Kezdőoldal » Emberek » Munkahely, kollégák » Tényleg ilyen viselkedést...

Tényleg ilyen viselkedést kell tanúsítani egy gyakornokkal szemben vagy csak én túlzom el a dolgot?

Figyelt kérdés

Előre szeretném jelezni, hogy szóljatok nyugodtan, ha szerintetek én reagálom túl.



Szóval. 1 hónapja kezdtem el dolgozni egy irodai környezetben. Nagyon tetszik, végre szakmai helyen dolgozhatok, igazi gyakornokként, ami nagyon sokat jelent nekem, hiszen eddig erre nem volt lehetőségem. Viszont. Van egy kolléganőm, akiről úgy érzem, hogy nem kedvel és próbál megalázni. Amikor ebéd van és együtt eszünk, akkor normális, de amikor az irodában ülünk és dolgozunk, akkor történnek (többnyire) azok a dolgok, amiket nem tudok hová tenni. Értem én, hogy gyakornok vagyok, de szerintem van egy határ.



Olyan dolgokat csinál, hogy minden másodpercben kérdezi, hogy éppen mit csinálok, osztja a feladatokat, hogy mit milyen sorrendben csináljak, miközben ezt már megbeszéltem azokkal az illetőkkel, akik adták a feladatot, hogy kinek mennyire fontos. Őt ez nem érdekli, mindig mondja, hogy „inkább azt csináld” „a másik a fontosabb”, de közben nem is az ő ügye, fogalma sincs róla. Mindig megkérdezek mindenkit, aki éppen feladatot oszt rám, hogy kinek pontosan, dátum szerint mikorra kell elkészíteni az adott munkát, így én fel is írom szépen, és abban a sorrendben haladok. Eddig ez jól is működik, de ő folyamatosan ebbe bele akar szólni. A másik, hogy írnom kellett egy másik osztálynak egy emailt, ami egy tök általános, semmi szakmai jelleg nem volt benne. Odaállt fölém és diktálta. Ezzel még annyira nem is lett volna baj, de konkrétan abba beleszólt, hogy hová tegyek és hány db entert és vesszőt (természetesen a vesszőket persze, hogy tök idióta, értelmetlen helyekre diktálta) ezen kívül még azt is megmondta, hogy hogyan írjak alá, milyen betűtípust használjak és betűméretet. (Ebbe abszolút nem hiszem, hogy bele kellene kötni…. főleg, hogy szerintem van esztétikai érzékem és tudok helyesen is írni)



Az egyik nap ő bízott rám egy dokumentumot, amit meg kellett írnom. Volt benne egy rész, ahova egy táblázatot kellett átmásolni egy másik doksiból. Én meg is csináltam, teljesen jó volt az egész munkám. Amikor ellenőrizte, mondta (természetesen flegmán), hogy „tök jó, hogy megcsináltad, de kifelejtetted azt a fontos adatot, amit mondtam”. Én itt nem értettem, hogy miről beszél, de a hangsúlyból lejött, hogy itt negatívumot fogok kapni. Elfelejtette mondani, hogy a táblázatban szereplő néhány adatot más hová is be kell írni. Mivel először csináltam én nyilván ezt nem tudtam. Mondtam neki, hogy de én beírtam, erre teljesen kifakadt, hogy ne mondjam, mert látja, hogy nincsen benne és figyeljek már jobban oda, mert ez csak egy ctrl-c, ctrl-v lett volna és hihetetlen, hogy nem tudok ennyit megcsinálni.



Ezeken kívül olyan esetek történtek még, hogy egyik délután nekem 2 óra volt hátra még a munkaidőmből, neki és a másik kolléganőmnek 4. Beszélték, hogy szívesen hazamennének. Én is mondtam, hogy most én is szívesebben lennék otthon, erre egy flegma jellegű beszólás hagyta el a száját, hogy én aztán ne mondjak ilyet, mert én mindjárt megyek haza, meg én csak egy gyakornok vagyok, és nem lehetek fáradt. Ezen egy kicsit felhúztam magam. Tudom, hogy nem végzek annyira komoly munkát, mint a többiek, de ugyanúgy járok meetingekre, tárgyalásokra, rengetek adminisztrációm van, szerződéseket írok és egyéb fontos dokumentumokat. Úgy gondolom, hogy én is lehetek jogosan fáradt, hiszen ugyanúgy dolgozom, mint ő. Attól, hogy kevesebb órát vagyok bent, nem hiszem, hogy értéktelenebb lennék. Vagy igen?



Másik eset, amin szintén felhúztam magam, az is nem rég történt. A konyhában ebéd után voltunk. Odamentem a mosogatóhoz és elmostam a tányérom, és a másik három kolléganőm is odajött és letették. Várták, hogy sorra kerüljenek. Amióta itt vagyok látom, hogy szokás az, hogy minden nap más mosogatja el azt a 3-4 tányért és evőeszközt. Gondoltam, hogy akkor én is részt veszek ebben, mert eddig nekem is elmosták. Elkezdtem, először megköszönte, majd nevetve mondta a többieknek, hogy „nézzétek, most már ilyen komoly feladatokat is bízhatunk a gyakornokra, mert megtudja csinálni”.



Szóval, nem tudom, hogyan kell működni egy gyakornoki munkának, de úgy érzem, hogy nem így. Én tök jól érzem itt magam, rajta kívül mind a 9 ember normális és teljes mértékben segítőkész velem. Nem aláznak meg és azon vannak, hogy mindent megértsek és átlássak. Tudom, hogy egy gyakornok sosem lehet olyan pozícióban, hogy ne legyen lenézve, de úgy gondolom ez kicsit túlzás, amit ő művel. Ráadásul nem a felettesem, nem dirigálhatna. Az más, hogy oszthat rám feladatot és abban segíthet, de ezen kívül nem hiszem, hogy megengedhetne ilyen viselkedést.



Én dramatizálom túl vagy valóban ő lő túl a célon?



2021. júl. 14. 08:29
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%
Túl lő a célon,ha teheted mond ezt el neki.
2021. júl. 14. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
78%

Nem olvastam teljesen végig, de kB tudom milyen kollégáról lehet szó, nekem is volt ilyen, és nehéz fejben eldönteni, hogy mégis kocsog vagy csak segíteni akar.

Én is a legtöbbször megbántódtam, de végül megtanultam kezelni a stílusát, illetve amikor már én tanítottam be mást, amikor velem ült egy irodában valaki új, akkor többé kevésbé meg is értettem őt.

Nálam az vált be a jobb munkahelyi kapcsolat reményében, hogy megkérdeztem a véleményét kB folyton, úgymond érezze hogy fontos a szava. Gyakorlatilag benyaltam tövig de ez van.

Ez a típus, amilyen ő is, ezt szereti. Érezze hogy számít a véleménye, hogy beleokoskodhat a dolgokba.

Persze vannak olyan tanácsai amiket érdemes megfogadni, lehet csak az ő mániája egy apróságnak tűnő dolog, de az is lehet a főnök így szereti, csak a főnök nem mondja.

Pl az e-mailes dolog, én sem tudtam, senki nem is szólt de a másik osztályon azt a típust, méretet szeretik az emailben, pont három enterrel az elköszönés előtt stb. Nem volt baj, ha nem azt használtam, de jobb úgy csinálni ahogy ők akarják.

Nem tudom mit mondhatnék, nem az hogy túlreagálod, mert bosszantó dolog némelyik, csak számíts rá, hogy a munkahely ilyen, vannak hülyék, vannak idegesítő kollégák meg van aki minden apróságba beleköt.

Ezeket a dolgokat ne vedd magadra, nem érdemes rajta rugózni.

Annyit próbálj ki amit én is csináltam. Ha neki kell egy feladat, vagy tudod hogy át akarja nézni akkor ne azt mond hogy készen vagy, hanem hogy szerinted készen vagy, nem e lenne kedves atnezni mielőtt kiadod a kezed közül, a végén pedig köszönd meg. Lehet belül hánysz, de ő azt érzi hogy ő az isten és egy idő után teljesen másként fog veled bánni, el is hagyható idővel a gyomorforgato benyalast.. Komolyan, tapasztalat.

2021. júl. 14. 08:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
94%
Is-is. Ő imád főnökösködni, meg dirigálni, végre van, aki nála is lejjebb van. :) Te meg néha picit túl érzékeny vagy.
2021. júl. 14. 08:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
98%

Szia!

Nem te dramatilázod túl hanem ez a nő egy lenéző pcsa már bocs hogy ilyen csúnyát írok de én így látom.Nagyon fontoskodó és affekta is lehet pffff

Őszinte részvétem mert ez a legrosszabb fajta.Amennyire lehet kerüld őt,tudom hogy nem lehet teljesen de amennyire lehetséges tartsd tőle a távolságot mert írtó negatív így a leírás alapján.Nem mindenki ilyen egy új emberrel.Egyébként nem maradsz ám örökké gyakornok de lehet kinézett magának és utána is folytatni fogja a cseszegtéseket mikor csak alkalma nyílik rá vagy csak most csinálja mert élvezi hogy vkit egrecíroztathat.

Ha rád száll akkor te ne törődj vele utána sem és ne bonyolódj vitába sem vele hanem tégy úgy mintha meg sem hallanád mert az ilyen embernek a közöny a legfájóbb pontja.Ne beszéld ki onnan senkivel sem mert nem tudhatod hogy mikor mondanak neki vissza bármit is és aztán kavarás van.

2021. júl. 14. 08:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
97%
Ne hagyd magad! Szerintem elsőre elég, ha ilyenkor csúnyán nézel rá! Addig csinálja, amíg hagyod. Lelki sérült. Ha nagyon nem hagyja abba, fordulj a többiekhez, akár a főnökhöz is. Nagyon helyes, hogy öntudatos vagy!
2021. júl. 14. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
98%
Hadd mondja a magáét, nézd levegőnek. Ha beleszól, fel se nézz a monitor mögül. Ha megjegyzést tesz, menj el onnan. Úgyis ezerrel fúr már a hátad mögött, ne kommunikálj vele, ha nem kötelező épp. Ezek az ipari fúrók attól borulnak ki a legjobban, ha nem törődnek velük.
2021. júl. 14. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
96%

Kérdező, ez a nő másokkal is ilyen?

Ha igen, akkor sajnos ő egy ilyen ember, és ha eddig megtűrték itt, akkor ezután is meg fogják, úgyhogy jobbat nem tehetsz, mint hogy próbálod nem fölidegesíteni magad ezen.

Ha nem, akkor ez valóban neked szóló "kedveskedés". Valószínűleg irigy rád, vetélytársat lát benned, félti tőled az állását, ezért ott rúg beléd ahol tud. Szerintem annyit megtehetsz, hogy a főnöktől kérsz időpontot egy négyszemközti beszélgetésre. Ott megkérdezheted, hogy ha pl. más ad egy feladatot, akkor ennek a kolléganődnek van-e joga arra utasítani, hogy más sorrendben csináld meg, mint ahogy a határidők és a te józan eszed diktálják. Ez jó alkalom arra, hogy egyáltalán megtudja, hogy veled ez a nő így viselkedik. De jól vigyázz, ne panaszkodni menj a főnökhöz, hanem érdeklődni, hogyan végezd a munkádat szabályszerűen! Azt nem szeretik a főnökök, ha az új dolgozó elkezd panaszkodni a régiekre!


Ami emberi dolog, pl. beszólt neked, hogy te nem is lehetsz fáradt, ezekkel nem lehet mit kezdeni. Legközelebb a jelenlétében inkább ne mondj semmit, ami nem közvetlenül a munkával kapcsolatos, aztán annyival kevesebb esélye van beléd kötni.


Néhány példa pályakezdő koromból:


Első munkahelyemen (irodai munka) megmutatták, hogy van egy konyha, ahol lehet enni, teát főzni stb. Különböző feliratos bögrék voltak a konyhaszekrényben, meg egyforma üvegpoharak. Később inni akartam egy teát, kivettem találomra egy bögrét, mire rám szóltak, hogy az pont a vezérigazgatóé. Jól van, megtanultam, hogy ahhoz nem nyúlok. Egy másik alkalommal valaki másét vettem ki találomra. Akkor is rám szóltak. Jól van, eldöntöttem, hogy ezután üvegpohárból iszom teát, azok egyformák, azok senkié se lehetnek. Egyszer rám szóltak, hogy ne igyak üvegpohárból teát, mert a forró víztől eltörhet. Eldöntöttem, hogy én itt többet nem iszom teát. :-)


Másik alkalommal bejött a titkárnő a szobánkba, és a szabadság kiírásával kapcsolatban mondott valamit az egyik munkatársamnak. Mire megkérdeztem, hogy tényleg, mi is a rendje a szabadság kiíratásának, mert ezt nem is tudom. Mire azt válaszolta, hogy próbaidő alatt úgysem mehetek el szabadságra, úgyhogy ne érdekeljen. Nem szóltam rá semmit.


Aztán elég hamar vége is lett ennek a munkahelynek, és csak évekkel később értettem meg, hogy egyszerűen hülyék voltak az ott dolgozók (legalábbis egy részük) és nem bennem volt a hiba.

2021. júl. 14. 09:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat mindenkinek! Jó érzés ezeket olvasnom, mert tény érzékeny vagyok kicsit, de ezek szerint azért nem teljesen hülye.


Igyekszem mostantól szűkíteni vele a kapcsolatot és levegőnek nézni, amennyire ezt megtudom oldalni. Egyelőre ez még lehet megoldás, ha nagyon rosszá válik, akkor jelzem a felettesnek. Csak nyilván kerülném az ilyesmi konfliktust, de ha úgy lesz, kiállok magamért.

2021. júl. 14. 09:08
 9/13 anonim ***** válasza:
97%

"De jól vigyázz, ne panaszkodni menj a főnökhöz, hanem érdeklődni, hogyan végezd a munkádat szabályszerűen! Azt nem szeretik a főnökök, ha az új dolgozó elkezd panaszkodni a régiekre!"

Ezt talán itt a legfontosabb tanács. Ha a főnök azt látja, hogy nem jössz ki a régi bútorokkal, akkor nem őket fogja elküldeni, hanem téged. Én nem zavarnám ezzel a főnököt. Még az is lehet, hogy ez egy teszt és így akarja látni a vezetőség, hogy mennyire tudsz teljesíteni nyomás alatt.

2021. júl. 14. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:
Egyáltalán nem szeretnék a főnökhöz menni, mert igen, tudom nem szabad a régi motorosokat beköpni. Nem is vagyok olyan. Csak rosszérzés az egész. De igyekszem megfogadni a tanácsokat és elvilseni, mert jó lenne itt tapasztalatot szereznem.
2021. júl. 14. 09:11
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!