Kezdőoldal » Emberek » Munkahely, kollégák » 14 éves vagyok. Nagyon sok...

14 éves vagyok. Nagyon sok helyen olvtam a diák munkáról nyáron. Sok helyen azt írták, hogy a szüleim aláírása kell. Valahol pedig azt, hogy 16 éves koromig nincs lehetőségem arra, hogy dolgozzak. Pedig szükségem lenne a munkára. Akkor most mi van?

Figyelt kérdés
2015. ápr. 17. 16:31
 1/3 anonim ***** válasza:

Eloszlatom a kétes mendemondákat a fejedbe, a hivatalos álláspont a következő:


"Munkavállalóként munkaviszonyba főszabály szerint akkor léphetsz, ha a 16. életéved betöltötted. Abban az esetben azonban, ha már elmúltál 15 éves és általános iskolában, vagy szakiskolában, illetve középiskolában (gimnáziumban, szakközépiskolában) nappali tagozaton tanulsz, az iskolai szünetek alatt (nyári szünet, téli szünet) szintén létesíthetsz munkaviszonyt. További lényeges feltétel, hogy a 16 éves korod alatti, szünidő alatti munkavégzésedhez a munkáltatódnak be kell szereznie a szüleid hozzájárulását is [A Munka Törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. törvény (továbbiakban: Mt.) 72. §-a]."


Szóval törvény szerint 15 éves kortól vállalhatsz nyáron szülői engedéllyel, 16 éves korodtól pedig egész évbe. A gyakorlat viszont azt mutatja, hogy sok helyen kikötik hogy csak 16. életévüket betöltött embereket foglalkoztatnak. De még úgy se könnyű melót találni. Én is 18 már elmúltam mikor sikerült először komolyabb diákmunkát kifognom. Pedig előtte is próbálkoztam de csak ilyen 1-2 napokat sikerült.

2015. ápr. 17. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Nem ismétlem az elsőt mert leírta a lényeget.

Szóval 14 évesen te még nem dolgozhatsz.

Ha pénzre van szükséged akkor annyit tehetsz, hogy rokonok, szomszédok, ismerősök segítségét kérve elmondod, hogy zsebpénzre van szükséged, de megdolgoznál érte.

Pl: Ha kell füvet nyírsz, ha kell kutyát viszed sétálni stb.

2015. ápr. 17. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
Hivatalosan nem dolgozhatsz 14 évesen, ahogy előttem is írták. Viszont ennek ellenére is kereshetsz pénzt, ha pl. átnézed a szobádat és feladsz apróhirdetésben minden haszontalan porfogó kacatot, megunt ruhákat, ékszert stb. amikre már nincs szükséged.
2015. ápr. 17. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!