Kezdőoldal » Emberek » Lakóhely, szomszédok » A született budapestiek...

A született budapestiek tulajdonképpen jórészt alja munkát végző emberek, akik emiatt erősen frusztráltak?

Figyelt kérdés

Kicsit hosszabb, komplexebb kérdés, kíváncsi vagyok, hogy ki mit szól hozzá, nyilván főként lehurrogást fogok kapni.


"Vidékről" költöztem "fel" jó pár éve, megfordultam már néhány fejlesztő multicégnél, illetve a Műegyetemre jártam. Ami rohadtul érdekes, hogy mind az egyetemen, mind a munkahelyeken az évfolyamtársaim/kollégáim 99%-a valahonnan vidékről költözött "fel", van aki már tanulni is idejött, mások meg otthon szerezték a diplomát, csak itt helyezkedtek el. Vannak emberek keletről, nyugatról, eldugott alföldi vagy borsodi falvacskából, megyeszékhelyről, de kifejezetten budapestiek csak elvétve, mondjuk egy 50 fős osztályon 1-2 ember. Természetesen velük semmi baj nincs, semmi jelentősége, hogy ki honnan jött, de velük is próbáltuk már megfejteni, hogy mégis hol a francban vannak a "pestiek"? Ennyire nem vállalnak gyereket vagy mi? Ez nyilván hülyeség, lehet, hogy 1-2 tizeddel kisebb a szaporodási rátájuk, de nincs jelentősége. Mind külföldön lennének? Ezt sem hiszem, nyilván könnyebb nekik csak kiugrani a reptérre, elhúzni innen, aztán hazalátogatni, kis túlzással olyan mint egy vidéki vonatút, de azért ez nem magyarázza a dolgot, meg vidékről is sokan húznak rögtön ki.


Aztán mikor értelmiségi szolgáltatásokat veszek igénybe, pl. ügyvéd vagy magánorvos, ott is csupa ex-vidékibe futok bele, nyilván itt laknak már 5-10 éve, van esetleg lakásuk is, na de akkor is.


Gondolkodtam, járok-kelek a városban, látom ezeket a pesti fiatalokat, tinédzsereket (én is csak 29 vagyok amúgy), rögtön felismerni őket, ahogy tartanak a paneltelep felé a buszon/héven/villamoson, kis csinos tinilánykák szájából ömlik a b*zmegelés, g*cizés, isszák az energiaitalt, bömböltetik a káromkodós rap-zenét, sorolják, hogy "a" Kati meg "a" Dávid éppen mit csinál.

Aztán látom, hogy kik dolgoznak a boltokban, büfékben pénztárosként, árufeltöltőként, látom, hogy kik lepik el a 22 utáni járatokat a tipikus gyári csomópontokban (pl. Örs - 168E - Continental, Pesterzsébet - H6 vagy 66 - Knorr Bremse és még vagy 20 ilyet fel tudnék sorolni, Csepel, KöKi, M0 mentén lévő gyárak járatai), és ott meg látom a sikertelen felnőtt pesti proletár réteget, van köztük értelmesebb tekintetű, de nagyon soknak lóg a kezében a cigi+kőbányai.

Egyszerűen kialakult egy második érzékem, felismerem őket, magabiztosabban mozognak, van egy tipikus szóhasználatuk, ami a vidékiekre nem jellemző, kicsit tahóbbak, nem értékelik azt a kényelmet, amit a főváros nyújt, szemetelnek.


Rájöttem, hogy a magyarázat az lehet, hogy tulajdonképpen a született budapestiek sokkal alacsonyabb arányban tanulnak tovább. Most nem bunkózni akarom őket, nem a diploma teszi az embert, de végülis logikus. Budapestnek van egy láthatatlan védőhálója, ott ha nem tanulsz, valamilyen munkát úgyis találsz, folyton cserélődnek az emberek, mindig keresnek gyorsétterembe, boltokba pénztárost, építkezésre segédmunkást, lehet taxizni, futárkodni, egyebek. És az utóbbi években pont ezek az emberek körberöhögik a friss, de akár a nem friss diplomásokat is, mert mire azok érdemben pénzt keresnek, ők már jól megszedik magukat, simán hozzávágnak manapság ezekre a munkákra nettó 300-400-500 ezreket, és 18 évesen bele is kezdhetsz. Ha van a szülőknél lakhatás, esetleg örökölnek nagyszülőktől is valamit, akkor az albérletválsággal sem kell szembesülniük.

A közlekedés jó, havi 9500-ért eljutsz bárhova, éjszaka is, autót nem kell tartani, de ugye itt a bliccelés is alapjognak számít, sokan még ezt a 10-est is sajnálják rá.


Egyedül annyi a baj, hogy ezek az operatív, embert próbáló fizikai, éjszakázós munkák fiatalon jók, aztán ha eltölt benne 10-15 évet valaki, a töke tele lesz vele. Reálértéken a fizetés soha nem fog már nőni, nincs előrelépés, míg egy diplomás ugyanúgy ül a légkondis irodában, bejár 9-re vagy Home Office-ol, és idővel lehet, hogy elér egy 1 milkás fizetést+céges autót.

Na ilyenkor jön az a tipikus pesti frusztráltság, hogy orbán vagy gyurcsány tehet arról, hogy nem jutok előre és itt keccsölök az éjszakai műszakban, na meg természetesen az állandó vidékezés, azért melózunk itt a rohadtul magas hozzáadott értéket teremtő McDonaldsban, hogy a vidéki ingyenélőket eltartsuk.

Nyilván szar a politikai/gazdasági helyzet szerintem is, de azért ez az állandó rinyálás, panaszkodás, vidékszidás főleg a pesti emberekből, pesti médiából ömlik, máshol messze nincs ez meg ennyire. Nekem van sok vidéki ismerősöm, barátom, mindegyik normális munkát végez, nem fideszes birkák, szidják ők is, néha előkerül a téma, de nincs az a rinyálás folyton mint a pestieknél. Nem igazán marad el a fizetésük még keleten sem a fővárositól, építkeznek, gyereket vállalnak...stb.

Ugyanez igaz a Budapesten lakó ex-vidéki ismerőseimre is, mindegyik megtalálta a számítását, lakást tud venni hitellel, amit stabilan fizet...stb., pedig sokan közülük olyan helyről küzdötték fel magukat, ahol mondjuk napi 2 busz jár, és az is kihívás, hogy egy középiskolába be tudjon járni, nemhogy különórák meg ilyesmi.

Ezzel szemben a pestiek ott vannak egy kényelmes környezetben, seggük alatt a BKV 0-24-ben sűrűn, országos intézmények, egyetemek, rengeteg multicég, és még így is sokan nem képesek semmit elérni, aztán megy a proli hőbörgés. Egyetlen fegyverük, hogy sokan vannak, nekik jár minden állami szolgáltatás magasabb szinten mint vidéken, mert ők tartják el az adójukból az országot. Nyilván ez egy baromság. Van néhány budapesti születésű tipikus budai milliomos (vagy milliárdos, nem látok bele pontosan) vállalkozó ismerősöm, de ilyen baromságok tőlük érdekes módon egyáltalán nem jönnek, ők mindig elismerően beszélnek a vidékről, érdeklődnek az ottani helyzetről. Ez a vidékezés, közmédiázás, agymosottozás inkább tipikusan a pesti panelprolik meg nyugdíjasok dumája.


Ennyi lett volna, na lehet ütni-vágni engem.



2023. aug. 3. 00:43
1 2 3 4
 1/37 A kérdező kommentje:
Ami még eszembe jutott közben, hogy az összes híres médiaszemélyiségünk, színészünk, tudósunk vidékről származik, elvétve találni köztük budapesti születésűt.
2023. aug. 3. 00:44
 2/37 anonim ***** válasza:
43%

Azzal függ össze főként, hogy aki értelmes az folyamatosan megy "fel". A Budapesti külföldre, a vidéki Budapestre (majd utána ő is külföldre). Egyedül a proli nem mozog és marad a seggén.


Persze ez durva általánosítás, de azért a trend megfigyelhető.

2023. aug. 3. 01:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/37 anonim ***** válasza:
82%
Honnan tudod, ki vidéki meg ki pesti? Az egy dolog, hogy te megmondod, de bizonyítani nem tudod.
2023. aug. 3. 01:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/37 A kérdező kommentje:

Na ez értelmes észrevétel igen, én is említettem, nyilván a külföldre költözés innen könnyebb, főleg ha a család is itt van.

Aki ide született, annak a pesti élet, bulik, nevezetességek, "hű föld alatt megy a metró" dolgok már rég megvoltak tizenévesen, hamarabb vág bele egy új világba, és ha haza akar látogatni, 2 óra alatt itthon van bármelyik európai nagyvárosból (+ reptéri ráhagyás), Ferihegyről meg csak betaxizik, bebuszozik, nem kell vidékre hazasz*pni éjszaka. Gondolom a szülők is könnyebben tolják ki őket, vidéken egy kicsit jobban ragaszkodnak, már a Budapestre elengedés is nagyobb hisztériával jár.


Az igaz, hogy az említett budai vállalkozók gyerekei mind kint vannak, és nyilván nem mosogatnak.

Viszont egy csepeli gyári munkás családban nem biztos, hogy olyan egyértelmű, mert lehet, hogy a gyerek angolóra helyett inkább a budiban cigizett anno a haverokkal.

2023. aug. 3. 01:30
 5/37 anonim ***** válasza:
27%

Van igazság abban ami írtál, de szerintem megvan az általad hiányolt pesti származású értelmiségi réteg is.

A rosszabbul fizetettek gyakorlatilag elvegyülnek az alsóbb rétegek között (állami alkalmazottak, egészségügyi dolgozók, tanárok stb.), mert sajna nekik sem telik többre.

A jól fizetettek meg jellemzően már nem a belső kerületekben vagy az olcsóbb lakótelepeken élnek, hanem kiköltöztek valamelyik kertvárosiasabb külső kerületbe (a hipergazdagok meg a budai hegyvidéki részekre), vagy akár valamelyik agglomerációs településre. Egy részük meg, ahogy már előttem is írták, elment külföldre.


Mert kb. ez a tendencia a jól fizetett értelmiségieknél: vidék->Budapest városibb kerületei->Budapest külső kerülete v. agglomeráció v. külföld.


Hasonlót látok a jobban fizetett ismerőseim körében is, aki már túl van az első lakásán és kellene neki nagyobb, mert nő a család, azok többsége inkább külső kerületben vagy agglomerációban keresgél.

2023. aug. 3. 01:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/37 anonim ***** válasza:
89%
Szóval akkor nem lesz válasz? Az, hogy te valakinek a beszédéből megálmodod, hogy honnan származik, az csak ennyi, feltételezés. Tehát aki neked tetszik, azt beteszed a vidéki dobozba, aki meg nem, azt pestinek fogod tartani minden bizonyíték nélkül.
2023. aug. 3. 01:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/37 Hova gondolsz ***** válasza:
86%

Akkor te, mint nagytudású, biztosan meg tudod mondani, hogy én, aki tősgyökeres pesti voltam, és betegségem miatt inkább elköltöztem vidékre, én minek számítok a te értékeléseid szerint? Alja prolinak? Meg milyen jogon prolizol te le bárkit, aki tisztességesen dolgozik akár egy gyárban is? Ha nem lennének gyárak, meg munkásemberek akkor most min írogatnál ide? Vagy ez már meghaladja az intellektusod?

Meg tudod, amit a mostani főpolgármester művel Budapesten, hát azt hiszem jobban is jártam.

Amúgy meg a 3-as ill. 6-os hozzászólónak miért nem válaszolsz?

2023. aug. 3. 02:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/37 anonim ***** válasza:
84%
Kicsit magasan ülsz a lovon, lekéne onnan szállnod, csak azért, mert vidékrl mentél Pestre, nem jelenti azt, hogy istencsászár vagy és mindenki szar, csak te vagy unikornis.
2023. aug. 3. 05:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/37 anonim ***** válasza:
21%
3,6 és 7 ugyanaz. Te is jól kilehetsz ☹️
2023. aug. 3. 06:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/37 anonim ***** válasza:
84%
Rövid válasz: nem
2023. aug. 3. 06:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!