha valaki gyenge jellemű, akkor nem képes megvívni azokat a mindennapi konfliktusokat a magánéletben és a munkában, amelyek az érdekérvényesítéshez szükségesek, ezért ösztönösen el is kerüli a számára vereséggel fenyegető társas helyzeteket, mintegy megelőző pszichés védekezési mechanizmusként a szociális kudarcélmények ellen. Szóval szerintem az törvényszerű, hogy aki gyenge jellemű, az visszahúzódóvá is válik.


"Például Zrínyi Miklós (az író,hadvezér) a források alapján eléggé magának való, érzékeny ember volt."

Attól, hogy magának való és érzékeny ember volt, még nem jelenti azt, hogy gyenge jellemű is lett volna. Korának nemcsak egyik legkiválóbb hadvezére, de legmeghatározóbb politikusa is volt, ezekhez azért kell karizma rendesen.

2016. dec. 10. 16:24
 5/9 anonim ***** válasza:

Igazából felvetettem valamit, először ellentmondtál annak, majd saját szavaiddal elmondtad ugyanazt amit én, és ellentmondtál a pár sorral feljebbi magadnak.


A:-"ha figyelembe vesszük hogy a visszahúzódó nem egyenlő azzal hogy valaki gyenge jellem."


B1:-"Szerintem könnyen össze lehet vonni a kettőt."


B2: -"Attól, hogy magának való és érzékeny ember volt, még nem jelenti azt, hogy gyenge jellemű is lett volna."


Végülis mit szeretnél mondani?


Egy instabil ember is ugyanúgy lehet extrovertált, (látszólag) magabiztos, semmiféle törvényszerűséget nem lehet erre vonatkozóan leírni. Ez nem matematika, legfeljebb amúgy is csak valószínűsítő tényezőkről beszélhetünk. Például biztosan hallottál már olyanról hogy társfüggőség. Többet mond arról hogy belsőleg stabil vagy instabil az illető az hogy a társas kapcsolatokban milyen érzelmeket és szerepeket él meg, mint az hogy szonrongó vagy asszertív.

2016. dec. 10. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

"Igazából felvetettem valamit, először ellentmondtál annak, majd saját szavaiddal elmondtad ugyanazt amit én, és ellentmondtál a pár sorral feljebbi magadnak."

Ezek szerint rosszul fejeztem ki magam vagy te értettél félre vagy mást értünk ugyanazon kifejezések alatt vagy mindhárom. :)

Az elején azt akartam mondani, hogy aki gyenge jellemű, az lehetőleg elkerüli a társas helyzeteket, tehát visszahúzódó lesz. Zrínyi kapcsán pedig azt, hogy aki magának való és érzékeny, az nálam nem ugyanaz azzal, hogy visszahúzódó is, rá inkább azt mondanám, hogy egy karizmatikus introvertált, de semmiképp sem gyenge jellemű és félénk. Tehát én a két állítást nem érzem ellentmondásnak, egyszerűen csak két különböző személyiségű embert írnak le.


"Egy instabil ember is ugyanúgy lehet extrovertált, (látszólag) magabiztos"

Ez igaz, de szerintem ettől ő nem fog könnyebben érvényesülni, mert a látszólagos magabiztossága csak egy álarc (attól, hogy pl. beöltözöm focistának, még nem fogok jobban focizni), ráadásul számára ez a szerepjáték még további szorongással is jár a lelepleződéstől való félelem miatt.


"semmiféle törvényszerűséget nem lehet erre vonatkozóan leírni. Ez nem matematika, legfeljebb amúgy is csak valószínűsítő tényezőkről beszélhetünk."

Szerintem ha matematikailag nem is, de logikailag, okokozatilag le lehet írni egy ember jellemét, levezetni a személyiségfejlődését. Nyilván senki sem születik félénknek, azért válik valaki visszahúzódóvá, mert szocializációja során olyan élmények érték (pl. gyermekkori traumák, tragikus események, diszfunkcionális család, iskolai kudarcélmények stb.), melyek miatt sérült az önértékelése, eltorzult az önképe és ezáltal hiányzik belőle az érvényesüléshez szükséges önbecsülés, magabiztosság.


"Többet mond arról hogy belsőleg stabil vagy instabil az illető az hogy a társas kapcsolatokban milyen érzelmeket és szerepeket él meg"

Ez is igaz, de az érzelmi intelligencia bár sokat számít, önmagában nem elegendő az önmegvalósításhoz, ebből a szempontból és a kérdéseméből is szerintem fontosabb, hogy az illető mennyire asszertív. Hiába vagyok belsőleg stabil, élek teljes harmóniában önmagammal és élem meg tökéletesen a társas kapcsolatok érzelmeit és szerepeit, ha kifelé nem működik az önvédelmem, nem leszek szociálisan hatékony és nem fogok tudni érvényesülni.


Na, de már eléggé eltértünk a kérdés eredeti témájától. :)

2016. dec. 11. 08:14
 7/9 anonim ***** válasza:

"Ez igaz, de szerintem ettől ő nem fog könnyebben érvényesülni, mert a látszólagos magabiztossága csak egy álarc "


Ezek az emberek, tökéletesen képesek emberi kapcsolatokat kialakítani, általában népszerűek is. "Társaság középpontja". Az más kérdés milyen érzelmeket élnek meg közben. Igazán nem szükséges azt feltételezni hogy valaki viselkedésének a motivációja nyilvánvaló külső szemlélők számára. Nem az.


"Szerintem ha matematikailag nem is, de logikailag, okokozatilag le lehet írni egy ember jellemét, levezetni a személyiségfejlődését."


Ott van az ember mint tényező amit nem lehet matemaikailag leírni.


"sérült az önértékelése, eltorzult az önképe és ezáltal hiányzik belőle az érvényesüléshez szükséges önbecsülés, magabiztosság. "


Alacsony önbecsülésű emberek is képesek érvényesülni. Azért az emberekben jobban működnek különböző eljhárító mechanizmusok hogy ez így működjön :D Önbizalomhiány ebben az esetben felhajtóerő is lehet.


"

Hiába vagyok belsőleg stabil, élek teljes harmóniában önmagammal és élem meg tökéletesen a társas kapcsolatok érzelmeit és szerepeit, ha kifelé nem működik az önvédelmem, nem leszek szociálisan hatékony és nem fogok tudni érvényesülni. "


Elméletileg biztosan létezhet ilyen, gyakorlatban megint ellentmondásosnak hangzik.


Elkanyarodtunk, nem egyedi eset a gyk-n. De akkor zárjuk rövidre. Ha érdekel behatóbban a dolog, olvasgass pszichológia témában.

2016. dec. 11. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Sajnos nem sajnos,de én az alaptermészetemből adódóan csendes vagyok,félénk,és visszahúzódó felnőttként is.Ezek mellett labilis is.

Igazad van,mert lehet nagypofájú is labilis,meg csendes is.

Az sem igaz,hogy mindig a csendeseket kezdik ki.Azt a környezet észreveszi,ha valaki labilis,és instabil.Van olyan is ,aki nem reagál a sértésekre,de látszik rajta,hogy lepereg róla.Olyat is ismerek ,akinek nagypofája van,és közben kiröhögik,mert semmi erőt nem sugároz.Nincs tekintélye!!!Ismerek tanárokat,ápolókat is,akik teleordibálnak mindent,és jót röhögnek rajta,és még ki is készítik szándékosan.Ha hallgatnak is rá,abból nincs köszönet.Aki meg szépen kér,arra meg hallgatnak. Szerintem a bizonytalanságot veszik észre.

Tudom,mert járok az ideggondozóba,és a doki is megmondta.Valaki alkatilag gyenge,és csak egy szintig tud változni.

2016. dec. 31. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Valaki jól írta előttem,hogy lehet még jobb is volt nekik,mint manapság.


Ma ki lehet sikeres?

Aki exibichionista,törető,semmi gátlás nincs benne.


Azt nem mondanám,hogy alacsonyabb rendűek,inkább mások.

Sok ember,pont azért félénk,visszahúzódó,mert van mivel gondolkodnia,nem bízik meg az emberekben,joggal.

2018. aug. 16. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!