Kezdőoldal » Emberek » Munkahely, kollégák » Mit lehet tenni, ha a munkálta...

Mit lehet tenni, ha a munkáltató kavar a felmondással? (lent)

Figyelt kérdés

Pénteken édesanyámnak felmondott a főnöke, azzal az indokkal, hogy a nem tudja fizetni tovább, mert évek óta veszteséges az üzlet (ruhaboltról van szó).

A felmondás után közölte, hogy már ne is menjen be, mert mentesíti a munka alól, és majd augusztus 10-én felhívja, és kifizeti a maradék szabadságot meg a felmondási időre járó pénzt (de nem biztos, hogy egybe), de a végkielégítést majd csak hónapok múlva adja oda, részletekben..

Erre mondta azt anyám, hogy nem írja alá, hiszen nem is fizeti ki rendesen, erre a főnök közölte, hogy majd kipostázza neki a felmondást, és 10-én találkoznak, de a végkielégítést akkor sem kapja meg akkor. Ja és részletfizetésről nem hajlandó nyilatkozatot tenni.

Na már most a felmondásban is az szerepel, hogy a munkában töltött utolsó napot (júl. 31. ) követő 5 napon belül kifizeti az összes járandóságát, így alapvetően jogszabályba ütközik a dolog. Ráadásul mi garantálja, hogy odaadja? Mert korábban már anyám fejéhez vágta, hogy úgy sem adja oda neki a végkielégítést, mert egy csomó adóssága van az állam felé(ez igaz), és hogy majd évekig várhatunk a pénzre.

Azt tudom, hogy létezik olyan Bérgarancia Alap, amikor az állam megelőlegezi a munkáltatónak a pénzt, hogy kifizethesse belőle a munkavállalót, de anyám főnöke közölte, hogy ő nem hajlandó megigényelni, sem csődeljárást kezdeményezni. Viszi tovább az üzletet.

Szombaton bementem anyámmal hozzá. Közölte, hogy 10-én csak a papírokat adja oda, a felmondási időre járó pénzt, pedig csak havi részletekben, a végkielégítést meg "majd valamikor". Erre mondtam, hogy hogy adhat ki a kezéből olyan papírt, amivel 31-től felmond neki, és biztosítja, hogy 5 napon belül kifizet mindent, ha nem teljesíti, erre a képembe röhögött, hogy akkor pereljük be. Anyámat hibáztatja, mert állítólag 500 ezres adóssága van az utána kötelezően fizetendő adó után (ami ugye munkáltatóként kötelessége), és mondta, hogy akkor menjen el a felmondási idő alatt dolgozni.

15 éves munkaviszonyról van szó, 4 havi végkielégítés és 60 nap felmondási idő járna.

Ma kiküldték a felmondást, amit pénteken adott fel a főnökasszony. DE nem ugyanazt adta fel! Ebben 30 nap felmondási időt ír, és 4 havi végkielégítést, és amilyen törvényre hivatkozik a felmondási idő kapcsán, ott 60 nap járna. Ilyen esetben mi van? Csak perelni lehet?

Drága ügyvédre sajnos nincs pénzünk. Minimálbért kapott mindig (most még azt se kap majd), én egyetemre járok, csak ketten vagyunk. :(

Előre is köszönöm a segítséget!


2015. aug. 3. 14:44
1 2 3
 1/22 anonim ***** válasza:
100%
Az önkormányzaton mindenhol van lehetőség ingyenes jogsegítséget igénybe venni. Szerintem nyugodtan menjetek be és kérjetek segítséget! Nyilvánvaló, hogy nem akar fizetni a főnök... :(
2015. aug. 3. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 A kérdező kommentje:

Sajnos nincs ilyen Vácon. Édesanyám most volt a Munkanélkülibe, ott mondták neki, hogy csak akkor tudnak kezdeni vele valamit (mármint, hogy munkanélküli segély kérelmezése, ingyenes jogi tanácsadás nincs), ha a kezébe vannak a papírok (amit csak 10-én kap meg), de azt sem tudom, hogy így hogy lesz, mert a ma kiküldött papír szerint aug. 30-ig van munkaviszonya, viszonyt jogszerűen meg szept. 29-ig lenne.

A bíróságon szintén nincs ilyen, ott is volt, annyi mondtak, hogy az önkormányzatnál max. kérelmezni tudunk valami segélyt, amíg nem kap semmilyen pénzt. Meg mondták, hogy vannak nálunk ügyvédek, akik segítenek (persze nem ingyen). Sehol nincs Vácon nincs ingyenes jogsegély. Tavalyig volt valami ingyenes jogpont,de már az is fizetős 10 ezer Ft csak egy meghallgatás. :(

Összesen kb. 400 ezer Ft-ot kellene kapnunk, de ha ügyvédet fogadunk, akkor elmegy rá az egész, már ha meg tudnánk fogadni, de arra sincs sajnos. :(

2015. aug. 3. 15:27
 3/22 anonim ***** válasza:
100%

Nem ügyvéd kell ide, hanem a Munkaügyi és Munkavédelmi Felügyelőség. Besétálsz a legközelebbi kormányhivatalba, megkeresed őket, és bejelentést teszel ez ügyben. Felvesznek Anyukáddal egy jegyzőkönyvet, amiben elmondja, hogy mi a gondja. Ők erre egy ellenőrzéssel fognak reagálni, és kötelezik a munkáltatót az MT betartására, és az elmaradt bér kifizetésére. Jogsértéseket (mint a nem szabályos felmondási idő) is ők ellenőriznek.


Ha a hatósági ellenőrzésre sem reagálnak érdemben (tehát nem fizetik ki Anyukádat rendesen), akkor abban az esetben kell munkaügyi bírósághoz fordulni, ha az elszámoltatásban vannak gondok. Ha "csak nem fizet" van, akkor felesleges, hiszen a bíróság is csak megítélni tudja ugyanazt, ami egyébként járna, attól még fizetni nem biztos, hogy fog a munkáltató.

Csak halkan jegyzem meg, a munkaügyi bíróság (ha munkabér és "társai" miatt perelsz) "ingyen" van bizonyos jövedelemhatárig. Nekem 137 ezer volt a havi bruttó bérem, és költségmentességet kaptam. Akkor kellett volna fizetnem, ha elvesztem a pert. De nem kellett, mert megnyertem. A másodfokig még csak jogi képviselő sem kötelező! Lehet spórolni az ügyvéden...


A Te eseted pedig nagyon egyértelmű. A munkáltató a Munka Törvénykönyve ellen ment. Ezen nincs mit rágódni. Nyert ügy.


Ezt próbáld meg első körben. A felügyelőséget.


Én könnyebb helyzetben voltam, mert ha nem fizetett volna ki, akkor a céget felszámoltatom. Volt rá ugyanis pénzem, hogy elindítsam a felszámolást. Ebben az esetben fizetett volna ki a bérgarancia alapból a felszámolóbiztos. Egyébként nem, és soha nem is kaptam volna meg a pénzem. Én ezzel fenyegettem meg a céget, mert hiába ítélte meg a bíróság a járandóságokat (nekem a végkielégítésre jogosultságomért is harcolnom kellett), nem fizetett volna ki. Elhúztam előtte a felszámolás lehetőségét, és dőlt a lóvé... :)

2015. aug. 6. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/22 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a választ!Vácon sajnos nincs Munkaügyi Felügyelőség, de odaadták a Pest megyei telefonszámát. Mi felhívtuk őket 2 hete, és azt mondták, hogy nem garantálják, hogy 30 napon belül fizet főnök, a hajlandóságától függ. E-mailben elküldtük nekik beszkennelve a "bizonyítékokat".

Megírnád kérlek, hogy kb. mennyi az intézkedési idő (bejelentéstől számítva)?


Mert 10-én mi bementünk a főnöknőhöz,de akkor csak 26 ezret adott szabadságmegváltás címén (2x annyi járna), és ezt is levonta az egyik havi felmondási díjból, meg egy csomó papírt akart aláíratni, ami szerint szept 30-ig kifizeti, és csak egy kitépett kockás lapra írta rá, hogy részletfizetést kér jan. 29-ig (ezt se írta volna le magától).

Ma pedig odarendelt minket nyitás előtt, oda hívta a rokonait (lánya, volt és jelenlegi sógorasszony), a szabadságmegváltásból megmaradt pénzt adta volna oda és egy elszámolásos papírt akart aláíratni, de azt anyám nem írta alá, mert nem felelt meg a valóságnak, erre a nő közölte, hogy akkor nem ad semmit. Mi mentünk volna el, erre a főnök lánya megfogta anyám karját, hogy már pedig nem megy el, alá kell írja, és nem engedte ki, amíg rá nem ordított, hogy engedje el, erre a főnök közölte, hogyha nem írja alá a papírokat, akkor januárig nem fog tudni elhelyezkedni.

Most mivel felmondás alatt van, így nem kaphat se munkanélkülit, se nyugdíjat (mert már elmehetne előrehozottba), ráadásul a Nyugdíjfolyósítónál dolgozik a főnök rokona, szóval még ott is bekavarhat...

2015. aug. 25. 13:59
 5/22 anonim ***** válasza:

Annyira nem kell beijedni az ilyenektől, hiába ugat, nem a nyúl viszi a puskát.


Ha Anyukád már jogosult lenne nyugellátásra, akkor nyugodtan igényelje meg ezek nélkül a papírok nélkül, ugyanis a nyomtatványon van mód jelezni azt, hogy hol, mikortól meddig volt munkaviszonyban attól függetlenül, hogy nem tudja igazolni. A nyugdíjbiztosításnak is van nyilvántartása, és joga van a "volt" munkáltatót is nyilatkoztatni, kötelezni adatszolgáltatásra.


Anyukád ne írjon alá semmilyen olyan papírt, amivel nem ért egyet! Ezt komolyan mondom! Főleg olyan szituban ne, amikor fenyegetve is van.


A munkaügyi felügyelőség nem tudom, hogy milyen határidővel dolgozik, az én esetemben a velem megbeszélt forgatókönyv szerint vonult ki a munkáltatómhoz ellenőrzésre. A többi dolgozó vallomását is jegyzőkönyvezték, és általuk is igazolódtak a vádjaim.

Most nincs más hátra, mint kitartani, és türelmesnek lenni...


Ha Anyukádnak van a kezében egy munkáltató általi felmondás, akkor az alapján "szokása" a munkaügyi központnak, hogy álláskeresőként nyilvántartásba veszi, és ha majd megkapja a papírokat, akkor visszamenőleg folyósítja az ellátást. El kell mesélni az ügyintézőnek a helyzetet, ugyanis azért miért esne el Anyukád egy jogos ellátástól, mert a munkáltató törvényt szeg?


Ezek általános tanácsok, mivel nem látom, hogy Anyukád milyen felmondással, egyéb papírokkal stb. rendelkezik, így érdemben jobban nem tudok segíteni.

2015. aug. 26. 05:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/22 anonim ***** válasza:

... Az pedig megint egy ámítás, hogy ha nem írja alá a papírokat, akkor januárig nem fog tudni elhelyezkedni.

Elhelyezkedni bármikor lehet, papírok nélkül is!

Maximum az új munkáltató kér Anyukádból egy írásbeli nyilatkozatot az előző jogviszonyokról, valamint arról, hogy nincs bérből levonható tartozása. És már mehet is az új munkaviszony.


Az ilyesmit azokkal az emberekkel lehet megetetni, akik nem értenek a munkaügyi dolgokhoz.

Nem kell mindent elhinni csak azért, mert egy munkáltató száján esett ki. :)

2015. aug. 26. 05:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/22 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ! Nagyon kedves Tőled, hogy ennyit segítesz! :)

A Nyugdíjfolyósítónál azt mondták, hogy amíg felmondás alatt van hiába igényelte, el fogják utasítani (már meg is kaptuk a határozatot), de amint lejár a felmondási idő, újraindíthatja, és elfogadják majd.

Természetesen nem ír alá semmit, nem engedem. Tegnap is direkt húztam az idő, hogy ne nyitás előtt menjük, mert ha nem lettek volna ott vevők, tuti neki megy a főnök lánya (aki nem is tini már, 30 éves).

Az a baj, hogy a Munkaügyi Felügyelőség nem kommunikál velünk. Tegnap végül felhívtuk őket megint, egy titkár vette fel, és azt mondta, hogy ők nem tudnak ebben segíteni, max. megbírságolják a főnököt, menjünk a Munkaügyi Bíróságra. Amikor megkérdeztük, hogy legalább van-e valami ügyszám már vagy, hogy hol tart a dolog, akkor se tudtak semmit sem mondani, csak annyit, hogy a tegnapi fejleményeket írjam meg nekik e-mailbe, és hivatkozzak a 2 héttel ezelőtti levelemre..

Anyámnak nincsenek munkatársai, csak ketten dolgoztak a főnökkel. Ha kivonulnak, max. a főnök lányát találhatják ott,mert ő szokott néha bemenni.

A Munkaügyi Hivatalban azt mondták, hogy azt az egy papírt (adózásos) már nem is kell kiadni a munkáltatónak az új törvény szerint, így nincs probléma, csak azzal, hogy ők nem tudnak semmit csinálni, mert mivel még felmondás alatt van, így segélyt sem adhatnak. Az ügyintézőnek elmeséltünk mindent azt mondta, hogy majd ha letelik a felmondási idő, akkor menjünk vissza, és megadta a Munkaügyi Felügyelőség számát.

Szóval most ott tartunk, hogy mindenki küld mindenhova, de segíteni nem segít senki. :(

Most mit csináljak, hívjam fel még egyszer a Felügyelőséget?

A papírok így úgy-ahogy megvannak. Csak az elszámolásos papír nincs meg, meg a szabadságmegváltásról és a végkielégítésről szóló, mert azokat a főnök nem adta oda csak, ha anyám aláírja őket. Azt meg nem fogja megtenni,mert egy olyan elszámolásos papírt adott volna tegnap, ami olyan mintha 5 nap szabadságot vett ki volna aszerint fizetné neki az egyik havi felmondási időre járó bérét. A többi papír meg arról szól, hogy ő hol aug. 29-ig, hol szept. 29-ig kifizet(ett) neki mindent, a kis kockás füzetből kitépett lap szerint meg jan. végéig fizet. Ezt is én húztam ki belőle, mert 4-én amikor bementünk hozzá (kicserélni a felmondás 2.változatát, amit "elírt"), akkor hiába vittem oda neki egy papírt ugyanazokkal a infókkal (4 hó végk., 2 hó felm. idő, stb.) és hogy a számlámra utaljon, akkor nem írta alá, mondván 5 nap alatt nem tud kifizetni mindent, és adott egy 3. féle felmondást, ami szerintem 31-ét követő 7 napon belül fizet (konkrétan volt vagy 5-féle felmondás a mappájában csak úgy lapozgatta..), és mondta, hogy majd 10-ére csinál egy hivatalos részletfizetést kérő papírt, amit természetesen nem tett meg. Ja és tegnap még a kockás lapot is szét akarta tépetni, mintha nálunk lett volna..Szóval papírunk van, felmondásból 3 féle is. Most nem tudom, hogy sírjak vagy nevessek?...

Az elhelyezkedést mondtam én is neki, úgyhogy remélhetőleg azzal nem lesz baj, de szeptember végéig élnünk kellene, és azt mondták a Nyugdíjfolyósítónál, hogy addig amíg ez zajlik nem mehet el dolgozni.

Szóval most még az is probléma, hogy sehonnan nem jön pénz, az ösztöndíjamat se kapom meg még most, az árvaságim meg semmire sem elég.

Mi meg megyünk mindenhova még a NAV-nál is voltunk, hogy lehet-e panaszt tenni, erre közölték, hogy nem tudnak mit csinálni, lehet, hogy majd meggondolja magát a főnök... Kész tragikomédia..

2015. aug. 26. 22:38
 8/22 anonim ***** válasza:

Az, hogy amíg ez zajlik, nem mehet sehova dolgozni, alapból hülyeség. Ha én most 3 évig pereskedem emiatt, akkor 3 évig éhezem? Butaság, amit a hivatal mondott.


Nem gondoltam volna, hogy felétek a felügyelőség ennyire impotens. Felénk iszonyú segítőkészek, mindent megnéztek, hogy hogyan, miképp tudnak segíteni. Több varia is volt az ellenőrzésre, hogy a céget miképp kapják rajta a törvénytelenségeken.


Nagyon sajnálom, hogy emberszámba se veszik a gondjaitokat, akkor viszont én is melegen ajánlom, hogy irány a munkaügyi bíróság! Amit csak lehet fénymásoljatok le az üggyel kapcsolatban, eredeti dolgot nem adni ki a kezetekből (nehogy még ott is elvesszen valami.:))

A munkaügyi bíróságon létezik olyan, hogy "panasznap". Akkor bárki bemehet, elmondhatja a gondját, hogy mit kér a bíróságtól, és a bírósági titkár ezt jegyzőkönyvezi. Bekérik hozzá a tényeket igazoló papírokat (ez legyen a másolat!), és ezzel kezdetét veszi egy munkaügyi per. Onnantól kezdve írásban fognak értesíteni Téged is, és a céged is. Lehet, hogy már attól, hogy megkapják a bírósági idézést, rendezni fogják a dolgokat, mert betojnak.

NEM KELL! feltétlenül ügyvédet, jogászt fogadni! Ha tárgyalásra kerül sor, és az első tárgyaláson nincs egyezség, akkor a második tárgyalásra már kötelező a jogi képviselet! A perköltséggel kapcsolatban kérni kell már a panasznapon a "mentességet". Ez annyit jelent, hogy bizonyos jövedelemhatárig "megelőlegezik" a perköltséget, és ha nyersz, nem kell fizetni (akkor a pervesztes fizeti), ha veszítesz, akkor Neked kell kifizetni a perköltségeket. Anyukádnak igazolnia kell a legutolsó havi, vagy ha fix jövedelme volt, akkor a havi fix jövedelmét "bármivel". Bérpapír, munkaszerződés... Nekem 140.000 volt a bruttóm, és mentességet kaptam.

Ne add fel! Ha másnak nem is, de ijesztésnek reméljük jó lesz! Aztán, ha menet közben rendeződnek a dolgok, jelzed a bíróság felé.

2015. aug. 28. 05:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/22 A kérdező kommentje:

Ők a felmondási időre mondták, hogy a addig nem mehet dolgozni. De nyilván még kb. 2 hónapig élnünk kéne valamiből, hiszen a szept. végén lejár a felmondási idő, akkor sem kap azonnal nyugdíjat..

A Polgármesteri Hivatalból elküldtek egy ingyenes jogi tanácsadásra. Tegnap voltunk ott, nem akarok megsérteni senkit, de miután az ügyvéd úr nem hagyott szóhoz jutni, mondván "majd ő kérdez", és olyat mondott, hogy a felmondási idő nem számít munkaviszonynak, és hogy csak júl. 31-ig voltak kötelességei a munkáltatónak, hát elkerekedett a szemem…

Természetesen nincs jogom elvárni, hogy naprakészen tisztában legyen a munkajogi jogszabályokkal, és teljes hévvel neki álljon intézkedni, de hogy végighallgasson, és ilyen „hétköznapi dologban” képben legyen, ahhoz szerintem igen. Olyat tanácsolt, hogy felesleges a Munkaügyi Bíróságra menni, és anyám minden papírt írjon alá, még azt is, ami szerint megkapta a végkielégítést is, noha nem igaz, így legalább majd pénzt lát (igen, összesem 50 ezret, a 450 helyett). Erre már édesanyám is visszakérdezett, hogy akkor mit tud majd csinálni, ha ott lesz az aláírása, hogy átvette, mi jogon és hova fordulhat a pénzéért? Erre nem tudott semmit mondani az ügyvéd úr.. Én mindent megértek, az emberek különbözőek, és nem mindenki olyan lelkiismeretesen ad tanácsot, mint itt tették, de legalább ne javasoljon kész anyagi „öngyilkosságot”.

Ezek után tegnap megírtam a keresetlevelet a Munkaügyi Bíróság felé, csatoltam a 3 féle felmondás másolatát, a kockás papírét, meg 2 igazolásét, ami szerint, hogy így-hogy úgy fizet, fel is adtuk elsőbbségivel. Most várunk, hogy mi lesz. Ha lesz valami új fejlemény, majd megírom. :)

2015. aug. 29. 15:32
 10/22 anonim ***** válasza:

Értem... :(


Még egy impotens, aki szégyene lehetne a szakmájának.


Biztosan én sem kaptam volna meg mindent, ha ügyvédhez fordulok, nekem az volt a szerencsém, hogy 30 évig munkaügyis voltam egy cégnél, tehát kentem-vágtam a törvényt, és úgy indítottam el a pert. Csak a második tárgyalásra fogadtam fel egy munkajogi szakvizsgával rendelkező ügyvédet (ekkor már kötelező), sikerdíjban állapodtunk meg. Még a tökeit is elperelte a munkáltatónak. Milliós tételekről beszélek. Az ügyvédem "alapdíját", a perköltséget ő fizette, a sikerdíjat nyeltem én be. Nekem megérte. :)


Hangsúlyozom, az szintén hülyeség, hogy a felmondási idő alatt nem dolgozhat máshol. Bármikor lehet máshol dolgozni. Nem zárja ki semmi, hogy egy dolgozónak akár 3 jogviszonya is legyen különböző foglalkoztatónál ugyanabban az időben! Egy dolog zárhatja csak ki: Ha a szerződéskötéskor az ellenkezőjében állapodtak meg a munkáltatóval!


Nagyon várom én is a fejleményeket, és piszkosul szorítok Nektek!

2015. aug. 31. 06:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!