Kezdőoldal » Emberek » Lakóhely, szomszédok » Miért szólják le azokat, akik...

Miért szólják le azokat, akik a szüleikkel, egyéb rokonaikkal laknak együtt?

Figyelt kérdés

Nem igazán értettem sose azt az elvet, hogy 1 ember 1 lakás. Ha megnézem az elmúlt több ezer évet, amióta civilizáció létezik, azóta több generáció él egy házban, lakásban. Egyértelmű, az anyagi javak szűkösek, egy házat felépíteni, és a lakhatást megoldani baromi nehéz volt, és most is az.


Aztán eljött az 1900-as évek közepe, és feltételezem az ingatlanfejlesztők és marketingesek egyre nagyobb potenciált láttak abban az üzenetben, hogy 1 ember 1 lakás, költözz külön, mindenki lakjon egyedül vagy a legközelebbi hozzátartozójával. Az építőipar meg pörgött, a bankok kihelyeztek rengeteg pénzt, az emberek kajálták, hogy minél jobban aprózódjon a lakásállomány. Rengeteg 8-10m2-es lakásokat látni pl. Budapesten.


Jó sok profitot termelt az ágazat, mindenki boldog volt, csak igazából a lakásépítés is szűkös erőforrás, az igény, kereslet egyre nagyobb lett, már társadalmi fokjelző a saját lakás léte, az árak az egekben, nyilván... a lakások építését egy ponton túl nem lehet növelni, és korlátozott számú terület van, így max csak az ár tud növekedni, de az nagyon.


Vidéken rengeteg nagy családi ház van, amiben a szülők egyedül vagy ketten élnek, és tartják fent az egészet. A gyerek elköltözött, mert "Önálló élet", és különben is akkor számít embernek, férfinak, ha a kötelező balkáni felfogás szerinti "autó és lakás" megvan. Igaz hitelből, igaz anyu apu pénzéből, de megvan.


Nem kellemes együtt lakni senkivel sem, igaz a kompromisszum és a megbeszélés csodákra képes.


Nem értem ezt a szitokszót, hogy milyen gáz, ha valaki a szüleivel lakik, mikor többezer évig gyakorlatilag ez így ment, másképpen nem is tudott működni.


Persze nem csak saját tulajdon van, lehet bérelni is, igen, lehet 100-130 + rezsi egy kisebb lakás, kaucióval stb. A delikvens meg jó ha keres 200-250-et. A keresete fele lakhatás, a másik fele kaja. Vagy összeköltözhet több emberrel, és nyomorognak, az is jó. De ha a keresetem nagy része lakhatásra megy el, akkor minek dolgozok? Ha a megtakarításom nulla, akkor hogyan építem a jövőmet? Gyakorlatilag sehogy...


Az én szüleim is megoldották a különlakást a 20-as éveik elején. Építkeztek, a saját két kezükkel, ma ez nem ilyen egyszerű. Igaz nekik sem volt az. Csak vegyük figyelembe, hogy ők nem rég fizették vissza a jelzáloghitelt... tudjátok mennyi volt a törlesztő? 200 forint havonta... a rendszerváltás utáni infláció szanaszétforgácsolta a hitelt, ma ilyen feltételekkel nem fogsz tudni hitelszerződést kötni.


Úgyhogy mi a megoldás? Nincs megoldása ennek a helyzetnek?


Üzenem azoknak akiknek volt mit örökölni, hogy mielőtt társadalmi megbélyegzéssel akarnak élni, előbb ők hozzanak össze egy saját tulajdonú lakást teljesen önerőből, apu és anyu segítsége nélkül. Megnézném...


2020. jún. 3. 21:43
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Inkább fizetem az albérletet, mint nézzem a részeg nevelőapámat... Ja és dolgozni nem igazán lehet egy borsodi faluban... Családi ház.... Kb eladhatatlan ugyanitt.
2020. jún. 3. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Attól függ, mikor és milyen emberekkel élnek együtt. És hogyan. Egy toxikus családból az első adandó alkalommal le kell lépni. Meg onnan is, ahol nincs egy külön szoba egy emberre (kivéve ha párban élnek). Onnan is, ahonnan kiutálnak az ilyen "amíg itt laksz, ezt csinálod" dumákkal. Meg azért egy 30 éves ember is már illene, hogy nem a gyerekszobába dugjon az új párjával meg ne a szüleit zavarja a saját magánéletével.


Persze vannak esetek, mikor rendben van, ha az ember otthon lakik. Például amíg tanul vagy ha valaki a családban erősen gondozásra szorul. Vagy ha a saját családjával (párjával, gyerekeivel) lakik. Bár a gyereknek is illene fejenként egy szoba szerintem, de mindenki úgy bsz ki magával meg a gyerekével, ahogy akar.


Én igazából nem szólok meg senkit. Csak kerülöm az olyan helyzeteket, ahol más családjának a nyakán kell lennem és a gyerekemet is megkímélem attól, hogy felnőtt fejjel egymást zavarjuk

2020. jún. 3. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
74%

Osszehoztam a sajat lakast. 100% megérte elkoltozni.

kompromisszum és a megbeszélés csodákra képes.

Nem mindenkivel lehet, es nem mindenki akar kompromisszumot kötni.

Es mielott tovább hisztizel, jo lenne felfogni hogy nagy általánosban az otthon ÉLŐSKÖDŐKET szoktak szidni.

2020. jún. 4. 07:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Te azt sem tudod mit jelent az, hogy hiszti. Imádom, amikor ne ma gondolatra reagálnak, hanem egyből elkezdnek támadni meg személyeskedni az idióták.
2020. jún. 4. 11:22
 5/7 anonim ***** válasza:

Én nem tudnék együtt élni a szüleimmel, annyira mások vagyunk, amint lett elég pénzem, elköltöztem, nem házat vettem, csak egy másfél szobás panel lakást, ők is panelban élnek, pedig mindketten kertes házban nőttek fel vidéken.

Mindenki úgy él, ahogy jónak látja, és ahogy tud, nekem kell a külön tér, sem a saját szüleimmel sem más szüleivel nem élnék együtt már.

Probléma azokkal szokott inkább lenni, és akiket talán jogosan is szólnak meg, akik úgy élnek a szüleikkel, hogy kiszolgáltatják magukat, eltartatják magukat, teherként élősködnek a szüleiken úgy, hogy egyébként nem szorulnának rá, tehát nem ellátásra szoruló betegek, mozgássérültek, értelmi fogyatékosak.

2020. jún. 4. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
A szüleim a munka miatt költöztek el a szülői házból, oda mentek, ahol volt számukra munka, továbbtanulás, illetve összeházasodtak, és akkor apámnak már volt munkája Budapesten, anyám oda költözött hozzá, miután befejezte a főiskolát egy másik nagyvárosban. Anyám szülőfaluja lassan kihal, eltűntek a fiatalok, nincs munkalehetőség, senki nem várhatja el jogosan, hogy így bárki is ott maradjon a szüleivel csak mert ott nőtt fel.
2020. jún. 4. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Azért baj, mert sokan nem önállósodnak így, főleg a férfiak (bár biztos a nőknél is jelen van ez, csak nem olyan gyakran/nem hallunk róla valamiért). Sajnos sok pasi megszokja, hogy az anyja főz, mos, takarít rá, relaíve kevés olyan ház/lakás van, ahol külön lakrésze van az embernek a szüleitől. Így rendes magánszféra sincs. De ha van is külön lakrésze, akkor is sokszor átjár az anyja takarítani, stb. A legtöbb ember(nő) nem akar olyannal összejönni, aki képetelen ellátni magát.

Az exem is ilyen volt sajnos: 26 évesen otthon élt, munka nélkül 5 éve, csak alkalmi munkákból élt mert válogatott, az anyja adta is alá a lovat hogy "majd lesz munka" nem kell elmenni árufeltöltőnek. Amikor eljött hozzám Bp-re, akkor csak ült és telefonozott, amíg én kaját csináltam, mosogattam, porszívóztam, eszébe nem jutott hozzányúlni valamihez (NEM vendégségbe jött hozzám, ha vendégként jött volna evidens hogy nem kell semmit sem csinálnia), megszokta, hogy az anyja vagy megcsinált mindent vagy megmondta hogy gyerekem ezt csináld meg. Külön kellett szólnom neki, és akkor is kb 1 óra elteltével volt hajlandó megmozdulni, de látszott rajta hogy derogál neki az a 10 perc házimunka. Most egy ilyen emberrel hogy lehet családot tervezni??? Főleg hogy elmentünk bevásárolni, ő betett a kosárba a drága sört, én kicseréltem az olcsóbbra, mert nem telik rá, de neki az anyja megveszi (persze hitelre van náluk minden, de azért nagylábon élnek...), fogalma sincs a pénz értékéről, mert ha megkeresett valamit, elköltötte magára, a hobbijára, nem tudja, hogy mennyi megy el kajára, rezsire.


Szóval az önálló élet nem (csak) azt jelenti, hogy egy idegen zsebét tömöd és cserébe a lakásában élsz, hanem (jó esetben) emberileg tesz hozzád, hogy önellátó legyél, megtanulj gondoskodni magadról és megtanulj a pénzzel bánni.

2020. jún. 5. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!