Kezdőoldal » Emberek » Munkahely, kollégák » A lányok miért kapnak ugyanann...

A lányok miért kapnak ugyanannyi bért, mint a fiúk amikor nekik sokkal könnyebb dolguk van ilyen téren?

Figyelt kérdés

Nem akarok általánosítani, de ez engem már eléggé kezd zavarni, ugyanúgy sok "munkatársamat" is.


Rengetegszer diákmunkáztam, nem csak 1 városban, és én is ezt tapasztaltam, meg sok más ismerősöm is.

Sok diákmunkánál nekünk adták a bútorlap/bútor pakolást, elég kemény fizikai munkákat. Nem vagyok vézna, de nem járok kondiba, és eléggé megterhelő volt, nagyon nehéz volt elvégezni. (nem csak nekem)

Erre ugyanannyi pénzt kaptunk, mint a lányok, akiknek csak söprögetnijük kellett, meg szemetet szedni.

Tudom, hogy a lányok testfelépítése más, de mivel lenne egy lány gyengébb egy olyan fiúnál, aki nem kondizik, nem edz?


De nem egy diákszövetkezet jelentette már ki, hogy bizonyos munkakörökbe (söprés, szemétszedés, szórólaposztás, stb.) NEM vesznek fel fiúkat, mert a könnyű munka a lányoké. Láttam ilyen papírt is, hogy milyen munkáért mennyi órabér jár, és ledöbbentem. Egy csomó olyan munkánál, amiket csak lányoknak adnak, magasabb órabért fizetnek, mint mondjuk a bútorpakoló fiúknak.


Nem igazságtalan ez? Miért van az, hogy csak azért, mert valaki lány, negyed annyi munkáért ugyanannyi bért kap? Nem azt mondom, hogy pakoljanak ők is bútort (bár láttam már ilyen), de azért na. Nem vagyok nőellenes, még mielőtt valaki rám sütné.

De ismerősöm, aki rendőr, ő is panaszkodott, hogy a nők sokkal könnyebben bekerülnek a testülethez, és mindig könnyebb bevetésekre osztják be őket, miközben ugyanannyit keresnek, mint a férfi társaik, akiknek KÖTELEZŐ mindent megcsinálni.


Nem úgy lenne igazságos a diákmunkáknál, hogy minél egyszerűbb és könnyebb, annál kevesebb bér? Nem akarok senkivel sem kitolni, de én eléggé igazságtalannak és kettős mércének gondolom azt, hogy a könnyebb és jobban fizető munkákat alapba félrerakják a lányoknak, a fiúknak meg odaadják a nehéz, rosszabbul fizetőket.


Csak én látom így? bennem van a hiba?



2016. márc. 21. 10:20
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
96%

A diákmunkáról nem tudok, de később sajnos az van, hogy ugyanolyan munkakörben általában a férfiak jobban keresnek. (Nyilván nem mindig, de ez a gyakori.) Itt leginkább az egyforma, irodai munkákra gondolok, ami egyik nemnek sem egyszerűbb vagy nehezebb pusztán a jellegénél fogva.


Szerintem az igazságos az lenne, ha mindenki képességei és munkája alapján kapna bérezést, és nem egyéb szempontok alapján.


De hát a világ nem ilyen egyszerű...


30/N

2016. márc. 21. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
40%
Igazad van, de ez van. El kell fogadni, hogy ez van.
2016. márc. 21. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
100%

Kezdjuk ott hogy az elet nem igazsagos.


Masreszt a munka dijazasat nem a fizikai munkamennyiseg hatarozza meg, ha igy lenne akkor a segedmunkasok elnenek a legjobban a vilagon.


Hogy a nokkel kiveteleznek? Lehet. De ez meg amiota van a ket nem azota igy van.


A megoldas egyszeru, nem kell annyiert elvallalni a melot. Ha nem talalnak ra annyiert embert, kenytelenek lesznek tobbet fizetni.

2016. márc. 21. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
100%

Ennyi erővel én miért keresek 200+-t egész nap irodában ülve, ha ismerősöm 120-ért gürcöl nehéz fizikai munkával?


Én szinte semmit meg sem mozdítok max a bögrém, egerem, papírokat...

Ő meg hadd ne soroljam mennyi mindent pakolgat, targoncázik...


Ezen a logikán elindulva...


De van női ellenpéldám is...nehéz dolgokat mozgat (20-60 kiló között!) és ő is ugyanannyi bért kap csak mint a férfi kollégái, holott ő meg fizikailag hátrányban van...


Egyik volt évfolyamtársam például diákmelónak valami ingyen kóstolós munkát szerzett, ott mindenkinek ugyanaz volt a dolga, ugyanazt a pénzt kapták, de ott meg sokszor a nők dolgoztak, a fiúk meg lazultak, szóval a lányok öntögették az adagokat, pakoltak, takarítottak...a fiúk meg az elején a bepakolásnál, a végén a kipakolásnál segítettek, de közben még nagyon kínálni sem kínáltak...

És ugyanazt a pénzt kapta mindenki!


Szóval nem minden területen vannak akkora előnyben a lányok mint leírod...

Persze én is ismerek olyat aki azért kapott meg egy állást, mert nő...de oda női alkalmazottat kerestek!


23F

2016. márc. 21. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
100%

Ha nem közszférában dolgozol, akkor vagy a cég megmondja, mennyit hajlandó fizetni, vagy megállapodás tárgyát képezi a dolgozó és a munkáltató között.


A diákmunka tipikusan az a munka, ahol a cég mondja meg, mennyit fizet, nemektől függetlenül. Egyéb munkáknál meg többféle van. Én jellemzően inkább olyanokkal találkoztam, ahol ha nem munkakörtől függő fix bérezés volt a cégnél, és nem voltak rugalmasak a bértárgyalást tekintve, inkább a férfiak kaptak több fizetést, nem a nők (ugyanolyan munkakörben).


Ahol van lehetőség bértárgyalásra, ott is van egy tól-ig, de lehet ügyesen taktikázni, és nem a nemek számítanak.


Jó szakembert meg ha alkalmazni akarnak, megfizetik, mert a jó szakember másnak is kellhet.

2016. márc. 21. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
90%

Te megkapod, azt amennyiert szerződtél?

Mert ha igen, akkor semmi közöd ahhoz hogy más mennyit kap.


Ha nem tetszik a béred:

- Miért fogadtad el?

- Lehet jobban fizetőt keresni.

2016. márc. 21. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
92%

Ezen kár rugózni, mert később általánosságban a pasik kapnak több bért a nőknél ugyanannál a munkakörnél.

Viszont egyet jegyezz meg, a te béred csak rád és a munkáltatódra vonatkozik. Ezért is tilos munkahelyeken egymás közt megbeszélni, hogy ki mennyit kap, sőt ezért ki is rúghatnak.

2016. márc. 21. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 MZ.per.X ***** válasza:
100%

"Nem úgy lenne igazságos a diákmunkáknál, hogy minél egyszerűbb és könnyebb, annál kevesebb bér?"

A bérezést a munkáltató dönti el a piaci viszonyok alapján. Meg ha már szórólapozásnál tartunk, akkor egy csinos lánytól szívesebben veszik el mint egy átlag fiútól.


Egy frissen nyílt étterem inkább kifizet 2-3 embernek egy magasabb bért, csak hogy kiálljanak a Móriczra szórólapot osztani. Míg mondjuk egy gyárban ahol az ott dolgozók is havi 80-at kapnak, senki nem fog többet adni. Főleg hogy általában oda nem 1-2 ember kell, hanem több.


Viszont vannak ellenpéldák is. Ahol diákmunkáztam autóalkatrészeket kellett pakolni, ott például volt aki annyit tudott menni, hogy felvették jobb fizetésért teljes állásban. Plusz olyan ember volt, aki első perctől össze tud mindenkivel barátkozni, a főnöktől kezdve az utolsó sepregetőig.


Na meg, mi az egyszerű és könnyű?

Voltam gyárban csipeszeket zsákolni, az egyik oldalról egyszerű, másikról meg k..va monoton.

Vagy akad CAD rajzolós diákmunka 2x annyi pénzért, és alapvetően számomra, mivel értek hozzá, semmivel nem nehezebb, most akkor kevesebbet kellene kapni?

De volt ismerősöm aki szoftver fejlesztő céghez járt diákmunkára, szinte csak hobbiból, és 1500-2000 órabére volt.


Ja, és érdemes több diákszervezetet is megnézni, mert a cégek velük is különböző módon szerződnek, ahol voltam, ott volt 3-4 szervezet, és mindenkinek más volt az órabére ugyanazért a munkáért, lehet hogy nem igazságos, de lehet másik helyet keresni.

2016. márc. 21. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
100%
Mikor Tescoban dolgoztam a diáknak jobb órabére volt, mint annak, aki 5 éve ott melózik.
2016. márc. 21. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 Sunshinedoll ***** válasza:
89%

A diákmunkát nem tudom, de rendes munkában ugyanazért a munkáért a nők rendszerint kevesebb fizetést kapnak, sőt pl hasonló munkakörben, hasonló felellősséggel és tanulmányi előfeltételekkel járó munkakörökben is a rendszerint tipikusan női munkák kevesebbet fizetnek, pl egy gondnok is több fizetést kap, mint pl egy takarítónő, illetve egy informatikai menedzser is több pénzt keres, mint pl egy vezető HR-es, szimplán azért, mert az egyik alapvetően férfiasnak titulált munka, a másik meg alapvetően női többséggel bír, pedig mindkettő azonos felelősséggel és hasonló oktatási előfeltételekkel rendelkezik.


Arra egyébként vannak felmérések és kutatások, hogy amint egy munkakör elterjedtebbé válik a nők között, a bérezése és a presztízse is folyamatosan csökken és válik "gázzá", pl a biológus vagy építészmérnöki karokat már egyre inkább sz-rnak tekintik, mert egyre több lány jelentkezik rájuk, illetve a munkakör átlagos fozetése is csökkent, amikor egyre több nő lett dizájner-tervező, házvezető vagy épp biológus míg azok a területek, amik eleinte női többségűek voltak, és úgy váltak később inkább férfiassá, ott a bérezés is egyre magasabb lett (pl számítógápes programozás, ami eleinte főleg nők által dominált terület volt). A nők munkája soha nincs annyira megbecsülve, mint a férfiaké. (referencia, csak hogy ne azt higgyétek, a s-ggemből beszélek: [link] )


Mondom, diákmunkáról nem tudok, nekem személyes tapasztalatom alig van, és ismerősöktől hallottam semmi erre irányulót, így abba beleszólni nem igazán akarok.

2016. márc. 21. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!