Kezdőoldal » Emberek » Munkahely, kollégák » Fizetett szabadságon kívül...

Fizetett szabadságon kívül elmehetek még egyéb szabadságra? Pl nem fizettre?

Figyelt kérdés

2 hónapja vizsgáztam le úgyhogy főállásban még nem dolgoztam. És senki nem világosított fel e felől. Annyit tudok hogy az alap szabadság 20 nap, de mást nem találtam a neten. Ezen kívül természetesen van beteg szabadság. De teszem azt én 2 hónapig nyaralni akarok jövő nyáron, akkor megtehetem, ún. nem fizetett szabadsággal? Van erre törvény? Vagy cég válogatja, hogx bele mennek-e? Természetesen megtaláltam a neten az egész munka törvénykönyvét, átolvashatnám az egészet hátha ír erről valamit, de ezzel az a gond, hogy szó szerint egy regény. 2-3 napig kellenr olvasnom. Aki nem pálya kezdő biztos tud válaszolni.

Ja és a fizetett szabadság milyen? Már mint ugyan úgy kapok arra a napra ugyan annyi pénzt mint ha dolgoznék? Vagy csak fele annyit?

És a betegszabadság? Az után is kapok valamennyit? Csak mert szokták "táp pénz"nek is nevezni. Vagy csak siket vagyok és nem "táp pénz". De mind egy is mert a pénz szó benne van, szal beteg szabadságnál is jár valanennyi lóvé? Ha igen, akkor mennyi? Mert gondolom nem ugyan annyi mint ha dolgoznék rendesen.


2017. aug. 19. 20:20
1 2
 1/18 Andizsuzsi ***** válasza:
100%
A táppénz a fizetés 60%. Táppénz alatt nem mehetsz nyaralni. Fizetés nélküli szabadságra akkor mehetsz, ha a munkáltatód engedi - nem fogja. A szabadságodból csak 7 napra mehetsz akkor, amikor te akarsz, a többi időpontját a munkáltatód határozhatja meg.
2017. aug. 19. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
A táppénz és a betegszabi nem ugyanaz. 15 nap betegszabi jár amit a munkáltató fizet. Ha a betegséged tovább tart akkor van táppénz. Ezt már nem a munkáltató fizeti. A betegszabi kevesebb mint a fizu a táppénz még kevesebb. Sajnos vannak olyan cégek ahol a betegséget nem nézik jó szemmel, ha el mersz menni akkor kirúgnak. Vannak akik elengednek fizetés nélküli szabira van ahová már nem kell visszamenned. Fizetett szabi az olyan hogy akkor is kapod a fizut amikor nem dolgozol. Ígaz nem te rendelkezel az összessel hanem a nagyrészét a munkáltató szabja meg mikor mehetsz. Elvileg két hét egybefüggőt kapnod kell.
2017. aug. 19. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:

Érdemes átolvasni a munkatörvénykönyvét mert hasznos lehet. Például az is le van írva, hogy a kollektív szerződésben megállapodhatok a munkáltatóval az mt-ben leirtaktól eltérően (pl 12 óránál hosszabb munkaidő, szabadságkiadások) A munkahelyed ksz tartalmával azért nem árt tisztába lenni. Azt csak aláíratják veled a szerződéssel együtt és többnyire el sem olvassák. Én hr-sként még senkitöl nem hallottam, hogy látni szeretné, csak simán aláírta... Van nem fizetett szabadság is, de én nem ismerek olyan céget ahol ez tényleg létezik is. Nálunk az ilyen embereket kirúgták. A szabadságod kiadásárol meg a munkáltató dönt, tehát ő adja ki és nem te veszed ki. Ez szintén törvényileg elő van írva és van ahol betartják van ahol nem. Van betegszabadság és táppénz is, a kettő nem ugyanaz. A táppénz attol is függ, hogy miért írtak ki. Ha betegség miatt akkor 60%-át kapod a fizetésnek, ha munkahelyi baleset akkor 100%. A betegszabadság általában egy hosszabb időtartam.


Az első oldal amit a gogle kidob, ha nem olvasnád végig az mt.-t akkor ez elég hasznos és biztosabb mint amit mi itt írni tudunk. (valószínűleg gyorsabb is):

[link]

2017. aug. 19. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 A kérdező kommentje:

Na várjunk... Alapszabadság 20 nap. És ebből nem én mondhatom meg hogy mikor akarok menni? Csak 7 napot? Mondhatja azt a munkáltató, hogy "öreg. Holnaptól szabin leszel egy hétig" ha akarok ha nem?

És az hogy van akkor, hogy egyesek elmennek 1-2 hónap szabira?

Pl orvosok, ápolók, hr-esek is. 3 hete adtam be önéletrajzom egy céghez, a hr-esnek kellett elküldeni emailben és visszajött egy auzomata email, hogy "xy is out of the office until 2017.08.21" vagy valami ilyesmi.

2017. aug. 19. 21:07
 5/18 anonim ***** válasza:

Törvényileg van 7 napod. Ezt vagy megkapod vagy nem. Ha el akarsz menni szabira (erre a 7 napra) akkor sem biztos, hogy akkor fognak elengedi amikorra kéred. Viszont van olyan is, hogy akár mind a 20 napot te osztod be. Ez a munkáltatótól is függ. Szintén törvényileg "részarányosan" kell kiadni a szabikat, tehát kapsz havonta ketttőt ha kell ha nem.

De ha jófej a főnököd akkor ez nem gond. Üdv a való világban! Sok sikert egy normális munkataláláshoz ez rendes főnökkel.


Akik egy (vagy több) hónapra mennek szabira azok azért tehetik meg mert olyan beosztásban vannak. Én kötetlen munkaidővel dolgozom, így nem szoktam kiíratni a szabit mert csak simán nem megyek be ha dolgom van (vagy nincs kedvem), ezért megmarad mind a nyárra ahol egyszerre veszem ki. Általában a júniust.

2017. aug. 19. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:

Utolsó jól mondja. Nálunk simán ki lehet venni 2 hét szabit, pároméknál is. Apukám is vett ki idén nyáron 2 hetet, de szóltak neki, hogy több egy nappal sem lehet. És náluk pl kötelező március végéig kivenni egy hetet. Nálunk volt kolléga, aki kb félévet volt fizetés nélküli szabin és simán visszavették, de azért sztem nem ez a jellemző. Elég ritka sztem, hogy elengednek valakit nyáron 2 hónapra - a kollégák meg végigdolgozzák ezt az időszakot.

Azt olvastad, hogy a 20 naphoz az életkor után is jönnek még plusz napok? Nem sok, egy egy-egy plusz nap mindig jól jön.

2017. aug. 20. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:

Munkahely válogatja, hogy mennyire rendesek a szabik kiadásával kapcsolatban. Nálunk például úgy van, hogy az összes szabival mi rendelkezünk, akkor megyünk, amikor akarunk, viszont év végéig az összes napot ki kell venni, nem lehet átvinni a köv. évre, és nem fizetik ki, ha nem vetted ki. És az azonos munkakörben dolgozók közül minimum 2-nek mindig bent kell lennie. Tehát nem mehetsz el akkor szabira, amikor ugyanazok szabin vannak, akik ugyanazt csinálják, amit te. Velük kell összebeszélni, egyeztetni, ki mikor szeretne menni, aztán a főnöknek úgy kell benyújtani a szabitervezetet, hogy ez már le van dumálva. Őt igazából nem érdekli, ki mikor megy szabira, csak mindig legyen ott valaki minden feladatra, aki dolgozik.

2 hónap szabit szerintem sehol nem fogsz kapni!

Nálunk pl. 2 hétre sem engednek el egyszerre, max. 1-re.

A több hónapos szabadságot csak az teheti meg, aki saját maga beosztottja, mondjuk ha egy orvos magánrendelésben dolgozik, akkor tart szabadságot, amikor csak akar. Vagy akik kötetlen munkaidőben dolgoznak, olyan melójuk van, amit tömbösítve előre meg tudnak csinálni, akkor van rá lehetősége, hogy bizonyos napokon, heteken, stb. ne dolgozzanak, mert már kész vannak a feladatukkal.

De ha olyan munkád lesz, amit napi 8 órában minden nap csinálnod kell, akkor nem fognak tudni téged nélkülözni hónapokig, tehát nem fognak elengedni szabira, se fizetettre, se fizetetlenre!

2017. aug. 20. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 Andizsuzsi ***** válasza:

"Szintén törvényileg "részarányosan" kell kiadni a szabikat, tehát kapsz havonta ketttőt ha kell ha nem."


Ilyen törvény nincs.

2017. aug. 20. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:
Nálunk így van: 4 havonta csekkolom hogy részarányosan ki van-e véve a szabi a munkavállaló által - ha nem, kiadom (ez jogilag szabályozott). Ettől el lehet térni pl. ha valaki családja a másik féltekén el, akkor mehet akár 3 hét szabi is (ha más nem menne éppen akkor). Jóváhagyott fizetetlen szabi is van, de előre meg kell beszélni mikor és mi okból - utólag nem.
2017. aug. 23. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 Andizsuzsi ***** válasza:

"ez jogilag szabályozott"


Akkor légyszíves linkeld ide a jogszabályt. Az egybefüggő 2 hét szabadságot (ami valóban jár törvényileg) hogyan adod ki, ha havonta csöpögtetve kapják a dolgozók?

2017. aug. 24. 06:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!