Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Hogy tudnám legyőzni a "behódo...

Hogy tudnám legyőzni a "behódolás sémát" önmagamban?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Egy nemrég megszűnt párkapcsolat világított rá egy nagyon fontos dologra engem, önmagammal kapcsolatban.


Kezdem az elején. A szüleim kiskoromban elég nagy kontroll alatt tartottak. Nyilván féltő szeretetből, de így utólag azért rájöttem, hogy ezzel meg lettem kissé "nyomorítva". Mindig is jó kisgyerek voltam, a szabályokat mindig betartottam. Mindenkinek meg szerettem volna felelni, még annak is, akiről tudtam, hogy valami miatt nem szimpatizál velem. Ez az időszakom elég sokáig tartott. Belül mindig éreztem magamban ugyan, hogy pl. jó vezető lennék, jó a szervezőkészségem, jól tudok embereket motiválni, ugyanakkor a tekintély az elég sokáig nem volt meg bennem. Tudtam volna mindig is domináns lenni, de nem értettem, hogy mi az a gát, ami ebben iszonyat mód akadályoz. Érdekes, amikor rám üvöltöttek, akkor mindig az a gondolat merült fel bennem, hogy biztosan én hibáztam megint, megint rosszat csináltam, egy szerencsétlen vagyok és amikor rám ordibáltak, akkor mindig a másiknak adtam igazat még akkor is, ha teljesen igazságtalanul ordibáltak velem.


Aztán ott indult meg bennem valami, amikor már ordibálást követően 2-3 órával rájöttem, hogy az adott illető teljesen jogtalanul üvöltözött velem én meg - önmagamat megalázva - egy teljesen hülyeségért kértem bocsánatot; olyanért, amiért nem is szabadott volna megengednem magamnak. Példa: 18 éves koromban egy 40 év körüli férfi feldúltan sétált az egyik plázában és véletlenül nekem jött. Elkezdett velem ordibálni, hogy én mocsok hülye taknyos gyerek miért nem figyelek oda és elég ronda dolgokat ordibált felém, én meg üveges tekintettel bocsánatot kértem tőle... Vagy 3x! Pedig ő jött nekem! Aztán rá pár órára megkérdőjeleztem magamban, hogy miért is kértem bocsánatot tőle. Gondoltam, ilyet nem engedhetek meg magamnak. Vicces, mert egyébként versenyszerűen küzdősportoltam. Mindenki mondta, hogy ott mi volt a nagy bajom: azon kívül, hogy nagyon intelligensen, hatékonyan bunyózok, túlságosan is sportszerű vagyok, már-már túltolom a fair play-séget, még akkor is, amikor a másik ordítóan g*** velem :D És ez tényleg így volt. Nem volt meg bennem az a csibészség, ami alapvetően kell a küzdősportokhoz. Soha nem szabálytalankodtam, mindig is túl jó kisfiú voltam, ott is meg akartam felelni a pontozó bírónak, az ellenfelemnek (???)...


Aztán ezt a "túl kedvességet" pár éve kezdtem átlépni, először párkapcsolatokban, aztán a munkahelyi konfliktusoknál, de azt hiszem, mindegyik esetben már túl későn léptem át ezt a túl joviális hozzáállást és a nem jó fiú hozzáállást eléggé túl is léptem. Szóval rossz időpontban és rosszul :/


Nagyon sokáig "átengedtem a helyemet" még akkor is, amikor nem kellett volna, az érdekérvényesítői képességem egy nagy nulla volt. Amikor szervezkedtek ellenem pl. munkahelyen, akkor meg úgy voltam vele, hogy biztosan igazuk van. Közben meg csak szimplán ki akartak túrni. Sikerült is nekik, mert felmondtam.


Mostanság eljutottam odáig, hogy bántani azért nem hagyom magam, nem hagyom, hogy az érdekeimet sértsék... Illetve... Az előző párkapcsolatomban a barátnőm bedrogozta magát és elég durván el kezdett velem ordibálni a semmiért... Én meg mit csináltam? Megszeppentem és előjött a régi hibám; én voltam a "rossz kisfiú" fejben és bocsánatért esedeztem... Iszonyatosan kínos volt! Végre eljutottam odáig, hogy vissza merjek szólni az asszertív kommunikáció szintjén egy kollégának, ha igazságtalanul beszél velem úgy, mint a kutyákkal, végre már tudok akkor sportszerűtlen lenni, amikor kell (bizony, az életben vannak ilyen helyzetek), és erre tessék! Visszaesek arra szintre, ahol tartottam 7-8 éve! Hagyom sz*rrá alázni magam a barátnőmnek, aki bedrogozta magát.


Milyen módszerekkel tudnám kinőni ezt a defektet? Hogy végre tudjak igazán domináns lenni, mint egy férfi? :D Érzem, hogy ez nagyon fontos, így úgy érzem, mintha behúzott kézifékkel élném az életem. Az már nagy előrejutás, hogy rájöttem, mi a bajom, csak nem tudom, milyen módszerrel lehet ezt kinőni... Pszichoterápia? Vagy lehet, hogy nem kell semmilyen terápia, jó úton haladok, csak időre és türelemre lenne szükségem magamfelé tudva azt, hogy ezzel kapcsolatban még lesz jó pár nagy kudarcom, amiket még nem úszhatok meg, és azok által fogok NORMÁLIS férfiemberré válni? :D


Előre is köszönöm a segítőkész válaszokat! :)



2017. dec. 17. 14:47
 1/9 anonim ***** válasza:

Szerintem nem hibáztál, sőt teljesen jól kezelted a szitut. Én már véletlenül nekimentem valakinek vállal, és bocsánatot kértem, többször. Megsem hallotta. A biciklit toltam be a oda, de nem állt arrébb, szóval mondtam neki bocs, aztán löktem rajta egyett vállal. :)


Hogy fel volt háborodva! "Nyikhaj!"

Csak röhögtem rajta, mert tudtam, hogy csak a pofája jár. Mondtam neki bocsánat, elbotlottam a szűk helyen (ő volt az útban)


Aztán a fia odajött, hogy az apukája, és kérjek bocsánatot. Milyen jó vicc! Hiszen már kértem.


A kakaskodás a pokolra viszi az embert. Néhány hónap alatt a faszi, megbolondult (szellemek, pszichiátria) A fia meg börtönbe került testi sértésért, mert részeg volt, és egy idegen nem adott neki cigit. Tőlem is is kért, de tudtam mire megy ki a játék. Nem adtam neki.


Természetesen azon meg sose csodálkozz, ha vki hibáztat valamiért. Mindenkinek igaza van a saját nézőpontjából nézve.


Nekem úgy tűnik, hogy naiv vagy, könnyen manipulható. Figyelj oda jobban, hogy a másik mit akar neked beadni, és miért. Valami fölényt akar szerezni feletted.


Vannak helyzetek, amikor nem érdemes mentegetőzni. A fószernek nem mondtam "te voltál utban, nem láttad, hogy mit akarok?"


Ez lényegtelen, mert ő direkt generálta ezt a szitut, és én is, mert persze, szólhattam volna: lényszives, szeretném betolni a biciklit, arrébb állnál.

2017. dec. 17. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
"Nekem úgy tűnik, hogy naiv vagy, könnyen manipulható." - ezt nagyon jól megláttad :) Pont az utóbbi párkapcsolatomban döbbentem rá, mennyire manipulálható és ledominálható vagyok. Egy lelkileg nagyon komoly régi sebeket hordozó nárcisztikus lánnyal voltam együtt. Ő mellette rájöttem, főleg a végén, hogy mennyire le lehet dominálni és mennyire lehet manipulálni. Bűntudat keltésben elég jó volt, de ehhez kellettem én is. Egyébként hálás vagyok, hogy volt az életemben ilyen, mert sok mindenre rájöttem önmagammal szemben. Ezzel kéne nekem valamit kezdenem, de még egyelőre nem vagyok benne biztos, hogy jó úton haladok a "javulás" felé... :)
2017. dec. 17. 16:31
 3/9 anonim ***** válasza:
Azt hiszem, az asszertív kommunikáció tréning jó erre, én is tervezek menni.
2017. dec. 17. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
@3-as válaszoló: szerinted melyikre érdemes menni?
2017. dec. 18. 07:33
 5/9 A kérdező kommentje:
Még az 1. válaszolónak: nem is a viselkedésemmel volt a gond igazából, hanem a belső feszültséggel. Hogy abban a helyzetben elhittem, hogy én vagyok a "rossz kisfiú" és bűnösnek találtam magam, holott nem hibáztam. Az lenne a helyes hozzáállás szerintem, ha az ilyenekkel közönyös lennék. Tehát belülről is őszintén sz*rni rá az ENSZ palota magasságáról! :) Ez nem megy nekem sokszor. Már-már néha sikerül, de nem mindig... Ezt kéne valahogy megoldanom.
2017. dec. 19. 10:07
 6/9 anonim ***** válasza:

Szerintem ha a huszonéves korosztályhoz tartozol - vagy akár a harmincashoz - nem szükséges egyelőre a pszichoterápia.


Igen, jól gondolod, hogy türelem kell! Még bőven a fejlődés "kezdeti" szakaszában vagy. :)


Üdv: 43/N

2017. dec. 19. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Kedves előző válaszoló! 27 éves fiú vagyok. Akkor ezek szerint még van remény fejlődésre :) Remélem, jó úton is járok - bár ez gondolom majd csak később derül ki.
2017. dec. 19. 15:26
 8/9 anonim ***** válasza:
3-as vagyok. Nem tudom, még én is csak nézegetem őket...
2017. dec. 19. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

szerintem nem azt kell nézni, hogy egyszer visszaestél. haladsz egy úton, és régebben 10-ből 10-szer nem kívánatos viselkedést produkáltál, most meg mondjuk 10-ből 1-szer. Nem mindegy!

A nárcisztikusokkal szemben meg úgyis tehetetlen vagy. Nekem nagy gyakorlatom van (egyik szülőm nárcisztikus) szóval tudom, mi ez a bűntudatkeltés, de nekem már régóta nincs, mert pár év alatt gyerekként is rájöttem, hogy ez manipuláció, és én nem rontottam el semmit.Ennek ellenére, mikor párkapcsolatom volt egy nárcisztikussal, akkor én is beleestem a bocsánatkérések csapdájába, bár akkor is tudtam, hogy én nem csináltam semmit rosszul,csak sajnos akkor még nem ismertem föl a személyiségzavarát, és ki akartam engesztelni folyton. Egy nárcisztikussal szemben sosem nyerhetsz, mert úgyis kikészít. És bárkit kikészítene, a legegészségesebb embert is.

Szóval ne eszerint mérd magad.

2018. jan. 4. 23:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!