Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Miért nem tudják/akarják az...

Miért nem tudják/akarják az emberek tartani a szemkontaktust?

Figyelt kérdés

Már régóta feltűnt, hogy az emberek nem mernek egymás szemébe nézni 1-2 másodpercnél tovább, viszont én mindig folyamatosan tartom a szemkontaktust, mert így sokkal jobban lehet látni a másik reakcióit, érzelmi megnyilvánulásait, ami számomra hasznos. Nagyon ritkán van az, hogy a másik is képes erre, ilyenkor látszik is rajta, hogy éppen "olvas bennem".

Tudom, hogy ennek evolúciós eredete van, és az állatok pont ugyan ezt csinálják, de kérdem én, hogy akkor az emberek miért nem, vagy csak nagyon kevés kivétellel alkalmazzák ezt? Itt nem arra gondolok, hogy unalmas dolgokat beszélek másoknak, és ezért elnéznek mellettem, vagy másra szegezik tekintetüket, hanem amint megszólítanak, az első másodperc után leszegik a fejüket, és úgy viselkednek, mint aki nagyon megalázva érzi magát. Miért van ez? Ennyire félénkek az emberek, vagy mi az oka ennek? És mi a helyzet azokkal, akik képesek a szemembe nézni?


Le tudnátok írni, hogy Nektek mi a tapasztalatotok, észrevételetek? Nagyon köszönöm.



2018. okt. 12. 20:19
1 2
 11/19 A kérdező kommentje:
10 Ezt nem is állítottam, pusztán azt mondtam, hogy hasznos. Nem érdekel, hogy a másik mit gondol erről, nem ezért csinálom.
2018. okt. 12. 21:24
 12/19 anonim ***** válasza:

8. vagyok


Nem kategorizálok, hanem függ a visszacsatolástol a reakciom azaz hogy tartok e kontaktot vagy kivonulok a társalgásbol

2018. okt. 12. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 October15 ***** válasza:
23%

Őőőő tehát az állatok mit is csinálnak? :D Pl a fejük oldalán elhelyezkedő szemeikkel [ha növényevők]? :D Elég nehéz lehet úgy tartani a szemkontaktust, hogy a látótered túlnyomó része nem is előtted van. :D


Az ember azért nem tart szemkontaktust minden random emberrel mert az túlságosan intim ahhoz, hogy bárkivel bárhol ezt csinálja. Másrészről ha úgy fogalmazol erről, hogy "hasznos" akkor ezt nyilván nem fogod megérteni. :D

2018. okt. 12. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 A kérdező kommentje:
13 Éppen ezért tettem fel a kérdést, hogy megérthessem.
2018. okt. 12. 21:43
 15/19 A kérdező kommentje:
13 Különben nem értem mi olyan intim a szemkontaktusban.
2018. okt. 12. 21:46
 16/19 anonim ***** válasza:
77%

Nálam ez nem az olvasás miatt van. Ez a "látom a reakcióit" kicsit szocipatás, legalábbis nekem, ez a kényszeres belemagyarázás, hogyha elfingod magad, az is mást jelent.


És ismerek olyan embereket, akik mereven, autista módon néznek a szemedbe, és mindig arra gondolok, hogy újabb ember, akiben semmilyen empátia vagy szociális gyengédség sincs.


Régebben nagyon figyeltem a szemkontaktusra. Megfigyeltem, hogy mikor kettőnél többen beszélgetünk, a beszélő kinéz magának a csoportból egy embert, és annak beszél, miközben mindenki meg van szólítva a többes számmal. És én tudatosan figyeltem arra, hogy ha több emberhez beszélek, akkor mindenkire egyformán nézzek rá. Az egyik barátnőm meg is említette, hogy ezt nagyon szereti bennem.


Viszont sokáig nézni egy idegen szemébe akkor is kényelmetlen. Nem arra gondolok, hogy olvas bennem, csak egyszerűen ő egy idegen. Pl. a húgomnak folyamat a szemébe nézek. Közben nem jut eszembe az, hogy most átnézzek a másik szemébe is, vagy csak a balba, csak a jobba? De ez ugyanaz, mint amikor kapaszkodom a metrón. Ha a tesóm hozzáér a kezemhez a kapaszkodónál, semmi gond. Ha egy idegen, akkor elkapom a kezem, és sokáig "érzem", ahol hozzám ért. Mert idegen.

N

2018. okt. 12. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 A kérdező kommentje:
16 Értem. Köszi a választ.
2018. okt. 12. 21:51
 18/19 anonim ***** válasza:
59%

Hmm vannak bizonyos emberek akiknek utálok a szemébe nézni, mert olyan mintha megakarnnának ölni :D persze kevés ilyen van.. ha csoportosan beszélgetünk én is igyekszem mindenkire egyformán nézni.. ha kettesben beszélgetek mondjuk egy munkatárssal akkor sem okoz gondot, hogy a szemébe nézzek.. ha én beszélek akkor kb végig a szemébe nézek, ha ő beszél akkor nézem egy kicsit aztán máshova nézek, nem akarom bámulni de visszajelzést is adok arról, hogy érdekel amit mond meg mindig bólogatok.. 😂 ha olyannal kell beszélnem akot nem kedvelek akkor nem nézek a szemébe vagy csak nagyon rövid időre. Ha haragszom valakore azt meg ignorálom, beszélni beszélek hozzá de nem nézek rá kicsit sem.


24F

2018. okt. 12. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 anonim ***** válasza:
Mert olyan, mintha belelátnának a lelkedbe. Mondjuk én nem csináltam olyan rossz dolgot amit rejtegetnék, hanem csak sebezhetőnek érzem magam olyankor.
2018. okt. 13. 07:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!