Kezdőoldal » Emberek » Lakóhely, szomszédok » A született budapestiek...

A született budapestiek tulajdonképpen jórészt alja munkát végző emberek, akik emiatt erősen frusztráltak?

Figyelt kérdés

Kicsit hosszabb, komplexebb kérdés, kíváncsi vagyok, hogy ki mit szól hozzá, nyilván főként lehurrogást fogok kapni.


"Vidékről" költöztem "fel" jó pár éve, megfordultam már néhány fejlesztő multicégnél, illetve a Műegyetemre jártam. Ami rohadtul érdekes, hogy mind az egyetemen, mind a munkahelyeken az évfolyamtársaim/kollégáim 99%-a valahonnan vidékről költözött "fel", van aki már tanulni is idejött, mások meg otthon szerezték a diplomát, csak itt helyezkedtek el. Vannak emberek keletről, nyugatról, eldugott alföldi vagy borsodi falvacskából, megyeszékhelyről, de kifejezetten budapestiek csak elvétve, mondjuk egy 50 fős osztályon 1-2 ember. Természetesen velük semmi baj nincs, semmi jelentősége, hogy ki honnan jött, de velük is próbáltuk már megfejteni, hogy mégis hol a francban vannak a "pestiek"? Ennyire nem vállalnak gyereket vagy mi? Ez nyilván hülyeség, lehet, hogy 1-2 tizeddel kisebb a szaporodási rátájuk, de nincs jelentősége. Mind külföldön lennének? Ezt sem hiszem, nyilván könnyebb nekik csak kiugrani a reptérre, elhúzni innen, aztán hazalátogatni, kis túlzással olyan mint egy vidéki vonatút, de azért ez nem magyarázza a dolgot, meg vidékről is sokan húznak rögtön ki.


Aztán mikor értelmiségi szolgáltatásokat veszek igénybe, pl. ügyvéd vagy magánorvos, ott is csupa ex-vidékibe futok bele, nyilván itt laknak már 5-10 éve, van esetleg lakásuk is, na de akkor is.


Gondolkodtam, járok-kelek a városban, látom ezeket a pesti fiatalokat, tinédzsereket (én is csak 29 vagyok amúgy), rögtön felismerni őket, ahogy tartanak a paneltelep felé a buszon/héven/villamoson, kis csinos tinilánykák szájából ömlik a b*zmegelés, g*cizés, isszák az energiaitalt, bömböltetik a káromkodós rap-zenét, sorolják, hogy "a" Kati meg "a" Dávid éppen mit csinál.

Aztán látom, hogy kik dolgoznak a boltokban, büfékben pénztárosként, árufeltöltőként, látom, hogy kik lepik el a 22 utáni járatokat a tipikus gyári csomópontokban (pl. Örs - 168E - Continental, Pesterzsébet - H6 vagy 66 - Knorr Bremse és még vagy 20 ilyet fel tudnék sorolni, Csepel, KöKi, M0 mentén lévő gyárak járatai), és ott meg látom a sikertelen felnőtt pesti proletár réteget, van köztük értelmesebb tekintetű, de nagyon soknak lóg a kezében a cigi+kőbányai.

Egyszerűen kialakult egy második érzékem, felismerem őket, magabiztosabban mozognak, van egy tipikus szóhasználatuk, ami a vidékiekre nem jellemző, kicsit tahóbbak, nem értékelik azt a kényelmet, amit a főváros nyújt, szemetelnek.


Rájöttem, hogy a magyarázat az lehet, hogy tulajdonképpen a született budapestiek sokkal alacsonyabb arányban tanulnak tovább. Most nem bunkózni akarom őket, nem a diploma teszi az embert, de végülis logikus. Budapestnek van egy láthatatlan védőhálója, ott ha nem tanulsz, valamilyen munkát úgyis találsz, folyton cserélődnek az emberek, mindig keresnek gyorsétterembe, boltokba pénztárost, építkezésre segédmunkást, lehet taxizni, futárkodni, egyebek. És az utóbbi években pont ezek az emberek körberöhögik a friss, de akár a nem friss diplomásokat is, mert mire azok érdemben pénzt keresnek, ők már jól megszedik magukat, simán hozzávágnak manapság ezekre a munkákra nettó 300-400-500 ezreket, és 18 évesen bele is kezdhetsz. Ha van a szülőknél lakhatás, esetleg örökölnek nagyszülőktől is valamit, akkor az albérletválsággal sem kell szembesülniük.

A közlekedés jó, havi 9500-ért eljutsz bárhova, éjszaka is, autót nem kell tartani, de ugye itt a bliccelés is alapjognak számít, sokan még ezt a 10-est is sajnálják rá.


Egyedül annyi a baj, hogy ezek az operatív, embert próbáló fizikai, éjszakázós munkák fiatalon jók, aztán ha eltölt benne 10-15 évet valaki, a töke tele lesz vele. Reálértéken a fizetés soha nem fog már nőni, nincs előrelépés, míg egy diplomás ugyanúgy ül a légkondis irodában, bejár 9-re vagy Home Office-ol, és idővel lehet, hogy elér egy 1 milkás fizetést+céges autót.

Na ilyenkor jön az a tipikus pesti frusztráltság, hogy orbán vagy gyurcsány tehet arról, hogy nem jutok előre és itt keccsölök az éjszakai műszakban, na meg természetesen az állandó vidékezés, azért melózunk itt a rohadtul magas hozzáadott értéket teremtő McDonaldsban, hogy a vidéki ingyenélőket eltartsuk.

Nyilván szar a politikai/gazdasági helyzet szerintem is, de azért ez az állandó rinyálás, panaszkodás, vidékszidás főleg a pesti emberekből, pesti médiából ömlik, máshol messze nincs ez meg ennyire. Nekem van sok vidéki ismerősöm, barátom, mindegyik normális munkát végez, nem fideszes birkák, szidják ők is, néha előkerül a téma, de nincs az a rinyálás folyton mint a pestieknél. Nem igazán marad el a fizetésük még keleten sem a fővárositól, építkeznek, gyereket vállalnak...stb.

Ugyanez igaz a Budapesten lakó ex-vidéki ismerőseimre is, mindegyik megtalálta a számítását, lakást tud venni hitellel, amit stabilan fizet...stb., pedig sokan közülük olyan helyről küzdötték fel magukat, ahol mondjuk napi 2 busz jár, és az is kihívás, hogy egy középiskolába be tudjon járni, nemhogy különórák meg ilyesmi.

Ezzel szemben a pestiek ott vannak egy kényelmes környezetben, seggük alatt a BKV 0-24-ben sűrűn, országos intézmények, egyetemek, rengeteg multicég, és még így is sokan nem képesek semmit elérni, aztán megy a proli hőbörgés. Egyetlen fegyverük, hogy sokan vannak, nekik jár minden állami szolgáltatás magasabb szinten mint vidéken, mert ők tartják el az adójukból az országot. Nyilván ez egy baromság. Van néhány budapesti születésű tipikus budai milliomos (vagy milliárdos, nem látok bele pontosan) vállalkozó ismerősöm, de ilyen baromságok tőlük érdekes módon egyáltalán nem jönnek, ők mindig elismerően beszélnek a vidékről, érdeklődnek az ottani helyzetről. Ez a vidékezés, közmédiázás, agymosottozás inkább tipikusan a pesti panelprolik meg nyugdíjasok dumája.


Ennyi lett volna, na lehet ütni-vágni engem.



2023. aug. 3. 00:43
1 2 3 4
 31/37 Hova gondolsz ***** válasza:
85%

9-es:

Nem vagyok azonos a 3-as és 6-os hozzászólóval.

Ha meg akartam volna tudni, hogy honnan veszed, hogy ki pesti meg ki vidéki, akkor megkérdezem a saját hozzászólásomban.

2023. aug. 3. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/37 anonim ***** válasza:
72%

Érdekes megfigyelések, gondolatkísérlet, következtetés. A saját tapasztalataim nem ezt támasztják alá (talán mert én sem sokat mászkáltam a Határ út környékén), de ettől még érdekes.

Én hosszú évekig éltem Budapesten mielőtt visszamentem a szülőVÁROSomba. Talán ez is mutatja hogy soha nem azonosítottam magamat "vidékiként" és semmilyen ezzel kapcsolatos vitához nem igazán tudok hozzászólni.

Budapesti éveim során én is sok "vidékivel" találkoztam és én is eleinte rácsodálkoztam hogy hol vannak "a pestiek"? Jellemzően tömeg munkahelyeken, multik ügyfélszolgálatán dolgoztam, kézenfekvő volt a válasz: van azoknak rendes munkahelyük.

Később, ahogy haladtam előre, specializálódtam, végül a képzettségemnek megfelelő helyen kezdtem el dolgozni, egyre több született budapestivel találkoztam és láss csodát, mindig is velük értettem meg magam legjobban. Abszolúte nem a proli réteg, de azt elhiszem a kérdezőnek, meg magam is tapasztaltam, hogy a minden nagyvárosban megtalálható "normális", vagy inkább átlagos munkák nagy részét, taxisofőrtől az egyetemi tanárig meg mindenféle vállakozóig budapestiek töltik be.

Az én kis elszigetelt multis közegem meg marad a vidékeknek, értsd ez alatt a teljesen reménytelen falvakból, kisvárosokból, az ország reménytelenebb részeiből érkezőket, akiknek a közelében nincs olyan város vagy egyéb lehetőség ami fölszívná őket. Az is iszonyúan érdekes amit a rácsodálkozásról írsz. Valóban, én is tapasztalom, van az a vidéki közeg akinek ez a Budapest, ebben a formájában és állapotában a Város, hiszen mást nem volt alkalma megtapasztalni, megszeretni. Szerintem pont nekik, nektek is köszönhetőek a jelenlegi ordenáré állapotok, a tősgyökeresek csak beleszürkültek és/vagy Budára költöztek, de a "vidékinek" ez az etalon, ez az urbánus, ez a kúl. A hajléktalanok, a herbálosok, az összesz×rt utca, a leomló barnásszürke vakolat.

Kelenföldet meg módjával prolizzuk ha kérhetem, a Bocskai út környéke sose volt "proli", de valóban, vannak még a második VH előttre nyúló munkás meg ipari részei ahogy vannak a komcsi időszakban épült lakótelepek is. Kelenföldnek hívjuk a mai XI. kerület legnagyobb részét, hiába kapott több városrész új vagy régi-új nevet. (Lágymanyos stb.) A lakóparkok (és igen a sok vidéki!) csak rontott az itteni színvonalon.

2023. aug. 8. 17:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/37 A kérdező kommentje:

Te most mi a francról beszélsz "multi" alatt? Ez a szabadbölcsész értelmezés, ahol a "multi" az idegennyelven makogó betanított call centeres, nem érdekel.

Én műszaki járműipari fejlesztő multiknál dolgoztam, és alig volt/van budapesti születésű ember. Ugyanez volt a BME mérnöki karán is.


Az, hogy a csöves/hugyszag/kisebbségi a városkép része, az pont a liberált belterjes pesti csürhe mániája, szerintük "kúl". A "vidékiek" utálják ezt alapvetően, ők a tisztaságot és a rendet szeretik. Pont pesti csürhe miatt nem lehet kisöpörni ezeket az aljarétegeket, mert védi őket a sok liberális jogvédőhajlamú egyén.


Az meg, hogy a vidéki beköltözők miatt romlana a színvonal, egy vicc. Annyiban van csak igazad, hogy az elmúlt években sok kisebbségi is érkezett a keleti megyékből, de őket is a pesti idióták miatt kell babusgatni, saját maguknak köszönhetik.

De a normális, fehérbőrű vidékiek csak javulást hoznak, sokkal normálisabb értékrendjük van mint a pesti proliknak. Eleve onnan csak az érteles réteg jön, mert azért ahhoz nem kevés kezdőtőke, illetve elképzelés kell, hogy mivel akar foglalkozni, mert a lakás nem hullik az ölébe mint a nagyitól öröklő pestinek. Remélem, hogy az emelkedő ingatlanárak pár éven belül kisöprik a kádár-korszak proletár rétegét a fővárosból.

2023. aug. 9. 00:58
 34/37 anonim ***** válasza:
83%
Ennyire unalmas az éjszakai műszak a gyárban kéredző?
2023. aug. 9. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/37 anonim ***** válasza:
31%

Egy budapesti segedmunkas napi bere netto 40 000 huf egy epitoipari vallalkozo mellett (burkolo).


Egy diplomas irodai munkas bere netto 150 000 huf . Tulora is ingyen benne van korlatlanul. Meg a kotelezo csapatepito szivatasok,amire ha nem mesz el,kirugnak. (Iratlan szabaly sok helyen)


A muszaki egyetemen az egyetemi docens cimu matek tanaraim minden nap a kocsmaban ittak es az orakra zsiros hosszu hajjal jartak be gusztustalan gyurott mocskos csoveseket megdzegyenito ruhazatban,de jozanul. Es frankon vegigvittek a matekorakat.

2023. aug. 11. 08:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/37 anonim ***** válasza:
64%

Ne igyál ennyit Kérdező :D Multi alatt természetesen ahogy a leírásból is kiderül SSC-t értettem és igen, van olyan szegmens itt is ahol elég "idegen nyelven makogni" - ez is elég ahhoz hogy sokan úgy érezzék "kitörtek a faluból" (pontosan idéztem egy nagyon-vidéki-értelmiségi kollégámat.) Számomra ők a Tömeg, de elfogadom, hogy ha te mást látsz. A Móricz környéke pedig tartom, és ebben egyikőtökkel sem fogok egyetérteni, hogy részben emiatt a tömeg miatt pusztult le. Aki még nem látott igazi várost belülről annak nem mondanak semmit ezek a budai környékek, a valamikor itt jellemző kulturált állapotok. Nekik csak "pest" van, az pedig tudjuk mivel egyenlő, a huggyos blahával meg a herbálos hős utcával. Hisz rend, tisztaság az csak "vidéken" van. Na ja, meg kb. Közép-Európa összes közepes városában Krakkótól Kecskemétig... ezek azok a helyek ahova a "vidékről FELkerült fiatalok" vagy el se jutnak, vagy nem néznek szét... de ez már nagyon más sztori.

Egyébként, egy kis színes, a legutóbbi ilyen melóhelyemen azt hiszem azzal rúgtam el végképp a pöttyöst hogy objektív módon próbáltam nyilatkozni a katolikus egyházról. Mert hogy nem csak az a vallásosság létezik amit a kis vidéki kollégáim látnak a saját falujukban... ennyit arról ki a konzervatív ki nem. Szerinted kik váltották le Tarlóst... ezek, akiknek megírták a 444-ben, hogy kire kell szavazni ha ők is KÚLAK akarnak lenni. Az echte budai/pesti polgár meg meneküljön a dzsuva elől ahova tud. De ez már végképp más téma, innentől kiszállok, további jó szórakozást hozzá ;)

Egyébként egy percig nem kérdőjeleztem meg hogy létezik az általad említett bennszülött proli tömeg IS. Minden városban, így nálunk is van ilyen.

2023. aug. 11. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/37 anonim válasza:
100%
kérdező egy korlátolt ember, aki az életből még nem látott semmit. De lehet, nem is akar, ezért általánosít, de még azt is hitványul.
2023. nov. 4. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!