Kezdőoldal » Emberek » Munkahely, kollégák » Tényleg ekkora szívás főnöknek...

Tényleg ekkora szívás főnöknek lenni?

Figyelt kérdés

Programozóként dolgozom már lassan öt éve. Eddig mindig csak annyi volt, hogy kiadták nekem a feladatot, én elvégeztem, utána értékelték, és ha gond vele, azt kijavítottam.


De most pár hónapja előléptettek, és már egy 3 fős csapatot vezetek. Eleinte azt hittem tök jó lesz, de ez valami brutális szívás.


Nekem kell elérnem, hogy határidőre elkészüljön minden, úgy hogy ez nem is tőlem függ, hanem a három emberemtől. Nagyon szívás kiszolgáltatottnak lenni, hogy az én sikerességem mások munkájától függ.

Most ha lassan haladnak, akkor cseszegessem őket, hogy gyorsabban? Vagy hagyjam, hogy a saját tempójukban dolgozzanak? Mert én azért elég jó vagyok, és tudom hogy adott feladatot mondjuk 3 óra alatt elvégzek, akkor vajon mennyi lenne a reális idő egy kezdőbb számára? 1 nap? 2 nap? Hány nap után nógassam? Vagy mindennap kérdezzem meg mindenkitől, hogy épp hogy áll? Vagy minden reggel és minden este? Az nem lesz túl sok, nem érzik majd cseszegetésnek?


Fogalmam sincs mit csináljak, gimnáziumban és egyetemen nem tanítottak ilyesmit. Programozni tök jól tudok, de ez a főnökösdni még nagyon új nekem.


Valami ötlet? :)


2016. márc. 9. 21:53
 1/7 anonim ***** válasza:

A lényeg, hogy ha már főnök vagy és tényleg jó akarsz lenni, akkor profin viselkedsz.

Először is tisztázzuk a viszonyokat, ez történhet egy munka utáni iszogatás keretében. Első kört Te fizeted.

Itt elmondod, hogy mit vársz el, és megköveteled az őszinteséget és a kommunikációt.

Kitalálsz egyedi ötleteket.

Ha nagyon fontos a határidő, akkor megkéred Őket, hogy az adott napi munka után írják fel valahova, hogy hány %-on állnak az adott munka elvégzésében. Ha probléma van akkor szóljanak azonnal.

Előre közlöd, hogy erre a munkára x idő van, és ezt kell betartani, csúszás nincs. Ez fontos, mert ha az ember tudja mennyi ideje van, nem veszi félválról, hiszen érzi a határidő közelettét, és általában hamarabb kész akar lenni, az esetleges hibák felmerülése miatt, hogy arra is legyen idő.

(Azért ne ess át a ló túloldalára, hogy barátként, és nem főnökként tekintenek rád) :)

2016. márc. 9. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Valahol át tudom érezni a helyzetet.


Én voltam építésvezető "gyakornok", és volt 150 ember, 10+ alvállalkozó egyszerre, stb. Én is egyetemen megszoktam hogy mindent magamnak csinálok, és magam osztom be az időm, tudom mire vagyok képes. Itt meg bejön +1 tényező, hogy a másik fél hogy csinálja.

2016. márc. 9. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Első amúgy jókat ír, csak nehéz megtalálni a határt és tekintélyt kiépíteni.


Cseszegetni először nem kell őket, kezdetben szerintem inkább figyeld kinek mik a gyengéi, erősségei, ki mire gyúrjon rá, ki mennyire veszi félvállról a dolgokat. Persze ha valamiben lassú, akkor azt is meg kell jegyezni.


Nagyon rájuk szállni sem kell, csak ha tényleg sürgős a dolog.

2016. márc. 9. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Én hobbi szinten vezettem egy projektet, ott nem programozás volt a feladat, azt egyedül végeztem, de a többit szétosztottuk a többiek között..."főnökként" tekintettek rám, holott nem volt fizetés meg hasonlók, inkább csak szívességet kértem, nem parancsoltam...


Nekem nagyon rendes főnökeim vannak, szóval nagyjából letudom írni miket tapasztaltam meg mind2 oldalról...


Szerintem fontos, hogy legyenek státuszolások...

Tehát heti 1-2 órát rászántok arra, hogy mindenki elmondja mivel foglalkozott, milyen feladatai vannak hátra, esetleg ha elakadt akkor segítséget kérnek...

Te meg felvázolod, hogy milyen feladatok vannak még hátra, mikorra mit kellene befejezni...

De normális hangnemben megbeszélni, pl megkérdezed, hogy XY feladat mikorra készül el, milyen prioritása van 1-1 feladatnak...tehát nem parancsolgatsz, hogy ezt most azonnal csináld, holnapra kell, meg ilyenek...

Persze mondhatod, hogy XY kell holnaputánra, de fontos, hogy hogyan mondod!

Ezen kívül, ha nincs céges csapatépítés, akkor szervezz sajátot. Nálunk pl volt, hogy kollégák között megdumáltuk, hogy mikor és hol legyen és akkor elmentünk, tök jól éreztük magunkat. Ott volt a csoportvezetőnk és később csatlakozott még egy szinttel feljebb levő főnök is...

De pl nálunk volt félévente céges is, amikor a legfelsőbb főnökkel is tök jól eliszogattunk, meg történeteket mesélgettek...tehát nem az a főnök-alkalmazott viszony volt, hanem baráti, de ez nálunk inkább csak motiválta a csapatot...

Fura is volt számomra az elején (pályakezdőként), hogy az egyik legfelsőbb főnök a folyosón megkérdezi, hogy vagyok mi van velem, hogy haladok az otthoni dolgaimmal (hobbi szinten otthon is fejlesztek)...szóval nagyon jó a hangulat, sőt még a múltkor megjegyzést is tett a főnököm (3 emelet van közöttünk), hogy miért nem megyek fel hozzá, néha beszélgetni, a többiek sűrűbben beszélgetnek vele, pár embert meg ritkán lát...

Szóval nálunk attól, mert baráti a hangulat még nem veszít a tekintélyéből a főnök, sőt, emberileg nagyon rendes minden főnököm, nálam nem az van, mint sokan mondják, hogy "mekkora szemét a főnök, nem engedett szabadságra, ott szívat ahol tud".

Én ezek után ha máshol dolgoznék és a főnököm egy g3c1 lenne akkor felmondanék...én nem tudnám elviselni, ha egy idióta főnököm lenne aki csak szívat...

2.5 éve dolgozok még csak, de azóta ilyen közegben, szóval megszoktam a kényelmet. Nincs az, hogy lecsesznek, mert épp 1 órát telefonáltam, vagy épp gyakorizok :D

A feladataimat elvégzem, eddig nem is nagyon csúsztam határidőkkel, csak amik eleve lehetetlenek voltak.

A másik fontos dolog, ha van valami probléma, például az egyik alkalmazottad nem úgy teljesít ahogy kéne, vagy mondjuk késik rendszeresen (munkába érkezés), akkor normális hangnemben közöld vele, hogy valamit kellene csinálni ezzel...próbáld megbeszélni vele, mert nem biztos, hogy az ő hibája...de ha az övé is akkor is normális hangnemben közöld...ha meg nem változtat rajta és ez akkora probléma akkor jönnek a hivatalos felszólítások...


23F

2016. márc. 10. 08:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

No, hát először is üdv a klubban. :)

Ami jó, hogy kicsiben kezded, 3 ember nem nagy cucc, bemelegítésnek pont jó.

Alapvetően fontos, hogy határidő megállapításnál MINDIG kérd ki a véleményüket, már akkor tervezzetek fejben vagy írásban. Ettől mindenki jobban érzi magát, mert nem lesz olyan érzése, hogy "na, a szemét főnök miatt megint túlóráznom kell".

Ezenkívül ajánlom neked valamelyik agile módszertan bevezetését, mondjuk a scrum-ét. Ennek a legalapabb részét mindenképpen érdemes elkezdeni, azaz minden reggel összegyűltök mindannyian (ez a standup meeting), és elmondjátok 1-2 mondatban, hogy előző nap mit csináltál, meddig jutottál, mivel vagy elakadva. Ez utóbbi a te számodra extra fontos, a te feladatod az, hogy senki ne akadjon meg a munkában, mindenki ki tudja használni az idejét. Igen, ez sokszor azzal jár, hogy te már alig fogsz tudni kódolni, mert mindenhol problémákat kell megoldanod, kitalálni, elsimítani valamit.

Ez a meeting arra jó, hogy egyrészt mindig látod, hogy ki-hogy halad, hamar kiderül valami elakadás, és nem utolsósorban remek kontrollt is nyújt a lógások ellen, nem tud olyan feltűnően lógni senki, mintha hetenként ként 5 napnyi munkát összefoglalnia.

Ez a meeting minden nap fix időpontban legyen, és legyen egy mail róla, hogy ki mit mondott.

A fix időpont előnye, hogy mindenki tud hozzá alkalmazkodni, nem kell félbeszakítsd őket a legnagyobb munkában, hogy megkérdezd, hogy hogyan is haladt előző nap.


Feladatok kiosztásánál lehet hagyni, hogy válasszanak olyat, ami érdekli őket, és csak a maradékot kell neked közöttük szétosztani, így segíthetsz a motivációjukat fenntartani.


Fontos, hogy code review-oljatok, egymás kódját fixan át kelljen nézni egy másik embernek. Ez csökkenti a hibalehetőségeket, jobban ráláttok a többi területre, és erősíti a csapatmunkát is.


Semmi baj nincs azzal, ha nem szigorúan főnöki a kapcsolatotok, egy ennyire keresett területen a g*cizős főnök hamar munkaerő nélkül találhatja magát.


Csapatépítés jó ötlet, mondjuk négyen annyira nem erős dolog, itt inkább a cég többi részét bevonva lehet elképzelni.


És ha valakinek gondja van, nyugodtan ülj le vele, beszéljetek róla, ha olyan magánéleti dolga van, ami a munkáját is befolyásolja, és el is mondja, akkor megértést lehet iránta tanúsítani, mindenkinek lehet olyan időszak, amikor kevésbé tud a munkájára koncentrálni.

Félévente-évente mindenkivel fixen tartani kéne egy egyéni értékelést, leültök, elmondja ő, hogy hogy érzi, miben fejlődött, miben szeretne, mit szeretne máshogy csinálni, kipróbálni magát, megbeszélitek, hogy te hogyan látod a helyzetét. Ez is jótékonyan hat a főnök-beosztott (sőt, cég-beosztott) kapcsolatra.


És még egy fontos dolog:

Attól, hogy a főnökük vagy, még nem automatikusan felsőbbrendű is, sőt, tekints úgy rá, hogy te szolgálod ki őket, hogy ők tudjanak dolgozni, mivel hárman jó eséllyel gyorsabban dolgoznak, mintha te csinálnád.

A te dolgod, hogy tartsd a hátad helyettük, ha gondjuk van, neked kell megoldani.

Egy csapat vagytok, ha terrorizálod őket, elmennek/leszarják a munkát, és a te seggedet rúgják fentebb szét.


Hát így elsőre ennyi. :)

2016. márc. 10. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim válasza:

Nem olvastam végig a hozzászólásokat, lehet, hogy már valaki írta, de nálunk az segített, hogy minden délelőtt 10-kor tartunk egy állómeetinget, ahol mindenki 2-3 mondatban összefoglalja, hogy mit csinált előző nap, mit tervez mára, és ha van valami problémája, akkor elmondja. Így felszínre kerülnek a problémák, ha valaki megakad, ha lustálkodik, stb. Ezáltal időben reagálni tudsz, ha át kell ütemezni a dolgokat, vagy segíteni kell valakinek. Plusz mivel mindenki előtt el kell számolni az elvégzett munkával, így mindenki csipkedni fogja magát remélhetőleg.


Azért 10-kor tartjuk, mert addigra a késők is beérnek (9-től van a törzsidő), mindenki túl van az első kávén, felvette a fonalat, stb. Az egész nem több 15 percnél, úgy, hogy mi 6-an vagyunk.


Lényegében a scrum módszertanból loptuk a "daily scrum" ötletét, eddig bevált.

2016. márc. 30. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek a válaszokat, nagyon hasznosak voltak. Sok dolgot alkalmazni fogok belőlük, pl. ezt a daily standupot is. :)
2016. márc. 30. 23:21

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!