Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Mit kellene tanulnom, hogy...

Mit kellene tanulnom, hogy "piacképes" szakmám legyen?

Figyelt kérdés

Lassan közeledik a pályaválasztás, el kellene döntenem, hogy merre menjek a középiskola után, de egyelőre fogalmam sincs.

Mindenképpen valami olyan szakmát szeretnék, ami használható tudást, ad, el tudok vele helyezkedni, és megélni belőle ITTHON, mert nem szeretnék külföldre költözni. Szóval amire van kereslet.

Pár szó magamról:

- 17 éves gimnazista lány vagyok

- jó tanuló, humán beállítottságú, a reál tárgyak sajnos nem mennek olyan jól, meg jobban is szeretem a humán tantárgyakat

- eléggé introvertált vagyok, nem szeretek pl szerepelni az osztály előtt, ha csapatban kell feladatot megoldani, akkor is inkább a háttérbe húzódok, de jobban szeretem az egyéni feladatokat

- nem vagyok túlságosan kreatív, de a monotonitást jól viselem


Ezek alapján tudnátok tanácsot adni, hogy mégis milyen irányba kellene tovább tanulnom? Mindenképpen olyan valamit szeretnék, ami nem "büfészak", hanem el tudnék benne helyezkedni, egy jól fizető munkakörben. Persze az is fontos, hogy valamennyire szeressem is csinálni, passzoljon a személyiségemhez.

Ha bárkinek van bármi értelmes ötlete, az jöhet, de szépen kérlek, hogy ha csak troll választ tudsz adni, inkább ne írj semmit.



2018. dec. 19. 22:05
1 2 3
 1/24 anonim ***** válasza:
37%

"jó tanuló, humán beállítottságú, a reál tárgyak sajnos nem mennek olyan jól, meg jobban is szeretem a humán tantárgyakat"


Hát ezzel haza is vágtad magad. Reál tantárgyakból lehet igazan nagyot kaszálni. Én full humán beállítottság vagyok, mégis rá kellett vennem magam a kémiára, hogy legyek valaki...

A masik, hogy humán beállítottsággal nem leszel igazán megbecsülve, nem lesz globálisan elismert a diplomad, javarészt csak itthon (sem) tudsz elhelyezkedni vele.


"Mindenképpen olyan valamit szeretnék, ami nem "büfészak", "


Humán beállítottság semmi másból nem áll, csak abból hogy ami a könyvben van besggeled. Abból nem lehet megélni. Nálunk az osztály link tanulói mentek jogira, tanulósabbak, okosabbak mérnökire, gyógyszerészetire, orvosira, nem tudom nálatok milyen a felállás, de te tudod.


Mindenesetre ha maradsz a humánnál akkor verejtékes sok sikert! Ha váltasz akkor égi áldás! Üdv.

2018. dec. 19. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/24 anonim ***** válasza:
43%
Semmit. Mármint, ha humánt akarsz tanulni. Túltelítettség van (vár a meki) vagy nem jól fizet.
2018. dec. 19. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/24 anonim ***** válasza:
76%
Orvosokra egyre nagyobb szükség lesz.
2018. dec. 19. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/24 A kérdező kommentje:

Sajnálattal olvasom, hogy a humán szakok felejtősek :(

Sajnos a fizika, kémia és a matek elég problémás, ugyan megvan a 4-es belőle, de ezért nagyon sokat kell tanulnom, gyakorolnom, még korrepetálásra is járok belőle... és ez még csak a gimnázium, el sem tudom képzelni, hogy akkor ezek a tárgyak milyen nehezek lehetnek egyetemi szinten.

Valami konkrét ötletetek nincs, hogy mégis milyen szakra jelentkezhetnék, amit végig is tudnék csinálni?

2018. dec. 19. 22:56
 5/24 anonim ***** válasza:
85%

Ez így nem egy egyszerű dolog, szóval megértem, hogy egyelőre nincsen biztos ötleted. Bár őszintén szólva szerintem nem feltétlenül jó oldalról közelíted meg a kérdést, de ezt majd később kifejtem.


Eleve a humán beállítottság és a jól fizető munkakör párosítás nehéz és nem azért, mert "fúj bölcsészek" meg "nem ér semmit, csak filóznak három évig", "ingyen diploma" stb...mert a legtöbb szak egyáltalán nem ilyen. Azt is hülyeségnek tartom, amit előttem írt az egyik válaszoló, hogy pl. nem leszel megbecsülve vagy, hogy nem lesz globálisan elismert diplomád, arról nem is beszélve, hogy "Humán beállítottság semmi másból nem áll, csak abból hogy ami a könyvben van besggeled"... nem is értem, hogy hogyan lehet ilyet írni. Na mindegy. Egy bölcsész diploma egyáltalán nem ezt jelenti a gyakorlatban, sokat kell tanulni, igenis kell hozzá ész és logika, gyakorlati haszna is van, van értéke és jelentősége a megszerzett tudásnak és el is lehet vele helyezkedni (bár az tény, hogy nem olyan egyszerű, mint mondjuk egy informatikus vagy orvosi diplomával). Viszont az valóban igaz, hogy nagy valószínűséggel nem ebből fogsz meggazdagodni... Ugyanakkor nem is kell a végletekig menni, hogy pl. csak krumpli sütésre jó a mekiben vagy éhen fogsz halni, mert ez sem igaz. Komolyan kell venni, sok időt és energiát kell belefektetni, folyamatosan tanulni kell, tapasztalatot kell szerezni, ki kell próbálni új dolgokat, nyitottnak kell lenni stb. (tehát egy szimpla BA nem elég, pláne ha nem jársz be az órákra vagy csak úgy végigbukdácsolod az egyetemet...) és akkor máris több lehetőséged lesz. Én (és amúgy még sokan mások) pl. sosem "kényszerültem" még arra, hogy pl. krumplit süssek a mekiben....


Akkor ami megint kritikus pont az a kreativitás, a csapatmunka és a szereplés. Semmi probléma nincsen azzal, ha valaki ilyen és ezek is részben fejleszthetőek, viszont azt is látni kell, hogy ezek azért sok területen szükségesek. Lehetséges, hogy a képzés alatt nem fogsz találkozni sok olyan helyzettel vagy feladattal, ahol ezekre szükséged lesz (bár azért a kreativitás a humán területeken kifejezetten fontos, pl. nekem nyelvszakosként már első félévben műveket kellett írnom és amúgy az előadások is szinte minden szakon megjelennek, pl. nekem még ahhoz kapcsolódó tárgyam is volt), de később a munkád során azért nagy valószínűséggel szükséged lesz ezekre a skillekre, ezért nem árt fejleszteni őket. Ezt is számításba kell venni, hogy egyes munkakörökben ügyfelekkel kell dolgozni, csapatban kell dolgozni, tudni kell alkalmazkodni, fontos a kreativitás és a megújulás, szükséges az empátia, új megoldásokat kell találni, tudni kell szerepelni és felhívni magadra a figyelmet, megértetni magad, érvényesíteni a gondolataidat stb., stb.


Úgyhogy én azt mondom, hogy döntsd el, hogy mi a fontosabb számodra. Az, hogy legyen egy stabil és jól fizető munkahelyed vagy egy olyan szakmára, amely megfelel az érdeklődésednek. Ha ez megvan (bár amúgy a személyes véleményem az, hogy elsősorben nem ez alapján kell dönteni...), akkor azt kell végiggondolni, hogy mi az ami érdekel pl. milyen tárgyak, milyen tudományterületek, milyen szakmák stb., majd azt is számításbe kell venni, hogy ehhez passzolnak-e az adottságaid és a személyiséged. Most csak egy hülye példa jut eszembe, hogy lehetséges, hogy téged érdekel a fizika és imádod, az a szíved csücske, viszont borzalmas tanár vagy, mert nem jók a kommunikációs képességeid, nem tudod megfelelően átadni a tudásodat, nem vagy empatikus, nem tudod megértetni magad, nem bírsz a gyerekekkel stb. Például nekem volt egy ismerősöm, aki már a diploma előtt hagyta ott a szociális munka alapképzést, mert nem bírta lelkileg (pl. bántalmazott gyerekek, hajléktalanok, rászoruló családok, fogyatékosok) és így nem lehet dolgozni, ha ezt valaki nem tudja megfelelően kezelni.

2018. dec. 19. 23:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/24 anonim ***** válasza:
62%

Tuti le leszek pontozva, de: hegesztő.

Oké, nem csajos meg nem humán, de a többire ráillik. Bőven meg lehet belőle élni, nem kell emberekkel foglalkozni.

Lehet, hogy csak egyetemi végzettségre gondoltál, de ezt nem írtad a kérdésben. Ha egyetemi szakban gondolkodsz, akkor tanár. Igaz, hogy elő kell adni egy osztály előtt, de úgy jóval könnyebb, ha te vagy a főnök. :)

2018. dec. 20. 06:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/24 anonim ***** válasza:
42%

"Azt is hülyeségnek tartom, amit előttem írt az egyik válaszoló, hogy pl. nem leszel megbecsülve vagy, hogy nem lesz globálisan elismert diplomád, arról nem is beszélve, hogy "Humán beállítottság semmi másból nem áll, csak abból hogy ami a könyvben van besggeled"... nem is értem, hogy hogyan lehet ilyet írni. Na mindegy. "



Pedig ezek makacs tények!

A törihez és a magyarhoz vagy pl.: a kémiához kell nagyobb ész? Töri és a magyar semmi másból nem áll, csak ami a füzetben le van írva visszamondod. Kémia ennél tízmilliárdszor bonyolultabb...

Igen, nem lesz globálisan elismert diplomája, hány pedagógusról, jogászról vagy logopédusról hallottál, akit cakk-pakk beengedtek magyar diplomával egy másik országba? Kb. újra kell tanulniuk az egészet, majdnem elölről. Ezzel szemben a reál tantárgyak többségénél (még egyszer leírom TÖBBSÉGÉNÉL!) csak a nyelvet kell tudni.

Itthon akarna elhelyezkedni, szóval ez nem is jelentene gondot neki (már ha lesz munkája, fizetést inkább hagyjuk).

2018. dec. 20. 07:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/24 anonim ***** válasza:
33%
Kémia tanár szavaival élve: Egy kémikus bármikor leülhetne és írhatna könyvet, regényt vagy ehhez hasonlót (gyakorlatilag fantázia kell, semmi más). Fordítva viszont lehetséges? Akik törisek meg magyarból erősek ők megtudnának oldani kémia példákat? Na ne röhögtess...
2018. dec. 20. 07:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/24 anonim ***** válasza:
82%

#8 A kémiatanárod szerint a „törisek és a magyarból erősek” könyvet írni tanulnak? lol.


A kérdezőnek: üdv a humán beállítottságúak csoportjában. Minket két részre lehet osztani, az egyikbe azok tartoznak, akik jó helyre születtek és anyu vagy apu a kiépített kapcsolatrendszer része. A másik, melybe, gondolom, te is tartozol, azokból áll, akiket vár a gyár és a meki. Kellemes gályázást!

2018. dec. 20. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/24 anonim ***** válasza:
100%

7-8....


Nem tudom, hogy honnan szedted a makacs tényeket. A történelem már egy jobb középiskolában sem csak abból áll, hogy leraknak eléd egy köteg papírt és tanuld meg, egyetemen pedig pláne nem. Tudom, hogy sokaknak van ezzel rossz élménye, mert a suliban a tanár elvárta, hogy minden bemagoljanak, majd visszamondják és unalmas volt, monoton volt stb., stb., én ezt el is hiszem...viszont attól még nem kell ezt úgy kezelni, mint egy általános igazságot. Ennyiből én is mondhatnám azt, hogy a kémia hülyeség, mert csak magolni kell rá, unalmas és haszontalan, mert pl. az én gimimben többet kellett magolni kémia órára, mint mondjuk magyarra. Viszont nem mondok ilyet, mert tisztában vagyok vele, hogy a kémia nem azt jelenti, amit nekünk ott leadtak 45 percben, hanem bizony vannak sokkal, de sokkal mélyebb és összetettebb területei.


Tudod nagyon sok olyan diploma van, amivel külföldön nem lehet pikk-pakk elhelyezkedni, de ennek nem az az oka, hogy bölcsész vagy humán és emiatt nem ér semmit. Ezeket a szakokat amúgy ugyanúgy tanítják a meseszerű, csodás "külföldön' is. Tény, hogy nem fognak kapkodni utána a külföldi munkáltatók, de attól még a lehetősége megvan rá. Nekem több bölcsész végzettségű ismerősöm is van, aki külföldön dolgozik a szakmájában. Ők mondjuk nagyrészt nyelvszakosok, viszont van tanár végzettségű ismerősöm is. Nem azt mondom, hogy ugyanolyan könnyű vagy könnyebb, mint egy reál szakosnak (bár azért szerintem itt is vannak különbségek), de nem lehetetlen.


Az azért nagyon meredek, hogy "egy kémikus bármikor leülhetne és írhatna könyvet, regényt vagy ehhez hasonlót"... Abban biztos vagyok, hogy ez nem a végzettségtől függ alapjaiban, hanem inkább a személyes adottságoktól és a tanulmányok csak egyfajta pluszt adnak ehhez hozzá. Éppen ezért hülyeség, hogy a kémikus képes rá bármikor... Kicsoda? Melyik kémikus? Ugyanúgy nem minden humán végzettségű ember képes megírni pl. egy jó regényt vagy egy verset. Az pedig valóban az év felfedezése, hogy mindenki a saját szakmájához ért....bravó.

2018. dec. 20. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!