Kezdőoldal » Emberek » Lakóhely, szomszédok » Vidék Vs. BP. Oktatás, gyerekn...

Vidék Vs. BP. Oktatás, gyereknevelés céljából, melyik? , és miért?

Figyelt kérdés

Több oldalt és álláspontot is hallottam. Mivel mindenki a saját tapasztalatából indult ki, én Bp.-t ellenzem.


Kis faluban jártam ált. iskolába. Középsulit egy vidéki kisvárosban végeztem. Egyetemet pedig Miskolcon... a fentiek is mind Borsodban voltak.


Szerintem manapság sokan túllihegik ezt a kérdést, pl: óvodában tanítsák 3 nyelven a gyereket. Általános Iskola már "kis" gimi legyen, a gimi meg "egyetem".. de a gyerek szellemi fejlődéséről meg nem beszél senki. Tehát egy oviban, ált suliban szerintem fontosabb a "gyerekszoba" mint a teljesítmény hajhászása, meg püfölni a gyereket még délután 5 órakor is, hogy mennyen "szakkörre"... a gimi/szakközép természetesen teljesen más. De végeredményben, szerintem több függ a gyerektől, mint az iskolától. Persze lehetőségek, meg egy bizonyos színvonal legyen meg, de végeredményben ugyan az a nyelvvizsgát és érettségit nyomják a kezébe mint máshol. Az egyetem az ahol érdemes "válogatni" befeszülni, ki-hova is megy, persze ez sem garancia semmire, pont a személyiségéből kifolyólag.


Néha késélre menő vitát folytatok, pl a Waldorf-pedagógiától, mert sokaknak ez valami világmegváltó, és képesek költözni is miatta... aztán szomorúan néznek szembe a ténnyel: a tanárok ugyan úgy fos kategóriát ütik meg...


Tehát, összegezve, elhiszem pl Bp-n nagyobb a felhozatal, mert mondjuk van 20 gimi, egy vidékkel szemben ahol mondjuk 5 van.. de kérdem én van azért elmenni az adott településről? (persze ha most a munkát nem számoljuk)



2014. nov. 10. 13:32
 1/6 anonim ***** válasza:

Én egy vidéki (helyben erősnek számító) gimiből kerültem fel Pestre egyetemre és azt látom, hogy sem a mivel nincsenek rosszabb alapjaim, mint a pestieknek sőt...

Szóval ezen ne múljon a dolog.

2014. nov. 10. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Édesanya vagyok és nagyon nem értek veled egyet.

Budapesten élünk.


Azért (is) élünk Budapesten, mert a külföldi férjem szerint is jó színvonalú az oktatás Magyarországon (persze választani tudni kell...), különösen Budapesten nagy a kínálat.


A kisfiam magánóvodába jár, a család kétnyelvű egyébként, de az óvodában magyar a nevelés nyelve (és pont, nincs angolozás :)


Ellenben 10-12-en vannak egy csoportban (ha nem beteg senki- ami ugye azért elég ritka ebben a korosztályban)- lelkiismeretesen foglalkoznak velük, tehát nekem munka után nem kell vele rohannom "szakkörökre".

Az ovis idő alatt délutánig viszont megkapja mindazt, ami nekem az elvárásom: a gyermekmegőrzésen túl a valódi mozgásfejlesztő tornát (nem, nem mozgásfogyatékos, de pl. egyensúlyérzékben, ügyességben mindig lehet javulni, fejlődni stb.), sportélményt (kosaraznak, úsznak, télen korcsonyáznak), mindenféle kreatív alkotást (pont ettől is gyerek: levelet festenek, papíralmát készítenek stb.), szabad levegőn, szép, rendezett, igényes környezetben játszótér, a társas tevékenységek, mondóákás-táncolás-körjáték-mesélés-bábozás stb.


Van a baráti körünkben sajátos nevelési igényű (autista spekrumos) kislány- de - nyugodtan kövezzetek meg érte- számomra az is megnyugtató, hogy abban a napi kb. 8 órában a gyermekemre jut elegendő figyelem és nem 29 másik társával kell egy csoportban lennie, ahol akár 1-2-3 sajátos nevelési igényű gyermeket is felvesznek mindenféle szaktámogatás nélkül (általában csak a normatíváért és ugyanúgy egy fő pedagógus küszködik az összes gyerekkel, miközben az SNI-snek nincs meg a logopédus vagy a konduktor vagy az egyéb szakember, csak papíron vagy csak hatodmagával stb.)

Semmi bajom egyébként az SNI-s gyermekekkel, az említett kislány is a fiam barátja, de nem egyforma bánásmódot igényelnek, nem mindenben haladnak egyforma ütemben, nagyon nem. (a kislány 4 évesen írt pl, de a cipőjét a mai napig nem tudja felvenni- 7 éves)



Olyan ovit egyébként nem ismerek, ahol 3 idegennyelv van.

Belinkelnéd nekem annak az ovinak a honlapját? Meglehetősen hajmeresztőnek tartom.


Az egy idegennyelvet ANYANYELVI tanártól, játékos környezetben egyáltalán nem egyébként és itt 10 kilométeres körzetben van egy pár választható intézmény.


A kínálat nagyobb egyszerűen- ezért ha valami speciális elvárásod van (vagy a gyermeked extra tehetséges pl. valamilyen sportban, táncban, zenében stb.) akkor Budapesten a teljes sportszakosztályi választék elérhető, a zeneiskolákban mindenféle hangszerre lehet jelentkezni stb.


Az, hogy mi milyen intézményben tanultunk, teljesen irreleváns- a gyermekeink már más rendszerben, más világban, más tanrend stb. alapján kell, hogy megfeleljenek.

Igenis van különbség a falusi általános iskola és a VALÓBAN MINŐSÉGI fővárosi magánintézmény között.


...és ez csak az óvoda.

A következő lépcsőfok az iskolaválasztás.

Nálunk nem zárja ki a jó iskola és a "legyen gyerekszobája" érzés egymást. De ma már a 8 osztályos gimnáziumok is legalább ugyanolyan arányban vannak, mint a hagyományosabb 4 osztályosok.


Az pedig egyszerűen NEM igaz, hogy ugyanazt az érettségit nyomják a kezükbe és ugyanazt a nyelvvizsgát- pl. a nyelvi tagozatos iskolákban általában az osztály tanulóinak kb. 85-90%-a már kb. 14 éves korára FELSŐFOKÚ szintet ér el az adott nyelvben- egyben ez a nyelvtudás egy élő nyelvtudás.

Szerinted az is véletlen, hogy az ilyen ÁLTALÁNOS iskolákban FELVÉTELI van? (igen, 5-6 éveseknek)

Az érettségiről: Budapesten nem 1-2 olyan intézmény van, amely olyan érettségi bizonyítványt ad, amellyel külön vizsgák és hitelesítések nélkül azonnal lehet pl. európai egyetemekre jelentkezni (természetesen a nyelvtudás is mellé ilyen szintű).

A te érettségid is ilyen volt? (én 35+ vagyok, az enyém nem- pedig abban az időben én is 18 évesen már egy felsőfokú és egy középfokú nyelvvizsgával vágtam neki a felsőoktatásnak, de mit nem adtam volna érte, ha ennél magasabb szinten is megy és "életszerűbb" a nyelvtudásom...)


Azért az egyetemek sem egyformák- nézz meg egy-két komolyabb álláshirdetést, ahol bizonyos intézményben, bizonyos szakokon végzettek előnyt élveznek- de már láttam olyan hirdetést is, ahol XY képesítés vagy intézmény INKÁBB NE.


Az sem mindegy még az egyetemi évek alatt sem, hogy valakinek akár a nyelvvizsgái rendben vannak-e. Aki azért 14 évesen egy felsőfokú szinten van egy nyelvből, annak azért könnyebb lesz a külföldi ösztöndíjakat megszerezni, esetleg egyetem mellett dolgozni, külföldi tanulmányútra menni, nemzetközi szinten publikálni stb.- a "befeszülés" inkább annak lesz, aki ezekről lemaradt vagy még a szakmai anyag mellett ezeket is kell pótolnia, nem?


Igen, a gyermek személyiségétől sok függ.

De vajon mi alakítja egy gyermek személyiségét?

A genetika mellett döntő részben a család, a környezet- igen, az otthon látott 8pozitív) példák és a jó oktatási intézményekben szerzett pozitív tapasztalatok egyaránt.


Szóval nagyon nem mindegy, hogy kinek mekkora szerencséje van az iskolaválasztásnál (írhítnám azt is, hogy kinek-kinek a szülei mennyire tartják fontosnak a kérdés vagy azt is, hogy kinek-kinek mire telik/nem telik).


(OFF: "mennyen"??? :)


Megkérdezhetem egyébként, hogy van-e gyermeked és az ő esetében is ugyanazt az utat látod a legjobbnak, amit te magad jártál végig?


Szép napot.

2014. nov. 10. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Majd akkor írj, ha oda jut e gyerkőc, mert eddig ez csak frázis...


Beíratni belehet bárhova a gyereket...

2014. nov. 10. 15:50
 4/6 anonim ***** válasza:

2. válaszoló vagyok.

Kérdező: kérlek ne legyél ilyen lenéző.

Egyébként igen, normális iskolába fog járni a gyermekem.


Több lábon állunk:

- a magánóvoda, ahová jár a gyermekem egy vallási óvoda is egyben, van kapcsolata egy nagyon jó iskolával- ahová felveszik az innen jelentkező gyermekeket, ha az óvodavezető is javasolja- és budapest egyik legjobb iskolájáról beszélünk.

- másrészt igyekszünk JÁTÉKOSAN rengeteget foglalkozni a gyermekünkkel és természetesen a számunkra top 3 iskolák felvételi követelményeit, túljelentkezéseit stb. folyamatosan figyelemmel kísérjük, iskolaelőkészítőre is járni fog.

- harmadrészt: az igencsak fizetős, magán angol anyanyelvi tanárokat is foglalkoztató iskolákban nincs 20* túljelentkezés érthető okokból, a felvételi követelményeknek nagy valószínűséggel megfelel.


A te gyermeked egyébként hová készül?

Te milyen utat látsz jónak? Mennyi idős a gyermeked?

...erre sajnos még nem válaszoltál :)

2014. nov. 11. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Az csak illúzió, hogy Budapesten tízszer több gimiből tudsz választani, valójában nagyon függ attól, merre laksz, mert nem éri meg 2-3 órát ingázni naponta és ugye tipikusan akkor van csúcsforgalom, amikor a diákok suliba mennek. Nem tudom, melyik gimnáziumba jártál Miskolcon, de mondjuk ott se lenne kedvem napi szinten kijárni mondjuk Szirmáról a Hámori Waldorfba, szóval városokban ezt is figyelembe kell venni.
2016. szept. 7. 06:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Kedves Kérdező,


a 2. és 4. válaszoló vagyok, az édesanya, akinek felhívtad a figyelmét, hogy majd akkor "dumáljon", ha odajut.

Eltelt közel 2 év a kérdésed óta és szeretném jelezni, hogy "nem csak dumáltam".

A kisfiamat felvették az ország egyik legerősebb, angol tannyelvű iskolájába (igen, volt felvételi...)

Több helyre is felvételiztünk, ez volt az első helyen.

Volt A,B,C,D tervünk is és egyébként a házunktól mindegyik legalább 5-10 km-es távolságban van, igen, de amíg kicsi, addig igenis megoldom és hozom-viszem kocsival, ha pedig nagyobb lesz, akkor a fővárosban ezek nem távolságok, normális a tömegközlekedés is.


A választott iskolák mind-mind más kerületekben vannak, egy közülük teljesen magánintézmény, ott nem számított a lakhelyünk, illetve egyik volt olyan, ahol az emelt angol nyelvio tagozatos osztály egy ún. alapítványi osztály (tk. fizetős ez is, csak nyilván nem annyi, mint a tisztán magán).

Az első helyen lévő választott iskolánk (ahová végül felvették a kisfiamat) nem az a kerület, ahol élünk.

Így át kellett jelentkeznünk még a jelen tanévet megelőző tanév előtt (vagyis tavaly augusztusban), hogy egyáltalán esélyünk legyen felvételizni.

Nyilván ez is pénzbe került, de megérte.


Továbbra is fenntartom, hogy egyszerűen nagyobb településeken nagyobb a választék, többa lehetőség mind tanulás, mind sportolás vagy egyéb képzések, kultúrális programok terén.


A kisfiam úgy tűnik egészen tehetségesnek bizonyul kosárlabdában és atletikában- több edző, egyesület illetve ilyen profilú csapat közül tudtunk választani, közöttük neves, elismert szakemberekkel/sportolókkal stb.

Nem kell órákat utazni speciális sportorvosi felmérésért, a sportolásához szükséges kiegészítőkért.


Bármikor máskor is hajlandó lennék mindent megtenni, hogy a gyermekem bejusson a számunkra megfelelő, lehető legmagasabb szintű (mi értékrendünkkel természetesen) oktatási intézménybe. Hajlandó lettem volna akár időlegesen költözni is, igen.

Szerencsére nem volt rá szükség, csak papíron.

2016. szept. 8. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!