Kezdőoldal » Emberek » Munkahely, kollégák » A munkahelyek tönkreteszik az...

A munkahelyek tönkreteszik az emberek egészségét?

Figyelt kérdés

A munkahelyek tönkretehetik az egészséget és felgyorsíthatja az öregedést?

Nem rég olvastam ezt:

"Általánosságban kérdezem, mert így is azt hallani az orvosoktól, hogy azért van annyi sok várólista és beteg ember az országban, mert túl vannak hajszolva és már 40 éves korukra lerokkannak,stb. De most, hogy tovább növekszik a munkaidő, így tovább fog romlani ez a tendencia?"


A felnőttek azt csinálnak amit akarnak ja NEM.



2018. dec. 22. 11:20
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:
100%

Igen, tönkretehetik. Nagyon jól használtad a feltételes módot.

Egyik főiskolai kurzuson hallottam ennek a nagyon korrekt megfogalmazását: beteg az, aki dolgozna, de nem tud. Deviáns az, aki tudna dolgozni, de nem akar. Magyarországon pedig annyi a deviáns és a beteg, hogy az egészséges emberek - mivel a kieső munkaerő helyett is ők dolgoznak - is előbb vagy utóbb vagy megbetegszenek, vagy deviánssá válnak.

Ez egy leegyszerűsített példa volt, de nagyon jól jellemzi a jelenlegi állapotokat. Aki dolgozik, az általában jóval többet dolgozik, mint amennyit a szervezete elbírna. Nem véletlenül találták ki a 8 órás munkanapot és 40 órás munkahetet. Sőt, nem véletlenül kísérletezgetnek nyugaton (északon) a 6 órás munkanapokkal. Mert a motivált, kipihent munkavállaló jobb, mint a kimerült, beteges. Hosszú távon mindenképp. Lehet, hogy 1 éven belül a vezető kevesebb nettó bevételt tud a dolgozókból így kisajtolni, de ha azt is beleszámítjuk, hogy a kipihent munkavállaló alaposabb, pontosabb munkát végez, illetve hogy kevesebb lesz a táppénz miatti kiesés, akkor már jóval árnyaltabb a kép. Ehhez kapcsolódik, hogy idehaza a vezetők többsége igazából nem vezető. Csak pár töketlen, akik "jókor voltak jó helyen", de a vezetéshez baromira nem értenek.

De ez csak az egyik ok a sok közül. A munkakörülmények is nagyrészt elégtelenek idehaza. Persze, nyugaton sincs kolbászból a kerítés, de azért általánosságban az ilyenekre jobban ügyelnek. Ha másért nem, akkor azért, mert fejlettebb helyeken komoly bírságokat ki tudnak érte szabni. Nem véletlenül veszik véresen komolyan nyugaton a munkavédelmi előírásokat. Lehet, hogy első ránézésre a legtöbb felesleges túlbiztosításnak tűnhet, és lehet példálozni, hogy "nagypapám idejében sem voltak ilyenek, mégis megért 90 évet"... igen. Sokan mások meg nem.

Ezekre pedig a társadalom általánosan egészségtelen életvitele is rátesz egy lapáttal. Ezt sem lehet egyetlen tőmondattal elintézni, igazából rengeteg hibás tényező összessége okozza, hogy a magyar emberek többsége egészségtelenül él. És erre baromira nem megoldás, hogy négyszeresére drágítjuk a cigit, meg bevezetjük majd a nemzeti piaboltokat, hiszen ez már csak egy tünet. az egészséges életmód nem divat. "Természetes" dolog, hogy az ember 40 évesen már félrokkant, és elintézzük annyival, hogy "ez az élet rendje". Ja. Aztán kétnaponta látunk elsuhanni a házunk előtt egy-egy osztrák nyugdíjas görkoriklubot. Az emberek eleve nem törődnek az egészségükkel, a munkahelyen betegre dolgoztatják őket, általában önmagában is egészségtelen körülmények között. Emiatt még ha törődnének is az egészségükkel, akkor sem tudnak, mert nincs rá lehetőségük, idejük, energiájuk.


Csak pár kiragadott adat a környezetemből:

- Informatikus vagyok. Rendszergazda egy közintézményben. Igen, erről mindenki azt gondolja, hogy naphosszat lóbálhatom a lábamat, és a világ legjobb munkáját végzem. Tini koromban én is ezt hittem... de a valóság egészen más. A főnök mindennek mondható, csak vezetőnek nem, magától a feszültségtől is nap végére kifáradok, és bár hivatalosan 40 órát dolgozok egy héten, tegyük hozzá, hogy bent maradt 8 nap szabadságom, meg 60 óra túlórám, amit "lecsúsztatni" sem tudok, és ki sem fizetik. Tegnap elvileg szabadságot kapott mindenki, a karácsonyra való tekintettel, nekem be kellett mennem 4 órát dolgozni, mert csak így tudtam a munkámat befejezni. (Zárójelesen jegyzem meg: az irodám átlaghőmérséklete nem éri el télen a 20 fokot, és a hőmérséklet általában duplája a páratartalomnak. Tök egészséges...) Tök jó lenne, ha ezek után mondjuk el tudnék menni egyet edzeni, de sokszor csak arra van erőm, hogy hazaérjek, és ledőljek az ágyba. Természetesen nem fizikailag fáradok ki, de a következmények fizikailag mutatkoznak meg. Meg persze néha vállalok "maszek" melókat, mert bár nem panaszkodok a 150 ezres nettómra, de azért nem lenne rossz egyszer egy saját lakás...

Öcsém fizikai munkát végez egy vállalkozónál. Papíron napi 6 órát dolgozik, ami a gyakorlatban 10-et jelent, és emellett szombaton még lehúz 6 órát. De "hivatalosan" 30 órát dolgozik hetente. Gyakorlatilag 56-ot.

Mi lesz ennek a vége? Ha hosszabb távon így marad, biztos, hogy mindketten nyugdíjas korunkra rokkantak leszünk. Én már kezdem érezni, hogy romlik az egészségem. 35 vagyok...

2018. dec. 22. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 anonim ***** válasza:
67%

"És az nem megoldható hogy csak annyit dolgozzon mindenki hogy ne fáradjon ki?"

Majd ha olyanok kerülnek a vezetői székekbe, akik ezt ésszel fel tudják érni, és nem csak azt látják, hogy ha 12 órában dolgoztatok valakit, és 3 ember munkáját végeztetem vele, akkor háromszor annyi pénzem lesz; na, akkor majd ez megvalósulhat. Addig sajnos esélytelen.

2018. dec. 22. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 anonim ***** válasza:
18%

Én 10 éve havi 300 órát dolgozok !


Ez kene mindenkinek ! Nem otthon munkanélkülin verni a faxát!

2018. dec. 22. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 anonim ***** válasza:

Nem vagy kötelezve rá hogy egy adott munkahelyen dolgozz, még csak arra sem, hogy dolgozz.

De éhenhalni szerintem egészségtelenebb, mint sokat dolgozni.

Vagy nekiállhatsz mindent megtermelni és legyártani saját magadnak, de az pedig még sokkal több munkát jelent.

2018. dec. 22. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 anonim ***** válasza:
0%
Igen, azonnal be kell tiltani a munkát.
2018. dec. 22. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 anonim ***** válasza:
Nem Magyarországon élek, de mi is hülyére dolgozzuk magunkat. Ha más miatt nem is, de a sok "inkább keresek más helyet" típusú ember miatt gyakorlatilag rohadt kevesen vagyunk, de a munkát el kell végezni. Emellé jön a stressz, mert mindent te tartsd észben, fejben, kézben, de amúgy nem a te dolgod lenne. És emellé még jön a váltott műszak, mivel azok helyett is neked kell beugranod, akik már otthagyták ezt a helyet. És mivel egyre kevesebben vagyunk, egyre több a meló, egyre többen elmennek. Ördögi kör. Szóval igen, a munkahelyek tönkreteszik az ember egészségét, de nem mindenki születik milliomosnak, dolgozni meg kell, hogy ki tdd fizetni a gyűszűnnyi albérleted, gázt-villanyt, internetet és éhen halni sem nagyon akarsz.
2018. dec. 22. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 anonim ***** válasza:

Én megfogadtam azt a tanácsot, miszerint a hobbid legyen a munkád és akkor sose kell dolgoznod.

Elvileg én is 40 óra/hét munkaidő vagyok, de van mellette egy rakat (ki nem fizetett, mert fix fizetésem van) túlórám is. Nem azért, mert ostorral fenyegetnek (max azzal, hogy menjek már haza), hanem azért mert éppen egy izgalmas résznél tartok és én ezt abba nem hagyom, mert egész este ezen pörögnék. A többi munkatársam is hasonlóan dilis, nálunk nem ritka az, hogy este 9-kor futunk egymásba, holott hivatalosan 17 órakor mindenki végez legkésőbb.

Mielőtt megkérdeznéd: a párom is ilyen, egy másik területen, nekünk így kényelmes az élet. Sok munkával, de imádjuk, nyugis, nem stresszelünk.

2018. dec. 22. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 anonim ***** válasza:

A felnőttek azt csinálnak, amit akarnak.

Ha éhen akarnak dögleni, nem mennek el dolgozni.

Ha olcsó munkaerőként akarnak dolgozni, akkor sokat buliznak és nem tanulnak semmit.

Ha jó nekik a magyar helyzet, nem tanulnak nyelveket és itthon maradnak.

Ha változtatni akarnak, változtatnak.


Ha a munkahely egészségtelen, és ezt tudják, akkor mérlegelik, hogy megéri nekik az egészségük feláldozása a jó pénzért, vagy más fizuért vállalnak egy egészséges munkát.


Az heti 2 edzéssel egyensúlyban lehet tartani azt a szintű egészségkárosodást, amit egy irodai munka jelent. Heti 3-4-el meg egészségnövekedést lehet elérni.


Ha azt hiszed, hogy csak a munkahely egészségtelen, akkor elárulom, hogy a mobilozás is az, a városi levegő is az, a gyakori szexpartner váltás is az. A fűtetlen helyen lakás télen is az.


De te biztos jobban tudod mint a felnőttek és jobb életed is van.

2018. dec. 26. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!