Kezdőoldal » Emberek » Munkahely, kollégák » Azonnali felmondással megszünt...

Azonnali felmondással megszüntethető-e a munkaviszony?

Figyelt kérdés
5 éve dolgozok a jelenlegi munkahelyemen. Most táppénzen vagyok. Azt tudom, hogy táppénz ideje alatt is felmondhat a munkáltató. Az lenne a pontos kérdésem, hogy ha azonnali felmondással küldenek el, akkor is a táppénz lejártát követően szűnik meg a munkaviszonyom? Ebben az esetben fogok kapni munkanélküli segélyt?
2015. okt. 14. 15:00
 1/3 anonim ***** válasza:

Igen, de ha nem próbaidő alatt történik, akkor, a munkáltatónak indokolnia kell, hogy mivel szegted meg szándékosan vagy súlyos gondatlansággal jelentős mértékben munkahelyi kötelezettségeidet, vagy

mi volt az elfogadhatatlan magatartásod.

Arra pl. nem szerencsés hivatkoznia, hogy orvosi igazolással való távolléteidet tekinti ilyennek.


De normál felmondásnál már lehet indok az, hogy képességeid a munkakör betöltéséhez nem megfelelőek (azt itt sem hangsúlyozva, hogy az egészségügyi állapotod a kifogásolt képesség).


Mtv.

"42. Azonnali hatályú felmondás


78. § (1) A munkáltató vagy a munkavállaló a munkaviszonyt azonnali hatályú felmondással megszüntetheti, ha a másik fél

a) a munkaviszonyból származó lényeges kötelezettségét szándékosan vagy súlyos gondatlansággal jelentős mértékben megszegi, vagy

b) egyébként olyan magatartást tanúsít, amely a munkaviszony fenntartását lehetetlenné teszi.

(2) Az azonnali hatályú felmondás jogát az ennek alapjául szolgáló okról való tudomásszerzéstől számított tizenöt napon, legfeljebb azonban az ok bekövetkeztétől számított egy éven belül, bűncselekmény elkövetése esetén a büntethetőség elévüléséig lehet gyakorolni. A tudomásszerzés időpontjának, ha az azonnali hatályú felmondás jogát testület jogosult gyakorolni, azt kell tekinteni, amikor az azonnali hatályú felmondás okáról a testületet - mint a munkáltatói jogkört gyakorló szervet - tájékoztatják.

(3) A munkavállaló azonnali hatályú felmondása esetén a munkáltató köteles a 70. § (3) bekezdésében és a 77. §-ban foglaltakat megfelelően alkalmazni.45

79. § (1) Azonnali hatályú felmondással - indokolás nélkül - megszüntetheti

a) a fél a munkaviszonyt a próbaidő alatt,

b) a munkáltató a határozott idejű munkaviszonyt.

(2) Az (1) bekezdés b) pont szerinti megszüntetés esetén a munkavállaló jogosult tizenkét havi, vagy ha a határozott időből hátralévő idő egy évnél rövidebb, a hátralévő időre járó távolléti díjára."

2015. okt. 14. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ. De még mindig nem tudom, hogy a munkaviszonyom a táppénz lejártát követően szűnik meg? Ha ez bekövetkezik, jogosult leszek munkanélküli segélyre? Kerestem én a Munka Törvénykönyvében, de nem találtam semmi konkrétumot.
2015. okt. 14. 17:55
 3/3 anonim ***** válasza:
Azt nem tudom, hogy táppénz alatt megszüntethető-e a munkaviszony, de a segélyhez semmi köze. Az jár, maximum három hónapig. Persze csak akkor, ha megfelelő időt töltöttél munkaviszonyban. Az meg megvan, 5 év bőven elég.
2015. okt. 14. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!