Kezdőoldal » Emberek » Munkahely, kollégák » Megteheti azt a munkaadó hogy...

Megteheti azt a munkaadó hogy 6 óra munkára nem ad szünetet?

Figyelt kérdés

Egyetemista vagyok és suli után szoktam dolgozni egy neves gyorsétteremnél, és amióta itt vagyok 6 órás műszakokat szoktam vállani, azonban erre nem jár szünet. Később utánaolvastam, és a munka törvénykönyve kimondja, hogy 6 óra munkavégzésre a munkáltató köteles legalább 30 perc szünetet adni. Ez egy elég nagy vállalat, nem tudom elképzelni hogy ilyen szinten ne tartanák be a szabályokat, esetleg a gyorséttermek kivételt képeznének? Tavaly nyáron irodai munkát végeztem, és még ott is kaptunk pár óránként szünetet, és mosdóba is el lehetett menni pedig csak egy széken ülve néztem kamerákat és telefonálgattam. Itt viszont fizikai munkát végzek ha ezt annak lehet nevezni, a belemet kidolgozom konkrétan és le sem lehet ülni, mosdóra is külön engedélyt kell kérni, és 6 órán át megállás nélkül egy helyben állva kell dolgoznom, egyszerűen irreleváns az egész jelenség és brutálisan tönkretesz engem minden egyes műszak. Mindezek mellett a műszakvezetők átírhatják a blokkolóórát, a munkaidő lejárta után is bent tartanak takarítani, és a 8 órás műszak alatt is megtehetik hogy 1 óra után küldenek el szünetre, majd visszajössz és 7 órán keresztül dolgozz míg haza nem mész.

Mi az igazság, hogy is van ez az egész?


2023. jún. 15. 02:19
 1/9 Justinianus ***** válasza:
76%

"Később utánaolvastam, és a munka törvénykönyve kimondja, hogy 6 óra munkavégzésre a munkáltató köteles legalább 30 perc szünetet adni."

Ezt melyik Mt-ben olvastad, mert a jelenlegi szerint:

"A munkavállaló részére, ha a beosztás szerinti napi munkaidő

a) a hat órát meghaladja, húsz perc,

b) a kilenc órát meghaladja, további huszonöt

perc munkaközi szünetet kell biztosítani."

Tehát 6 órás műszakban valóban nem kell.

2023. jún. 15. 02:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
85%

6 órára csak a kiskorúaknak kell adni 30 perc szünetet. Itt pont azért nem tudsz kényed kedved szerint elmenni szünetekre, mert ez egy GYORSétterem, nem iroda. Ha nem vagy az adott pozíción, pótolni kell, vagy másnak kell kettő helyett dolgoznia addig. Ezért kell engedély a mosdóba menetelre is, nem azért, hogy ezzel megalázzanak, hanem mert a vezetőknek tudniuk kell mindenről, hogy ki hol van éppen, hogy a lehető leghatékonyabban tudjon működni az étterem. Hiszen pár perc alatt kell(ene) kiadni rengeteg ember ételét. Ezt ha mindenki sétálgatna amikor kedve szottyanna mosdóba, nem igazán lehetne teljesíteni, és könnyen káoszba fulladnak. Ha nem tetszik, menj vissza irodázni szerintem, ha ez ennyire tönkretesz, nem neked való. Ha meg mégis, akkor próbálj találni benne valamit ami miatt jobban fogod élvezni, vagy próbálj kialkudni kedvezőbb feltételeket. Esetleg ha nem tudsz megegyezni az adott vezetőkkel, mert kifogtál egy csapat bunkót, mert ilyen is van, próbálj meg átkéreckedni másik étterembe akár a hálózaton belül. (Ha kell kamuzz hogy oda költözöl és közelebb lesz)(ha nem engednek így sem akkor ki lépsz (normálisan) oda meg belépsz. De ha átvesznek kilépés nélkül akkor jobban jársz valószínűleg.


Ellenben. Nem küldhetnek el egy óra után szünetre, egy 8 órás műszakban legalább 3 órának el kell telnie ahhoz hogy elküldhessenek. Nálunk legalábbis így van, én is egy neves gyorsétteremláncnál vagyok, csak azt nem tudom, hogy ez a mi cégünk szabályzata, vagy mt. Mindenesetre egy próbát megér(ne) ha 8 óráznál és nem akarnál elmenni szünetre egy óra után, hogy nem kell eltelnie 3 órának? Azonban nálunk is megszokták kérdezni, hogy elmegyünk-e előbb, mert például szintén nehéz kivitelezni, hogy az összes dolgozónak egyszerre telik le a 3 óra és akkor akarna elmenni mindenki, vagy utána csúcsidőben, továbbá ha letudjuk a kötelező szüneteket, akkor nagyobb esélyel tudjuk megoldani utána később is a mosdó/cigi/5 perc szüneteket pluszban.


Tény, hogy nagyon megterhelő az egész, főleg ha mindig ugyanott vagy, de ha nem, akkor is, hiába hogy társadalmilag lenézett munka, ettől függetlenül nagyon kemény munka, és nagyon sok van belerakva ahhoz, hogy ezek ilyen sikeresek tudjanak lenni. Ezért cserébe kínálnak valamit, amit te vagy elfogadsz, vagy nem, attól függően, hogy neked megéri-e. Még egy tipp, egy jó csapat, jó munkatársakkal, nagyon sokat tudnak segíteni azon, hogy jobban érezd magad benne. Remélem segítettem valamennyit.

2023. jún. 15. 03:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
31%
1: Oké, de akkor a 20 perc járna neki, nem? Hisz meghaladja a 6 órát a munkája.
2023. jún. 15. 07:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
28%
Miért nem hasznos a 3-asom? Magyarázzátok már el!
2023. jún. 15. 07:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
87%

Hat 8 oras munka eseten ebedszunettel akkor is hivatalosan 8,5 oraig kell bent maradni. Max a munkahelyed ilyen csaladbarat volt. Ha nem tetszik, lehet keresni irodai munkat. Nalunk pl orankent 10 perc szunet jar.

Gyorsetterem sajnos ilyen, oda kell figyelni mindenre, gyorsan ki kell szolgalni a vendegeket. Nincs szunet.

2023. jún. 15. 07:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
48%
Igen megteheti.
2023. jún. 15. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
33%
Na jó, itt tényleg valaki lepontozós troll garázdálkodik.
2023. jún. 15. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
2023. jún. 15. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
34%
Második vagyok. Azért nem jár, mert kerek 6 órával nem haladja meg! 6 óra 1 perctől jár a 20 perc. Ellenben így a ledolgozott munkaidő is csak 5 óra 41 perc lenne, nem biztos hogy megéri. Így tehát 6 óra munkával ugyanannyi ledolgozott órád lesz mint 6 óra 20 perc munkával ahol jár a 20 perc szünet, én lehet inkább letolnám szünet nélkül, és hamarabb elmennék, de ez már megegyezés kérdése. Azért is írom ezt, mert a kedves kérdező, lehet erről is tudna egyeztetni a beosztást író vezetővel, hogy írja be inkább 6 óra 20 percre, hogy legyen egy 20 perc szünete.
2023. jún. 15. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!