Kezdőoldal » Emberek » Munkahely, kollégák » Sűrgős, Munka melleti tanulás...

Sűrgős, Munka melleti tanulás jogszabálya?

Figyelt kérdés
3 műszakba dolgozom és a munkáltatóm elküldött suliba (továbbképzésre), munka mellet. És az erre "elpazarolt" szabadidőmet nem fizeti, persze a sulit azt állja. Elég sok időmet veszi igénybe ez a dolog, és persze így honorálatlanul nem valami jó érzés. Azt szeretném tudni, hogy a ledolgozott napi 8 órám után, ha megyek suliba azt köteles e fizetni? Hétvégékről nem is beszélve.

2015. máj. 7. 12:31
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Nem, a tanulás nem munkaidö, ezért nem jár semmi, örülj, hogy idöt biztosít rá. Legfeljebb tanulmányi szabadság járhat, ha van valami szerzödésed róla.
2015. máj. 7. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Dehogy köteles fizetni.

Ő fizeti az iskolát és biztosítja a lehetőséget, hogy iskolába járj.

Persze ha nem szükséges a munkádhoz, akkor felesleges. Itt nem tudom, mi a helyzet, miért ágálsz ennyire ellene.

Tanulmányi szabadság van valamennyi. Elvileg ez benne van a tanulmányi szerződésedben.

2015. máj. 7. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

110. § (1) A munkáltató szakemberszükségletének biztosítása érdekében tanulmányi szerződést köthet. A szerződésben a munkáltató vállalja, hogy a tanulmányok alatt támogatást nyújt, a másik fél pedig kötelezi magát, hogy a megállapodás szerinti tanulmányokat folytatja, illetőleg a képzettség megszerzése után meghatározott időn keresztül a munkáltatóval munkaviszonyát fenntartja.


(2) A munkavállaló munkáltatójának köteles előzetesen bejelenteni, ha más munkáltatóval tanulmányi szerződést kíván kötni.


111. § Nem köthető tanulmányi szerződés


a) munkaviszonyra vonatkozó szabály alapján járó kedvezmények biztosítására, továbbá


b) ha a tanulmányok elvégzésére a munkáltató kötelezte a munkavállalót.


112. § (1) A tanulmányi szerződést írásba kell foglalni.


(2) A tanulmányi szerződésben meg kell határozni a munkáltatót terhelő támogatás formáját és mértékét, továbbá - a támogatás mértékével arányosan - a munkavállaló által a munkáltatónál kötelezően munkaviszonyban töltendő idő tartamát, amely öt évnél hosszabb nem lehet.


(3) A munkáltatónál munkaviszonyban töltendő idő tartamába - a tanulmányi szerződés ellenkező kikötése hiányában - nem számít be a munkaviszony szünetelésének az az esete, amelyre a munkavállalót szabadság nem illeti meg.


113. § (1) Amennyiben a munkáltató a támogatást nem biztosítja, vagy egyéb lényeges szerződésszegést követ el, a másik fél mentesül a szerződésből folyó kötelezettségei alól, és a szerződésszegésből eredő esetleges kárát érvényesítheti.


(2) Ha a támogatásban részesülő tanulmányait nem megfelelő eredménnyel folytatja, nem lép a szerződés szerinti időpontban a munkáltatónál munkába, illetőleg a meghatározott időtartamot nem tölti le, vagy egyéb lényeges szerződésszegést követ el, a munkáltató követelheti a ténylegesen nyújtott támogatásnak megfelelő összeg megtérítését. Amennyiben a támogatásban részesülő a szerződésben kikötött időtartamnak csak egy részét nem tölti le, megtérítési kötelezettsége ezzel arányos.


114. § A tanulmányi szerződéssel kapcsolatban felmerült vitát - kivéve a nappali tagozatos iskolai rendszerű képzésben való részvételre kötött szerződést - a munkaügyi jogviták eldöntésére vonatkozó szabályok szerint kell elbírálni.


115. § (1) Az iskolai rendszerű képzésben részt vevő munkavállaló részére a munkáltató köteles a tanulmányok folytatásához szükséges szabadidőt biztosítani.


(2) A szabadidő mértékét a munkáltató az oktatási intézmény által kibocsátott, a kötelező iskolai foglalkozás és szakmai gyakorlat időtartamáról szóló igazolásnak megfelelően állapítja meg.


(3) A (2) bekezdésben foglaltakon túl a munkáltató vizsgánként - ha egy vizsganapon a munkavállalónak több vizsgatárgyból kell vizsgáznia, vizsgatárgyanként -, a vizsga napját is beszámítva négy munkanap szabadidőt köteles biztosítani. Vizsgának az oktatási intézmény által meghatározott számonkérés minősül.


(4) A diplomamunka (szak- és évfolyamdolgozat) elkészítéséhez a munkáltató tíz munkanap szabadidőt köteles biztosítani.


(5) A nem iskolai rendszerű képzésben részt vevő munkavállalónak tanulmányi munkaidőkedvezmény csak abban az esetben jár, ha azt munkaviszonyra vonatkozó szabály elrendeli, vagy tanulmányi szerződés megállapítja.

(6) A (3)-(4) bekezdésben meghatározott szabadidőt a munkáltató a munkavállaló kérésének megfelelően köteles biztosítani.


116. § Amennyiben a munkavállaló általános iskolai tanulmányokat folytat, a munkaidő-kedvezmény alatt a munkából távol töltött időre átlagkeresete illeti meg.


[link]


[link]

2015. máj. 7. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%
Tehát fizeti az iskoládat, hogy neked legyen egy bizonyítványod és e-mellé fizetést szeretnél az iskolában eltöltött időre??? isten mentesen az ilyen munkavállalótól.
2015. máj. 7. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Inkább örülj neki, hogy ingyen tanulhatsz.
2015. máj. 7. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Ezt csak azért kérdezem mert fél éve csak aludni járok haza és nem tudom milyen jogom van, plusz szabadság téren. Az a szomorú, hogy egyébként semmit sem biztosít csak a képzést fizeti. De akkor ezek szerint semmi jogom semmihez. Hát köszönöm.
2015. máj. 8. 01:26
 7/7 anonim ***** válasza:

engem előkészítőre beiskoláztak, aztán aikor felvettek, akkor benyögték, hogy nincs rá pénz.

Szerződésem sem volt, semmit nem fizettek, és nem engedtek el.

Szabadság, és fizetés nélkülás szabadság terhére csináltam meg, 3 évre 600 ezer + könyvek + utazás volt az ára,

ÉS NEM BÁNTAM MEG !!!!

Azóta már visszakaptam a fizetésben a ráfordítást.

2015. máj. 8. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!