Kezdőoldal » Emberek » Munkahely, kollégák » A matematikus szakmát megbecsü...

A matematikus szakmát megbecsülendő munkának gondoljátok? Elméleti matematikusokra gondolok.

Figyelt kérdés

Vannak ugye olyan elméleti kérdések, amiknek nem nagyon van gyakorlati hasznuk. Ezekről mit gondoltok?


Inkább olyanok véleményére vagyok kiváncsi, akik nem annyira foglalkoznak matekkal, de mindenkinek a véleményét szívesen olvasom.


Semmi nem múlik rajta, csak kiváncsi vagyok.


2017. jún. 4. 18:46
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
14%

Megbecsülendőnek nem feltétlenül mondanám. Én megbecsülendőnek, tiszteletre méltónak azokat az embereket tartom akik a társadalom létezéséhez gyakorlatban is sokat tesznek hozzá, fáradságos munkával, sokszor kevés pénzért. Tűzoltók, mentősök, orvosok, tanárok, rendőrök, ápolók, satöbbi. Én biztos hogy nem tudnám ezeket csinálni.. Havi 100 rugóért bemenni égő házakba, kiflexelni a hullákat a kocsikból, ágytálakat cserélni, visongó gyerekekkel türelmesen bánni egész nap.


Persze, a pékek, bolti eladók, buszsofőrök is hozzáteszik a magukét a társadalomhoz, mert valahol me kell venni az embernek a kiflit meg fel kell szállnia a buszra, de azért nem helyezném egy polcra őket.


Azzal hogy elméleti matematikus vagy valószínűleg nem teszel be semmit a közösbe. De ezzel nincs semmi baj. Ha te ezt élvezed és az egy életedet erre akarod szánni akkor hajrá. Az én munkám se túl fontos ha belegondolok. Tisztítószereket, vegyszereket importálok nyugatról. Persze van rá kereslet, de nem dőlne össze a világ ha nem csinálnám, viszont orvosok meg mentők nélkül igen.

2017. jún. 4. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%
matematikusok a piramis csúcsán állnak így sok nem kell belőlük
2017. jún. 4. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
84%

Személyes vélemény következik:


Mint ahogy előttem is írták, valóban fel lehet állítani egy fontossági piramist a társadalmon belül.

Ez lehet hogy egyeseknek nem tetszik, de tény hogy vannak szakmák amiknek a hiányát az egész társadalom jobban megérzi, mint más szakmákét.

Ha egy társadalomban elkezd fogyni az orvosok, egészségügyi dolgozók száma, azt mindenki megérzi, hisz mindenki jár legalább évente 1-2 alkalommal orvoshoz, csonttöréstől kezdve bőrgyógyászati panaszokig bármivel.

Ha elkezdenek eltűnni a pedagógusok, vagy romlik a minőségük, az is érzékenyen érinti a társadalmat. És van még néhány a piramis legszélesebb szintjeit alkotó szakma, mezőgazdasági termelők, katasztrófa elhárítók.


Vannak szakmák amiknek pedig nem az egész társadalom érzi meg a hiányát, pl sportolók, nyelvészek, néhány szakma meg tényleg csak úgy létezik, minden cél nélkül, pl a megannyi papírtologató irodista, mindenféle okmányirodában dolgozó bürokrata, és egyéb szoci korszakból visszamaradt csinovnyik szakmák, amiket még azok se tudnak elmesélni, akik benne dolgoznak.


A matematikus, vagy általánosabban a kutatók, akik kutatásukkal nem feltétlen gyakorlati problémákat kutatnak (alapkutatást végeznek) szerintem fontosak. Ha belegondolunk, már maga a kutatásukhoz szükséges anyagi háttér, mint a kutatási épületek, technikai háttér mint műszerek, illetve a kutatási szöükségletek kiszolgálása is húzó erővel bír az ország iparára. Mondjuk ahhoz hogy genetikai alapkutatást végezzen egy kutató csoport, ahhoz kellenek centrifugák, speciális gépek, analitikai eszközök, de a legegyszerűbb szükségletek is megemlíthetőek mint vegyszerek, gumikesztyűk. Ezeket valahol elő kell állítani, és ezek a kutató intézmények biztos felvevőpiacot jelentenek ha ezt az ország magának állítja elő. A kutatás fejlesztés tehát nem csak azért van mert nincs jobb helye a pénznek, hanem mert hosszabb távon seregnyi más iparágat is támogat, ami elősegíti a kutatás fejlesztést.

Illetve ott van az a tény, hogy az alapkutatások eredményei idővel gyakorlati irányú kutatásokká válhatnak. Az atomfizika 100 éve egy érdekes, de nem igazán gyakorlatias kutatási terület volt. Ma már az energetika fontos ágazata az atomenergia, ami a 100 évvel ezelőtti kutatásokból fejlődött ki.


Faraday korában is csak látványos bűvészkedés volt az elektromosság és mágnesesség, most meg... épp egy laptopot használok :)

2017. jún. 4. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
20%

Az elméleti matematikát nem tartom megbecsülendő munkánk, mint ahogy az összes többi olyan munkát sem, aminek nincs gyakorlati haszna. Matematikai érdekességeket kutatni kb. annyira értelmes munka, mint egy raktárban átpakolni az anyagot a jobb oldali faltól a bal oldali falig, másnap meg vissza, és ezt ismételgetni az örökkévalóságig. Jó, oké, hogy dolgozol, de haszna nincsen, csak az idő megy el vele.

Ha az ember matematikusnak tanul, akkor keressen vele olyan munkát, ahol gyakorlati haszna is van a tudásának, és előrébb viszi az emberiséget vele!

2017. jún. 5. 05:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
3%
#4: Nem az emberiséget viszik előrébb a matematikusok, csak a bankokat, biztosítókat segítenek megtömni pénzzel.
2017. jún. 5. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
55%

Istenem, fáj látni ezt a sok buta hozzászólást. Matematika nélkül modern társadalom egyszerűen nem létezne. Az informatika matematikai alapokon nyugszik, a fizika szintúgy. De hadd érzékeltessem. Manapság természetesnek vesszük, hogy van áramunk (gondolom a fanyalgóknak is van, hiszen valamivel csak működtetik azokat az eszközöket, amikkel ide írtak). Az áram előállításának egyik módja az atomerőmű. Nem sokan gondolták volna, hogy atomból energiát elő lehet állítani, de a 20. század elején leírták ennek a fizikai alapjait (ahogy előttem már említett egy hozzászóló). Lássuk csak. Az egész valahol visszavezethető Einstein munkásságára, és arra, hogy rájött, hogy a tömeg és az energia egy és ugyanaz. Ebbe most nem mennék bele. Ehhez kellett persze a relativitás-elmélet, a híres E=MC^2 egyenlet a speciális relativitás-elméletben jelenik meg. Igen, de ennek meg kellett hogy legyenek a matematikai alapjai.

De mondok más példát. Ott vannak a GPS-műholdak, amit nap mint nap használunk. Az kevesen tudják, de az általános relativitás-elmélet hatással van a műholdak működésére, éppen azért, mert nagy tömegű dolgok közelében a tér-idő görbül. Ez azt jelenti, hogyha nem vennénk figyelembe, akkor nem korrigálnánk azt a jelenséget, hogy a GPS-műholdak órája máshogy jár, mint a földi órák (egész egyszerűen mert ott máshol telik az idő), és a GPS-rendszer nagyon rövid időn belül használhatatlan lenne. Csakhogy ahhoz, hogy Einstein leírja az általános relativitáselméletet, szüksége volt metrikus tenzorra. Ezt persze nem kell érteni, de a tenzor egy matematikai fogalom. Ehhez persze az kellett, hogy legyen olyan matematikus Einstein előtt, aki foglalkozik tenzorokkal. Akármit akarsz a fizikában használni, előbb le kell írni matematikáját. Éppen ezért nem hanyagolható az elméleti matematikusok munkája, mert elég sok olyan dolgot leírnak, aminek később a gyakorlati életben lehet hasznát venni. Persze nem mindenkinek kell az adott matematikát érteni, de pont azért vannak elméleti matematikusok, hogy ők értsék.

Vagy ott van a titkosítás, aminek prímszámok az alapjai. Enélkül aligha tudnál mondjuk interneten keresztül biztonságosan bankolni. Az sem árt, ha fel tudunk olyan függvényeket írni, aminek nincs inverze.

De nem kell messzire menni. Itt az új e-személyi, amivel együtt bejött a digitális aláírás. Ezt is azért lehet biztonságosnak nevezni, mert iszonyatosan bonyolult matematika áll mögötte.


Lehet, hogy első ránézésre nem látjuk értelmét az elméleti matematikának, de igencsak megéreznénk azt, ha nem lenne elméleti matematika. Gyakorlatilag a műveletekbe nem lát bele a hétköznapi ember, de az eredményeit meg használja, és él vele a mindennapokban. Matematika nélkül eléggé meg lennénk lőve, és nem lenne ilyen fejlett technológia... Sőt semmilyen technológia sem lenne, mert egy egyszerű házat sem tudsz matematika nélkül felhúzni. De egy informatikai rendszert létrehozni meg főleg nem.

2017. jún. 6. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
60%

Tessék, akkor itt egy dolog, amit még nem sikerült leírni: kvantumgravitáció. Sokan feltételezik, hogy a matematikai alapjai sincsenek meg. A fizikusokon és az elméleti matematikusokon a sor, hogy leírják a kvantumgravitációt, ami egyesítené az általános relativitás-elméletet a kvantummechanikával.

Arról nem is beszélve, mennyi sejtés van még, amit nem sikerült bizonyítani.


Könnyű leszólni az elméleti matematikát, de azért az eredményeit mindenki szereti élvezni. Persze ők sírnának a legjobban, ha nem lenne titkosítás, és bárki olvasgathatná a privát üzeneteiket, esetleg beléphetne a bankfiókjukba...

2017. jún. 6. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
18%

Crisopher


Csak te olyan dolgokról beszélsz amiket több évtizede kitaláltak, felfedeztek. Valóban, az informatika alapja a matematika volt, ma már sok köze nincs hozzá. Einstein és az atomerőművek szintén nem 20-30 éves sztorik. Egy mai elméleti matematikus nem látom hogy mennyiben tud hozzátenni a világhoz.


Ugyanez a csillagászat. Persze, volt egy korszaka az emberiségnek amikor a csillagászok mindent vittek, gyakorlatilag megváltoztatták a világról alkotott képünket és segítettek tájékozódni. De ma már inkább csak túlpénzelt játék az egész.


De mondom, nekem semmi bajom azzal ha valaki olyan munkát csinál amivel nem segít embereken vagy nem tesz bele sokat a társadalom forgásába. Én is pénzért dolgozom, semmi másért. Csak konkrétan a kérdés az volt hogy ma mennyire megbecsülendő munka a matematikus.

2017. jún. 6. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim válasza:
100%

"Valóban, az informatika alapja a matematika volt, ma már sok köze nincs hozzá."

Körülbelül eddig tudtam komolyan venni a mondandódat...

2017. jún. 6. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim válasza:
100%
# 8 Ne erőltesd, közelében sem vagy annak, amit ma matematikának neveznek...
2017. jún. 7. 01:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!