Kezdőoldal » Emberek » Munkahely, kollégák » Aki már dolgozott a szocializm...

Aki már dolgozott a szocializmusban! Mennyire változott meg a munka világa ezidáig?

Figyelt kérdés

2022. márc. 23. 20:49
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Hát eléggé.
2022. márc. 23. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
93%
Mindenkinek volt munkahelye, mert nem lehetett senki munkakerülő, azt büntették. Gyakran egy munkahelyen dolgoztak az emberek egész életükben. Hatalmas üzemek, gyárak voltak, akik lakást, üdülést, támogatásokat stb. adtak a munkásaiknak. Biztos, kiszámítható volt az élet. A diplomások aránya kisebb volt, őket megbecsülték, de a kétkezi munkásokat sem nézték le. A nyugdíjkorhatár alacsonyabb volt, nöknél 55 év, és voltak munkahelyek, ahol bizonyos számú év ledolgozása után elmentek nyugdíjba korábban pl. bányászok, öntödében és vasútnál dolgozók, rendőrök stb.
2022. márc. 23. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 Shaddark ***** válasza:
73%

Az emberek élet színvonala sokkal magasabb volt.

A munka az, hogy is mondjam...

Mivel nem volt munkanélküliség, ezért egy ember helyén 2-5 dolgozott.

Mondjuk akkoriban nem is volt annyira gépesítve minden. E miatt voltak munkahelyek, ha egy darab szalmaszálat nem tettél keresztbe egész nap, senkinek nem tűnt fel, senki nem szólt rád.

Ez okozott azért feszültségeket.

E miatt is örült mindenki a rendszerváltásnak.

A szorgalmasabb emberkék azt látták, hogy ugyanannyit keresnek mint a léhűtők. Azt hitték, ha váltás lesz, ők Ferrarival fognak majd járni, mert ők annyival többet dolgoznak. - Azt elhallgatták előlük, hogy a munkának semennyi értéke nincs az új rendszerben.

Amúgy a rendszer jól működött. Az emberek elkényelmesedtek, mert minden biztos volt. Biztos állások, biztos lakhatás, biztos élet. Semminek nem volt kockázata, még a banki hitelnek sem.

És a másik ok, hogy mindenki örült neki. Mindenki izgalmasabb életre vágyott. Ezt a sok "biztos"-t egy unalmas állóvízként élték meg.

2022. márc. 23. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
45%

Az emberek többsége nem élt magas színvonalon, de nem nélkülöztek és bár szerények voltak az átlagember életkörülményei, nem bizonytalanságban éltek az emberek, - mint 1989 óta, folyamatosan.

Akkoriban egy ember, egy - szerény - fizetés, egy munkakör.

Akkoriban ismeretlen - és éppen ezért nem megszokott - fogalom volt az adó és járulék, - egyszerűen olyan munkabért adtak az embereknek, ami ezt már nem tartalmazta.

Most pedig öt-hat munkakört tölthetsz be egyetlen szerény jövedelemért - átlagemberként, - ha részesülsz egyáltalán abban a "kegyben", hogy alkalmaz valaki. A "rendszerváltás vívmányaként" manapság a legkülönfélébb jogcímeken sarcolnak mindenkit, ahogyan és ahol csak lehet, - így sem látod a megkeresett jövedelmed tekintélyes részét - azzal a különbséggel, hogy még azon is dühönghetsz, mennyit kereshetnél, ha mások nem lopnák el tőled fenségjogon.

Akkoriban legalább a látszatát megpróbálták - több, kevesebb sikerrel - fenntartani, hogy a túlnyomó többségre egymással egyenlő emberként tekintenek, - ma ez felejtős (az élet alól is felmentett, felelőtlen, a mások kontójára jólétben egymást iberelő politikusok, bankárok, biztosítók, reklámcégek árnyékában).

2022. márc. 24. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 Shaddark ***** válasza:
52%

"Akkoriban egy ember, egy - szerény - fizetés"

Miért volt szerény?

Én nem így emlékszem. mamám egyedül nevelt minket, egy fizetés volt gyermek koromban a családban.

Ahhoz képest ami akkoriban elérhető volt - színes tv, hűtő, kazettás hifi ... - az volt nálunk is.

Mobilok még nem voltak, ahogyan milliós árú videokártyák, sokmilliós oled televíziók sem. Nekem volt Commodore 16 majd 64 mert az is kijött belőle. Ami kapható volt, azt meg tudta venni mindenki aki nem itta el a pénzét. Autók megint várakozási idősek voltak - mire odaért a tulajhoz kifizette. De nem a fizetés volt a szűk kereszt metszet, hanem a kínálat.

Amikor én is keresni kezdtem, elkezdtünk félre rakni lakásra.

Vettünk is egyet.

Mondjuk sokat nem dolgoztam benne mert rendszer váltás lett tizenéves koromban, de az utána jövő pár évet még oda számolhatom szerintem.

Amit én problémának láttam, hogy az emberek nem nagyon tudtak mit kezdeni magukkal. Ezért eléggé sokat költöttek alkoholra. Nyilván nem mindenki. Nem volt net, se kábel televízió, ezért sok házibuli volt, amit simán kifizetett mindenki, pedig heti többet is tartottak a legtöbben. Talán a Balaton volt egyedül drága akkoriban, mert azt a német turisták pénztárcájára szabták.

Ja és nem volt bűnözés sem, legalábbis eléggé pici szegmens volt. Mivel ütötték - verték az elkövetőket, nem igazán vágyott senki sem rá hogy bekerüljön a rendőrségre. És hát idejük sem volt mert dolgozni kellett.

Szóval, szerintem a fizetésekkel nem volt gond, legalábbis ahogyan én emlékszem. Inkább a kínálattal, pénze volt mindenkinek csak nem sok mindent tudott vásárolni érte. De akkoriban ez nyugaton is így volt - nagyobb volt a kínálat de nem olyan sokkal. Amikre most költünk sokat, azokat a dolgokat fel sem találták még akkoriban.

És mivel létbiztonság volt, az emberek nem tanultak meg takarékoskodni. Mindenki minden hülyeségre elverte a pénzét, mert nem számított van-e félre rakva. Én egyetlen szegény embert ismertem aki folyton kölcsön kért, ő a távolabbi szomszédban lakott és a 15 macskáját etette sonkával hó elején, aztán hó végén a kölcsönökből parizerrel :)

A zsidó fuvaros utca-szomszédomnál egy 4 ajtós szekrény állt ami tele volt pénzzel...

Mondjuk ő spórolt keményen, 20 éves ruhákban járt és napi 4 zsemle volt az étke.

2022. márc. 24. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!