Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » A táppénz alatt elküldhet-e a...

A táppénz alatt elküldhet-e a munkáltató fegyelmivel, és ha igen milyen következményekkel jár? Továbbá élhetek-e a rendkivüli felmondással?

Figyelt kérdés
2013. márc. 16. 08:07
 1/9 anonim ***** válasza:

Amit biztosan tudok, hogy terheseket is elküldhetnek, ehhez a munkaügyi bíróság engedélye kell.

De szerintem táppénz alatt is ugyan ez.

A volt cégem küldött el táppénz alatt alkalmazottat, mert az több hétig nem jelentkezett, felszólítás ellenére sem jelentkezett nem adott le táppénzes papírt, így kirugták. Feljelentette a céget de elvesztette.

ha megkárositottad a céget, akkor a munkaügyi bíroság meg iteli a kirugast.


te akkor tudsz rendkívülivel felmondani, ha a munkáltatód megkárosított téged. pl nem fizette ki a beredet, nem ad szabadságot stb...

2013. márc. 16. 08:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Mind a két esetben kizárólag akkor ha nyomós indokkal alá tudják támasztani. Különben egyik vagy másik fél, károsultként jön ki a dologból és a munkaügyi bíróság kemény bírságot is kiszabhat!
2013. márc. 16. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

Most kerult a jogszabalyba -ha jol tudom, mar el- hogy nem kuldhetnek el senkit szabadsag, tappenz alatt. Tappenz alatt meg korabban sem..ha korhazban van, akkor hogy hivjak be? Volt a szabadsagosokra pelda, hogy behivtak es elkuldtek..


A terhesseget meg minel hamarabb be kell jelenteni, nem csak szoban, hanem irasban. Email is jo, legyen nyoma. Es akkor nem kuldhetnek el.

2013. márc. 16. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim válasza:
A kismamák felmondási védelme határozott idejű munkaszerződésnél meddig él?A cég köteles szerződést hosszabbítani vagy ha lejár automatikusan megszűnik a munkaviszony?És ha közben táppénzre megy a kismama?
2013. márc. 16. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Táppénz alatt is felmondhat a munkáltató, de a felmondás csak ennek lejártával indul.


A felmondás akkor lehet azonnali hatályú ( gondolom erre gondoltál), ha valami nagyon durva dolgot követsz el ( jó példa erre az a komment, ahol írja hogy táppénze alatt a dolgozó nem küldte be a táppénzes papírjait, nem jelentkezett a munkáltatónál és nem érték el. Egyszóval nem szabad butaságot csinálni és kész).


Mt: 78. § (1) A munkáltató vagy a munkavállaló a munkaviszonyt azonnali hatályú felmondással megszüntetheti, ha a másik fél


a) a munkaviszonyból származó lényeges kötelezettségét szándékosan vagy súlyos gondatlansággal jelentős mértékben megszegi, vagy


b) egyébként olyan magatartást tanúsít, amely a munkaviszony fenntartását lehetetlenné teszi.


Élhetsz AZONNALI HATÁLYÚ felmondással te is, csak a fentieket és az alábbiakat vedd figyelembe:


78§(3) A munkavállaló azonnali hatályú felmondása esetén a munkáltató köteles a 70. § (3) bekezdésében és a 77. §-ban foglaltakat megfelelően alkalmazni.


70§ (3) A munkavégzés alóli felmentés tartamára a munkavállalót távolléti díj illeti meg, kivéve, ha munkabérre egyébként nem lenne jogosult.


77. § (1) A munkavállalót végkielégítés illeti meg, ha munkaviszonya

a) a munkáltató felmondása,


b) a munkáltató jogutód nélküli megszűnése, vagy


c) a 63. § (1) bekezdés d) pontja


alapján szűnik meg.


(2) A végkielégítésre való jogosultság feltétele, hogy a munkaviszony a felmondás közlésének vagy a munkáltató jogutód nélküli megszűnésének időpontjában a (3) bekezdésben meghatározott tartamban fennálljon. A végkielégítésre való jogosultság szempontjából nem kell figyelembe venni azt az egybefüggően legalább harminc napot meghaladó tartamot, amelyre a munkavállalót munkabér nem illette meg, kivéve


a) a szülési szabadság és a gyermek ápolása, gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság (128. §),


b) a tényleges önkéntes tartalékos katonai szolgálatteljesítés céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság (132. §) három hónapot meg nem haladó


tartamát.15


(3) A végkielégítés mértéke


a) legalább három év esetén egyhavi,


b) legalább öt év esetén kéthavi,


c) legalább tíz év esetén háromhavi,


d) legalább tizenöt év esetén négyhavi,


e) legalább húsz év esetén öthavi,


f) legalább huszonöt év esetén hathavi


távolléti díj összege.


(4) A végkielégítésnek a (3) bekezdés


a) a)-b) pontban meghatározott mértéke egyhavi,


b) c)-d) pontban meghatározott mértéke kéthavi,


c) e)-f) pontban meghatározott mértéke háromhavi


távolléti díj összegével emelkedik, ha a munkaviszony az (1) bekezdésben meghatározott módon és a munkavállalóra irányadó öregségi nyugdíjkorhatár betöltését megelőző öt éven belül szűnik meg.


(5) Nem jár végkielégítés a munkavállalónak, ha


a) a felmondás közlésének vagy a munkáltató jogutód nélküli megszűnésének időpontjában nyugdíjasnak minősül, vagy


b) a felmondás indoka a munkavállaló munkaviszonnyal kapcsolatos magatartása vagy a nem egészségi okkal összefüggő képessége.

2013. márc. 16. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

4-es kommentre:


A kismamák felmondási védelme határozott idejű munkaszerződésnél meddig él?

- Ha a várandósságot bejelentette, onnantól a határozott mv. lejártáig.


A cég köteles szerződést hosszabbítani vagy ha lejár automatikusan megszűnik a munkaviszony?

-Nem köteles meghosszabbítani.


És ha közben táppénzre megy a kismama?

-Elmehet addig, amíg a mv. tart, ha egyébként jogosult rá. A mv. megszűnésétől nem jogosult táppénzre.


Határozott idő letelte után, ha nincs másik munkaviszony, és nem lesz belőle pl. egyéni vállalkozó, akkor álláskeresési támogatást célszerű igényelni, hogy legyen bevétele és biztosított maradjon ( ennek időzítése azonban nem mindegy a későbbi ellátások ( pl. TGYÁS/GYED) tekintetében).

2013. márc. 16. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Az előző válaszomat kiegészíteném/pontosítanám: a felmondási védelem kismamák esetében tehát a várandósság bejelentésétől legkésőbb a fizetés nélküli szabadság megszakításáig / megszűnéséig, de legfeljebb a határozott szerződés lejártáig él.
2013. márc. 16. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Az elottem szolohoz irok.

Jo, hogy mindezt leirtad. Ugy latom, ertesz hozza.


Erdekel, ha bejelenti vki, hogy fizetes nelkulirol visszamegy, de nincs megfelelo pozicio szamara, akkor a kervenyet visszavonhatja, hatha kesobb lesz?

2013. márc. 18. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

8-nak: A törvény ezt írja:


133. § (1) A munkavállaló a fizetés nélküli szabadság igénybevételét legalább TIZENÖT NAPPAL KORÁBBAN írásban köteles bejelenteni.

(2) A fizetés nélküli szabadság a munkavállaló által megjelölt időpontban, de LEGKORÁBBAN a szabadság megszüntetésére irányuló jognyilatkozat KÖZLÉSÉTŐL számított HARMINCADIK NAPON szűnik meg.


A gyakorlatban kellene hogy működjön a kommunikáció, azaz ha (nem hivatalosan) beszélsz a munkáltatóval még a f. n. szabi megszüntetésére irányuló nyilatkozatod előtt, és kiderül hogy nincs megfelelő pozíció, akkor dönthetsz úgy hogy nem szakítod azt meg, hanem tovább maradsz GYED/GYES-en.


Őszintén szólva nem tudom hogy visszavonható-e és ha igen, meddig a fiz.n. szabi megszüntetésével kapcsolatos nyilatkozat ha az már átadásra került, csak a személyes véleményem alapján gondolom, hogy van rá lehetőség, ha abból indulok ki, hogy pl. a munkáltatói felmondás is egy jognyilatkozat, ami visszavonható ( nem kell hozzá a másik fél hozzájárulása).


Ajánlok neked két oldalt, ahol ezt szakértőktől kérdezheted meg:

Munkaügyi – és karriertanácsok kismamáknak, anyukáknak: [link]

Jogi tanácsok: [link]

2013. márc. 18. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!