Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Hogyan szedjem össze az...

Hogyan szedjem össze az önbizalmamat a vezetéshez?

Figyelt kérdés
Már 2 éve van jogsim, de sűrűbb forgalomban szinte alig vezettem és akárhányszor belegondolok, hogy autóba kellene ülnöm, mindig arra gondolok, hogy tuti karamboloznék. Fél évente jó ha vezetek 10 km-t. Csak gyér forgalmú külvárosi részeken vezettem eddig, ahol sávot sem kellett váltanom. És az a legrosszabb, hogy 2 kocsi van a családban ergo szinte bármikor beülhetnék, de nem merek. Ehelyett minden nap csak elsétálok mellettük a buszhoz igyekezve és csodálom őket, mint valami ketrecbe zárt tigrist.

2018. márc. 28. 16:56
 1/6 anonim ***** válasza:
Neked kell legyőznöd a félelmed. Én is féltem az elején, mert ott volt bennem, hogy te jó ég! Nincs velem az oktatóm! Ha bármi hülyeséget csinálok, saját magam kell időben észrevegyem. Rohadtul paráztam attól is, hogy nem leszek képes ezer felé figyelni: kapcsolás, a többi autós, járókelők, átjárók stb. De aztán rájöttem, hogy ez így nem lesz jó, mert nagyon szeretek vezetni, de ha folyton félve ülök a volán mögé, sosem fogom élvezni. Ebből lett aztán az, hogy kényelmesen beállítottam a széket (ami egyébként mindig nagyon előre volt húzva, mert féltem, hogy nem fogom elérni a pedálokat, ami hülyeség, hisz 172 centivel simán húzhattam volna hátrább is), és csak vezettem. És azt tapasztaltam, hogy ha nyugodt vagyok, a figyelmem akaratlanul is megoszlik. Múltkor például este tartottunk haza a családdal, én vezettem, és az egyik átjárónál négy fiatal a semmiből elém ugrott. Automatikusan cselekedtem. Szerintem fel sem fogtam, mi történt, annyira megijedtem, de a lábam és kezem nem felejtette el, mit kell csinálni. Szóval hajrá, csak nyugodtan! :)
2018. márc. 28. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Neked legalább már ahhoz sikerült összeszedned a bátorságodat, hogy megszerezd a jogosítványt. Nekem már a gondolatától is görcsbe áll a gyomrom, ha eszembe jut, hogy vezetnem kellene...
2018. márc. 28. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
90%

Minél többet mész vele, akárhol, annál rutinosabb lesz a kezelése, és nem kell koncentrálni a "vezetésre", tehát marad időd figyelni a forgalmat.


A forgalomfigyelés ott is kezdődhet, hogy SZABÁLYOSAN (ami túl lassú) közlekedve, állandó periférikus figyelemmel kíséred a mögötted jövő (50 helyett, 60-al közeledő) járművet, és nézed a reakcióját.


Aztán jöhet a kisváros, ahol egyre komplexebb helyezetekben figyelheted meg az emberek viselkedését, de ennek mind feltétele a rutinos vezetés (nem a forgalomról van szó, hanem a pedál/váltó használatról).


Aztán kietlen parkolóban, gyártelepen érdemes az autó méretét megszoknod, hogy "érezd" az autót, tehát leraksz pár kólás üveget (az alján fél liter vízzel), majd szlalonozol, tolatsz, beparkolsz MELLÉ (1-2 cm maradhat). Ha rutinból érzed az autót, akkor az olyan közlekedési helyzetektől sem fogsz félni, amitől az átlag autós igen... (elférek, vagy sem egy szűk helyen?)


Az önbizalom (nem csak a vezetéshez) a rutinból, a magamba vetett hitről szól, hogy tudom, nem fogom magamat cserben hagyni. Ehhez rutin kell, vagy inkább tapasztalatnak mondanám.


16 évesen kezdtem a jogsit, előtte állandóan autós játékokkal játszottam, és gőgösen azt hittem, "nekem nem gáz a forgalom". Majd amikor egyedül kellett bárhova mennem, állandóan rettegtem!

Az autót nem éreztem,

nincs restart lehetőség (mint a játékokban),

ha elrontok valamit, a környezetem tétovának tartott (lassan, óvatosan mentem),

nem tudtam az utat, folyton eltévedtem, majd egy idő után, amikor sokat vezettem (a rokonok, ismerősök autóit is, hogy minél több autót kipróbálhassak, milyen érzés vezetni őket), elmúlt ez.


27f


Ajánlom, hogy keress egy "jó" sofőrt, akinek a legfőbb erénye a türelem, és szeret veled lenni (menni), és menjetek mindenfele, és kérd, hogy kommentálja amit csinálsz. (nem kritizál, hanem idális dolgokat mond a vezetésről) (érdemes egy műszaki beállítottságú embert keresned, mert akkor nem fog hülyeségere rászoktatni)

A hülyeségeket nem kell rutinná alakítani, mert nehéz utólag rászokni a tükör használatra, az ideális fordalszámnál való váltásra, a lámpa, öv használatára, a helyes parkolásra, a környezetre való reagálásra, a dinamikus indulásra (ki elé férsz be, ki elé nem kell betolnod az orrod) stb.


Jah és kiránduljatok akármerre!

A cél ne a vezetés legyen, mert akkor olyan kényszeres "mikor érünk már haza" érzéssel mentek, hanem menjetek le a tesco-ba, vagy menjetek egy közeli helyre kirándulni, stb...

Aztán idővel észre veszed, hogy elmúlt a félelem! :)

2018. márc. 28. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Uhh velem is kb ez volt/van. Alapból aggódó természetem van, de még rátett egy lapáttal, hogy az oktatóm anno úgy próbált javítani a hibáimon és technikámon, hogy gúnyolódott, a káromra viccelődött, és folyton azt éreztette velem, hogy túl lassan fejlődök (annak ellenére hogy elsőre átmentem vezetésből, extra óra nélkül).

Mostanában kezdtem el rászokni, hogy nem túl forgalmas helyeken vezetek negyed óráig, aztán egyre beljebb "merészkedek" a városba, ahol vezetek úgy 10 percet, majd vissza a külvárosba. Igaz, hogy nem gyorsan küzdöm le az aggodalmaimat, de észreveszem magamon, hogy olyan helyek, amiktől először tartottam, már nem ijesztenek meg annyira...

Kitartást, ha már van jogsid, akkor ne hagyd kárba veszni!

2018. márc. 28. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Önbizalom csak gyakorlásból jön.

Én 3 hónapig minden nap öklendeztem és fizikai fájdalmat éreztem a mellemnél mielött vezetnem kellett. De túlestem rajta. Gyakorlat segít és önbizalmat ad.

Erre sajnos nincs trükk, eröltetni kell míg nem tűnik el a félelem.

2018. márc. 28. 23:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Fogod magad és mész.
2018. márc. 29. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!