Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Egy aspergeres tudna mesélni...

Egy aspergeres tudna mesélni milyen így élni?

Figyelt kérdés
Érdekel nagyon, hogy mit gondolnak. Meg hogyan gondolkodnak mondjuk, ha meglátnak egy másik embert. Gondolom nem ugyanaz jut eszébe, ami nekem vagy a többi embernek.
2018. dec. 23. 21:37
1 2 3 4
 1/32 anonim ***** válasza:
26%
Egészen másképp ,gondolkodnak mint ha nem lennének képben vagy ilyesmi .Ragaszkodnak mindenhez szokásokhoz ,nekem a cimbim az !
2018. dec. 23. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/32 A kérdező kommentje:
És ők okosabbak vagy butábbak tőlünk?
2018. dec. 23. 21:59
 3/32 anonim ***** válasza:
63%
Okosakk nagyon ,átlagos vagy a feletti iq juk van
2018. dec. 23. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/32 anonim ***** válasza:
11%
Ja még annyi hogy,nagyon sofistikáltan beszélnek ,egyenletes monoton a hangszíne a cimbimnek,neki átlagon felüli az iq ő mondta
2018. dec. 23. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/32 Metionin ***** válasza:
100%
Én aspi vagyok. Igazából minden aspi különböző és érdekes módon engem a többi idegesíteni szokott. Én elég introvertált vagyok és van néhány érzékszervem, ami fokozottan működik, emiatt képes túltöltődni. Ilyen pl. a hallásom, emiatt nem bírom sokáig a zajos helyeket. Zaj = közlekedés, emberi hangok zaja, tömeg zaja. Egy nekem tetsző metálkoncert felőlem 5 órán át is tarthat, az nem zavar. De ha elmegy mellettem egy mentő, tudatosan feszítem meg az arcizmaimat és a lábaimat hogy ne fussak el üvöltve. Van zajszűrőm is, azt akkor teszem fel ha pl. felújít valamelyik szomszéd vagy építkeznek a közelben. Ha túltöltök, egy sötét és kicsi, zárt helyre van szükségem ahova beülhetek, ez jelenleg szekrény, gyerekkoromban doboz volt. Talán előző életemben macska voltam. Plusz szinesztéziám van, ami abban merül ki hogy a hangos, éles hangokat látom fényjelenségek formájában. Ez sajnos veszélyes is lehet pl. közlekedéskor, ezért állandóan egy nagy fejhallgatóval mászkálok, mert az akkor is tompít ha épp nem megy benne zene. Bizonyos színekkel is hasonlóan vagyok, van ami megnyugtat, a legtöbb használati tárgyam ugyanolyan színű, ruhákat viszont csak egy bizonyos másik színben viselek el magamon. Van szín, amitől rosszul vagyok vagy büdösnek érzem vagy nedvesnek az olyan színű tárgyat, akkor is ha nem az. És utálom ha nedves lesz a kezem, emiatt állandóan papírzsepik tömege van nálam. Ha meglátok egy random embert, az első hogy "letapogatom", megnézem hogy hogyan beszél, hogy mozog és próbálom beleilleszteni valamelyik "dobozba" amit az agyamban tárolok, így döntöm el hogy hogy kell viselkedni vele. Nekem a metakommunikáció nagy része tanult dolog, sok gyakorlás árán megjegyeztem, hogy milyen hangsúly, mozdulat és arckifejezés milyen érzelmet jelöl és hogy arra hogy szoktak válaszolni, aztán ezeket alkalmazom a delikvensen. Persze van helyzet amikor bebukok, pl. bizonyos vicceket egyszerűen nem értek és lefagy a rendszer. Megfigyelés során sajnos hajlamos vagyok elveszni egy részletben, pl. volt már hogy valakinek koszfolt volt az ingén és nem tudtam másra figyelni a folton kívül, így nem hallottam a felét annak amit az illető magyarázott. Ellenben ha van egy mintázat, akkor abban nagyon gyorsan észreveszem ha változás történik, vagy ha valami nem illeszkedik oda. Sokszor nem is tudom, hogy mi a baj vele, csak nézem hogy ez nem okés így. Szeretem az állandó mintázatokat az életemben is, sok megszokott dolgom van, pl. útvonal, rituálék csoki megevésére, papírzsepi összehajtására, ceruzák sorba rendezésére. Mindent sorba rendezek valami alapján. Szerintem kiakasztó, ha valaminek lehetne egy tök logikus sorrendje és mégsem úgy van, pl. neked feltűnt már, hogy a boltokban a színes ceruzák és filcek tök random vannak berakva a tartókájukba? Nem lenne szebb a látható fény spektruma szerint rakni? És még csak meg se csinálhatom mert kiraknak a boltból. Pedig a sorba rendezés jó, az biztonságos. Ami nincs rendszerezve, az félelmet kelt bennem. Persze a rendszer a magam rendszere, másvalaki könnyen nézheti káosznak azt ami nálam rendszer. Most hirtelen ennyi jutott eszembe, így is sokat írtam; ha valami érdekel, kérdezz még nyugodtan.
2018. dec. 23. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/32 anonim ***** válasza:
73%
De érdekes vagy !
2018. dec. 23. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/32 anonim ***** válasza:
100%

(Én elvileg a határon "innen" vagyok, tehát még éppen nem vagyok se aspergeres, se autista, csak majdnem.)


A legjobban úgy tudnám leírni, mint egy nagyon mélyen gyökerező mérnöki szemléletet. Ránézek az asztalomon előttem fekvő ikeás zacskózáró csipeszre, és azt látom, hogy az a kis fül hogyan akad bele a pöcökbe, amitől becsukódik, és hogyan vannak kialakítva rajta a hornyok, amitől olyan jól bezárja a zacskót. Engem ez elvarázsol, nagyon szépnek és érdekesnek találom az ilyen "apró mérnökséget".


Azt kérdezted, mit jut eszembe, ha egy másik emberre nézek - a válaszom pedig az, hogy semmi, mert nem nézek :-) Persze ez így kicsit sarkítás volt. Ha mászkálok, akkor a többi embert mint mozgó bóját azonosítom, nyilván nem akarok nekiütközni senkinek :-) Ritkán szoktam ismerősöket észrevenni az utcán vagy bárhol.


Ha beszélek valakivel, akkor meg végképp nem szoktam ránézni. A szemem előtt az a dolog van, amiről beszélünk, akár képzeletben, és még "nézelődöm" is - olyan, mintha egy VR-szemüveg lenne rajtam. Mivel tudom, hogy a legtöbbeknek jól esik, ha időnként rájuk nézek, miközben beszélek velük, néha direkt figyelek erre, de magától nem megy, hanem a beszélgetéstől vonja el a figyelmem. Ha igazán fontos dologról van szó, akkor nem nézek a beszélgetőtárs szemébe egyáltalán, ami persze éppen a szokásos emberi intuíció ellentéte. ("Te nem is figyelsz rám! Miért nem ide nézel? Mit nézegetsz összevissza?")


Ha jól tudom, az Asperger-szindróma azzal jár, hogy az illető nagyon sok részletet lát a környezetében, és sokkal nehezebben lát egy átfogó képet. Nem látja a fáktól az erdőt. Sőt, már a fákat se látja a levelektől, kéregmintázatoktól stb. Azért gyakori aspergereseknél a szokásokhoz való ragaszkodás, mert elveszettnek érzik magukat a részletek rengetegében, és a szokás a kitaposott ösvénynek felel meg. Ez az elveszettnek érzés persze szorongáshoz meg mindenféle egyéb lelki gondhoz is vezethet. Vagy legalábbis valaki ezt mondta nekem, ebben a témában nem vagyok szakember.


Hogy okosabbak-e... hát attól függ, hogy mit értesz az alatt, hogy valaki okos. Az Asperger-szindrómásoknál átlagosan valóban magasabb IQ-t szoktak mérni, de nem az IQ az ember egyetlen fontos képessége. Talán a leghasználhatóbb választ a kérdésedre az az autizmus elmélet adja, ami az EQ-SQ eltolódással okolja az autisztikus tüneteket. Az EQ-ról már biztosan hallottál. Az SQ azt írja le, hogy valaki mennyire a rendszert nézi a dolgokban. Ránézek az ikeás csipeszre, és azon kezdek gondolkozni, hogy mi tartja össze, mikor csukva van. Megnézek egy műemlék vízimalmot, és azt keresem, hogy hogyan jut el a nyomaték a hajtókeréktől a malomkerékig, és hogyan halad végig a búza a bejárattól a zsákokig. Ránézek a választási térképre, és azon gondolkozom, hogyan áll össze az országos eredmény a helyi szavazatokból. Ennek a könyvnek a 117. oldalán találsz egy tesztet rá (ne kezdd görgetni, hanem ugorj oda, a jobb felső sarokban van hozzá menü, különben nem engedi megnézni): [link] Nézd meg a végén a kiértékelést, melyik sorok a relevánsak.


Az EQ-SQ eltolódás elmélet azt mondja, hogy attól alakulnak ki az autisztikus jelenségek, ha valakinél az SQ saját magához képest jóval magasabb, mint az EQ. Tehát például átlagos EQ mellé nagyon magas SQ társul. Vagy gyenge EQ mellé átlagos SQ. Az érzelmi rendszerek szabályosságai nagyon mások, mint a mérnöki rendszerekéi. Ha az utóbbihoz való eszköztárral közelítesz meg egy embert, akkor nagy valószínűséggel arra jutsz, hogy az ember teljesen kiszámíthatatlan.


Hosszú lett, de remélem, érdekes :-)

2018. dec. 23. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/32 anonim ***** válasza:
Érdekes akkor én nem vagyok az csak majdnem ,az eq az fejlett stb de az iq is nagy
2018. dec. 23. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/32 anonim ***** válasza:
És ki határesett azokkal mi van ?!
2018. dec. 23. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/32 anonim ***** válasza:
Ez lennék én is ,mert ezek csak minimálisan vannak jelen nálam !
2018. dec. 23. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!