Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Nem szeretem, amikor látja...

Nem szeretem, amikor látja valaki, hogy pl tanulok, vagy munkáról kérdeznek, vagy ha megdicsérnek. Stb. és rosszul reagálom le ezeket, hogyan változtassak ezen, van olyan aki szintén így van ezzel?

Figyelt kérdés

21 éves vagyok nő vagyok.

A problémám az valószínűleg az önbizalomhiányom miatt van... családban mindig nagyon negatívan viselkedtek velem a szüleim.. Sosem dicsértek, mindig csak a hibát keresték és soha semmi nem volt jó, amit csináltam..

És egy idő után olyan "szégyenlős" lettem ,hogy nem szeretem, hogy látnak, amikor valami helyes dolgot csinálok: pl. takarítás, tanulás..stb.. nem szeretem ha kérdeztek az iskoláról, munkáról mindig szűkszavúan válaszolok a kérdésekre és sokszor kicsit bunkón is sajna.. Szóval valamiért nem szeretem azt, ha elismerik azt ,hogy valamit jól csinálok...stb..

nem szeretem ha dicsérnek, és nem tudok kedvesen reagálni a dicséretekre... Pl ha azt mondják szép vagyok, én valahogy így reagálok erre: "Jaj hagyjál már"

"ne mondj ilyen butaságot", "kabbe"...stb.. legalábbis barátoknál szokott előfordulni az, hogy így reagálok...

Meg szorongok...

A suliban a gyakorlati oktatók ketten tartják az órán, és ők ketten nagyon "elvannak ájulva" tőlem, hogy milyen ügyes vagyok, tehetséges, szépen rajzolok, okos is vagyok.. és ezt hangoztatják is gyakran, majdnem minden órán és ez engem idegesít, ugyanakkor jól esik, hogy megdicsérnek.. csak égőnek érzem a helyzetet, mert nem akarom hogy a többiek nagyképűnek tartsanak.. És ilyenkor is "védekezek", hogy én nem is vagyok ügye, tök buta vagyok, nem tudok én semmit...stb..

Most egy barátomnál lakom, egy szobában vagyunk, és olyan szégyenlős vagyok, hogy pl csak akkor tudok pl: tornázni,tanulni, rajzolni, ha nincs bent a szobában.. Tudom hülyén hangzik, de ez így van.. Sajnos és emiatt sokat kell alkalmazkodnom és végülis nem tudom teljes mértékben azt csinálni amit én szeretnék vagy nem tudok mindent úgy csinálni, abban az időpontban ahogy én szeretném... szóval folymatos szorongásban élek..


Azt szeretném kérni, hogy kötekedő és kioktató módon ne válaszoljon senki (arra gondolok ezen belül, hogy, ne kritizáljátok a fogalmazásomat, és a helyesírásomat illetve az értelmi szintemet, mert nem ez a kérdés), aki nem tud normális választ adni az inkább ne írjon...

Előre is köszönöm a válaszokat!


2018. jan. 14. 19:35
 1/9 anonim ***** válasza:

Leginkább úgy tudsz változni, ha tudatosan gondolkozol és beszélsz, illetve valamilyen szinten belekényszeríted magad a nem kívánt helyzetekbe. Megpróbálod átgondolni őket és csinálni.


Gondolok itt arra, hogy ha megdicsérnek, akkor nem kell zsigerből valami parasztságot odaszúrni azonnal. Veszel két levegőt amíg átgondolod mit is lehet mondani és azt mondod. Vagy nem mondasz rá semmit.


Rajzolás, tanulás, egyebek olyanok, hogy elkezded csinálni, aztán rájössz, hogy nem körülötted forog a világ, senki nem azzal foglalkozik, hogy éppen mit hogyan csinálsz.

2018. jan. 14. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
de a környezetem foglalkozik azzal hogy mit csinálok.. .erre gondoltam...
2018. jan. 14. 21:29
 3/9 anonim ***** válasza:
31%

Nőj fel. Tinilányoknál még okés ez a helyzet, de felnőttként nagyon éretlenül hat. De nyugodtan próbáld ki te is a dolgot és a környezetedben dicsérj meg pár tinit, akik jól rajzolnak. Minimum minden második (de szerintem a 90%-uk) azt fogja mondani, amiket te mondanál.

Egyszerűen köszönd meg, ha valaki megdicsér. Ennyi. Nincs semmi nagy titok. Aztán, csináld tovább, amit épp csinálsz.

2018. jan. 15. 03:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

Amint írtad is,sokat kritizáltak régebben és akár ez is lehet az oka,de lehet egyszerűen ilyen a stílusod, hogy nem szereted a dicséreteket,nem ez a szeretetnyelved.öt fajta szeretetnyelv van ebből az egyik az elismerő szavak(dicséret,bátorítás),továbbá a minőségi idő,szívességek,ajándékozás,testi érintések.Erdemes ezt továbbgondolni.Lehet nem szereted a dicsereteket mert téged jobban motivál egy baráti séta,kávézás vagy ha valaki megajándékoz valamivel,szívességet tesz neked vagy egyszerűen csak megölel.

A dicséretet annyira én sem kedvelem,viszont olykor jól esnek mások biztató,bátorító szavai.De többre értékelem a másokkal folytatott tartalmas beszélgetéseket,sétákat.A munkáról azért nem szeretem ha kérdeznek,mert jelenleg nincs munkám,minden igyekezetem ellenére most nem jönnek össze a dolgok és ez pillanatnyilag egy fájó pont számomra.

2018. jan. 15. 08:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Kedves 3. válaszoló, látom te nem értetted a lényeget!
2018. jan. 15. 11:01
 6/9 A kérdező kommentje:
Én úgy gondolom, hogy azért szorongok ezekkel kapcsolatosan és azért reagálok rosszul, mert a szüleim nem úgy bántak velem , ahogy kellett volna, nem kaptam bátorító szavakat, ha jót csináltam, mondjuk egy versenyen első helyezést értem el, akkor sem dicsértek meg, hanem még az sem volt elég jó... Meg gyakran kibeszéltek engem a hátam mögött... Például valamelyik testvéremmel anyám többször kibeszélt... És negatív dolgokról és gyakran meg is hallottam fél füllel és nekem ez mindig rosszul esett... Szerintem ez az oka annak ,hogy nem nagyon szeretem, ha kérdezgetnek tőlem bármit is az emberek... Mert gyakran csak lecseszést vagy negatív választ kaptam ezekre.. Ami a dicséreteket illeti, gyakran kritizálták a külsőmet is pl ,hogy dagadt vagyok... Pedig 18,5-ös a BMI-m.... És ennyi negatívum és rossz élmény után valahogy engem frusztrál az, hogy dicsérnek, vagy érdeklődnek felőlem, vagy úgymond "dicsekednek" a sikereimmel, mint mondjuk a suliban.... Pedig természetesen valahol jól esik, de mégis egyfajta szorongást okoz bennem ez az egész...
2018. jan. 15. 11:10
 7/9 anonim ***** válasza:
52%
#5: Teljes mértékben értettem a lényeget, választ és tanácsot is adtam. Az más kérdés, hogy a folyamatos külső hatások okolása helyett, gyakorlati tanácsot, hogy továbbléphess. Nagyjából hasonló reakcióra számítottam.
2018. jan. 15. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
32%

Le van pontozva 61%-os, de az alap mondanivalójával egyet tudok érteni.


Ha tovább akarsz lépni, akkor "fel kell nőni", változtatni kell. Persze, szemét, gonosz szüleid voltak. De attól hogy valakinek szar élete volt, még nem jogosítja fel arra, hogy mindenkivel parasztként viselkedjen.


Sajnos sok ember csak addig jut el, hogy felismeri a hibát, de semmit nem tesz annak elhárítására, megoldására. Helyette újra és újra a hiba okán pörögnek és azt hangoztatják, hogy "rossz, mert XY elrontotta".

2018. jan. 15. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

Nem arról beszeltem hogy ki mit rontott el..

És az hogy a dicséretekre hogyan reagálok az ritka eset és nem ez itt a lényeg....

Senkit nem hibáztattam semmiért csak elmondtam honnam ered a probléma.. azért kritizáltok mert nem nőttem fel.. De a szorongás az egyáltalán nem a felnövés kérdése... Sokan Vannak akik szoronganak felnőtt létükre

2018. jan. 15. 20:40

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!