Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Igazságosság, vagy jószívűség?...

Igazságosság, vagy jószívűség? Melyik a fontosabb emberi tulajdonság?

Figyelt kérdés

Én a magam részéről igazságos vagyok. De az igazság nem feltétlenül jelent mindig szívet melengető dolgot. Például, ha van három gyerekem, akik elmennek almát szedni, és kettő dolgozik, egy viszont nem, akkor én annak az egynek nem adok vacsorát. Jószívű voltam? Nem. Igazságos voltam? Igen, mivel a dolgozót megbecsülöm, a naplopót megbüntetem. Én csak azon segítek, aki magán egyáltalán nem tud. Ha valaki adósságba verekedi magát, én annak soha nem segítenék, főleg nem a becsületes dolgozók rovására. Én nem segélyeznék senkit, aki a saját hülyesége miatt került olyan szituációba, amilyenbe került. Sorolhatnám még a példákat, a lényeg, hogy az igazság azt diktálja, hogy a jó emberekkel jól kell bánni, a rossz embereknek bűnhődniük kell. A jószívűség meg azt diktálja, hogy mindenkivel legyünk jók. Szerintetek mi a helyes viselkedés?


Én, mint már mondtam, igazságos ember vagyok, és sokan emiatt gonosznak tartanak. Pedig fejben mindent mérlegre állítok, és mindig úgy cselekszem, ahogy a leghelyesebb. A jószívűség sokszor többet árt, mint használ. Használni csak a kis naív lelkeknek használ. Az átgondolatlan jószívűség fogja tönkretenni ezt az ultraliberális társadalmat, de ezt nem látják még be az emberek. Én látom már a jövőt, de most nem ez a lényeg. Inkább csak megkérdezem:


Igazságosság, vagy jószívűség? Ti melyiket preferáljátok?



2017. szept. 1. 15:24
 1/10 anonim ***** válasza:
Külön külön mindkettő előnytelen, gyakran csak kár származik belőlük. A két hozzáállás közti egyensúlyt kell megtalálni.
2017. szept. 1. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

Két különálló fogalom, együtt nem is értelmezhető. Nem lehet mérlegre állítani őket, összehasonlítva.


Nekem első sorban az igazságosság számít.


Viszont ennek meghatározása erősen szubjektív, és hiába érzed magad igazságosnak, ha a másik oldalról van egy érv vagy ok, amit nem ismersz. Abszolút igazság pedig nincs.


A jószívűség, ha itt a segélyezésre gondolsz, akkor ennél bonyolultabb. Valami mondás szerint "ne halat adj, hanem taníts meg halászni". A közvetlen segítség, nem biztos, hogy jó. Azzal nem segítek senkin, ha adok 2 napra elegendő élelmiszert (mondjuk azzal se sokat, ha semmit se adok).

2017. szept. 1. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
Nem is feltétlenül a társadalom kérdéseire gondolok (bár az is egy fontos szempont) hanem az emberek hozzáállására. Volt például egy beadandó dolgozat, ahol ötös csoportba kellett rendeződni. Három ember (köztük én is) gürizett vele napokon át, míg a másik kettő csak fesztiválozgatott, végül mind kaptunk egy négyest a közös munkára. Én a magam részét teljes mértékben megcsináltam, annál viszont egy jottányival se többet. Másik két "jószívű" társam dolgozott a naplopók helyett is, persze nem sikerült befejezniük teljesen a projektet, így lett négyes a nagy globális jegy. Mire én fel mertem emelni a hangomat, hogy miért nem kapunk hárman ötöst, ketten meg egyest inkább, még én lettem lehurrogva, hogy mekkora szemét vagyok. Na, ilyen világot élünk, ahol ha te józan mód igazságos próbálsz lenni, akkor kiutálnak.
2017. szept. 1. 15:42
 4/10 anonim ***** válasza:

Na, akkor csak, hogy tudd. Fenemód magas az igazságérzetem. Lehet, hogy összefüggésben áll azzal, hogy tanyán élek, távolabb az emberektől.


Egy társadalomban nem lehet a teljes igazság helytálló, mert mindig vannak olyan körülmények, ami embertelen lenne. Pl. a dolgozatotok merő szívás, csupán azért, mert jó ötletnek találták a kollektív osztályzást...

2017. szept. 1. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Persze, teljes igazság nem létezhet, de szerintem az elérhető legnagyobb igazságot csakis következetességgel, a jutalmazások és szankciók egyéni, logikus megfontolás alapján történő kiosztásával érhetjük el.
2017. szept. 1. 17:17
 6/10 anonim ***** válasza:

Vannak helyzetek, amikor az "igazság" a fontosabb (pl būnügyeknél), van, hogy a jószívūség (pl ha olyannak segítesz, akit szeretsz), de igazából az érmének két oldala van!

Ez egy nagyon igaz mondás, mert mindig megvan az ok az igazságra is és a szánalomra is.

Minden ember másként gondolkozik egy adott szituációban, mindenkinek meg van a saját nézõpontja.

Pl: van valami, ami történetesen szürke.

Én azt gondolom róla, hogy fehér, valaki más pedig azt, hogy fekete.

Ha jószívū akarok lenni, be tudom feketének, ha pedig igazságos, akkor fehérnek.

De egyiket sem szívesen teszem, erre jó a KOMPROMISSZUM,

így maradunk a szürkénél.

Érted? Talán kissé bonyolult.

Pl:

"ha van három gyerekem, akik elmennek almát szedni, és kettő dolgozik, egy viszont nem, akkor én annak az egynek nem adok vacsorát."


Vagy ehelyett inkább, elküldöd mégegyszer, hogy szedjen még egy adag almát, hogy õ is kivegye a részét a munkából és több lehessen a vacsora.

2017. szept. 7. 00:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

(elõzõ vagyok)

* Ettõl még nem vagy rossz, mert ugyan éhen is hagyhatnád a lusta gyereket, de te nem ezt teszed, viszont megköveteled tõle az igazat, azzal, hogy visszaküldöd, mielõtt vacsorát kaphatna.

2017. szept. 7. 00:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
33%
Csak az igazságosság,akinek nem az egy gyenge gyáva féreg!
2017. szept. 13. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Utolsó! Szerinted aki jószívű az egy gyenge,gyáva féreg?Szanalmas es ostoba ember vagy.

A kérdéshez:Szerintem is a középút a helyes.Sajnos ezeket az értékeket manapság egyébként se nézik sokba. Egyre több az erkölcstelen ember akiknek mindegy,hogyan csak jusson minél előrébb,legyen minél több pénze csak ez számít.Es itt most nem csak a konkrét bűnözőkre gondolok.Egy szimpla munkahelyen is olyanokat csinálnak egymással az emberek az előléptetes érdekében,hogy sokan el sem hinnék.

2017. szept. 21. 00:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
67%
Előző! Én azt mondtam,hogy AZ IGAZSÁGOSSÁG FONTOSABB,és igenis fontosabb,mert IGAZSÁGOSSÁG KELL!!
2017. szept. 25. 04:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!