Kezdőoldal » Emberek » Tanárok, iskolatársak » Ha egy tanár huzamosabb ideig...

Ha egy tanár huzamosabb ideig dolgozik egy iskolában (több, mint 2 évig), akkor muszáj osztályfőnöknek is lennie?

Figyelt kérdés
Nálunk általános iskolában is és most is gimiben úgy van, hogy ha jön egy új tanár, akkor az első évében nem, de a másodikban vagy a harmadikban már osztályfőnök. És ez mindenkinél így van. Szinte nincs is olyan tanár az iskolánkban, aki ne lett volna vagy ne lenne osztályfőnök, kivéve a 2-3 anyanyelvi tanár. Ez kötelező?
2019. aug. 4. 15:40
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Az igazgató dönt arról, ki lesz osztályfőnök. Akár egy kezdő tanár is lehet az.
2019. aug. 4. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
Nem kötelező. Amúgy nekem van olyan ismim, hogy épp kezdett és már kapott egy osztályt.
2019. aug. 5. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
92%

Elvileg nem, de pluszmunkát jelent, és az érte járó díjazás nem túl magas. Ezért aztán ha valaki kihúzná magát alóla, a többiekkel szúrna ki.

Lehet, hogy nem jut mindenkinek minden évben oztály, de nem szokták engedni, hogy valaki tartósan ne vállaljon osztályfőnökséget. Egyéni helyzetekre tekintettel (pl. nyugdíjazás előtt állók, óraadók, stb.) persze lehetnek kivételek.

2019. aug. 5. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
92%

Nem kötelező egyáltalán. A tanár dönt, hogy elvállalja-e, de azért általában elég meggyőzőek szoktak lenni az igazgatók, ha azt akarják, hogy valaki osztályt vállaljon. :)

Én tavaly kezdtem újként egy suliban (nem pályakezdőként, de ott új voltam). Én voltam a B-terv, hogy ha a kiszemelt pedagógus nem vállalta volna, akkor kaptam volna egy egyébként elég nehéz osztályt. Kolléganőm munka mellett tanult, ő azért nem akart osztály eredetileg, de végül is elvállalta. Nem kaptam most sem, sejtem, hogy miért, valószínűleg megint B-tervnek tartanak fenn, de ez esetben ez teljesen reális helyzet.

Egyébként azon is múlik, hogy mennyi a kimenő és mennyi a bejövő osztály, hányan mennek el a tanárok közül a suliból és még sok minden máson is. Ha nincs túl nagy fluktuáció, akkor szinte automatikusan kapják a kimenő osztályok osztályfőnökei a bemenő osztályokat.

2019. aug. 5. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Nem kötelező.

Bizonyos esetekben nem is jó az iskolának, hogy pl. egy egyszakos nyelvtanár ofő legyen, mert ha az iskola szeretné kis létszámú csoportokban tanítani az adott nyelvet, akkor valószínűleg nem lehet úgy megcsinálni az órarendet, hogy az ofő mindegyik diákját taníthassa, az meg kinek jó, ha vannak olyanok egy osztályban, akik csak heti egyetlenegy órában találkoznak az ofőjükkel (osztályfőnöki órán)?

Meg vannak olyan tanárok, akik egyszerűen nem osztályfőnöknek valók. Az se lenne jó senkinek, ha az ilyenekre is rá lenne kényszerítve a feladat. Rájuk inkább mást bíz az igazgató, ha van egy csöpp esze, van épp elég feladat, ne félj (lehet pl. tankönyvfelelős, valamelyik munkaközösség vezetője, vállalhat munkát az iskolai alapítvány körül, vagy az ökoiskolai programban, diákcsere-programokban, iskolai kirándulások szervezésében, stb.).

2020. febr. 29. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

Nem muszáj.


Nalunk volt egy nő, aki ofő sosem volt. Néha kinevezték ofőhelyettesnek (nekünk is volt egy ideig), de azon osztályok némelyikénél;

- nem járt kirándulásra velük,

- nem osztálykarácsonyozitt velük

- nem volt velük a szalagtűzésnél

- nem ballagott velük (ha jó tudom ofő és ofőhelyettes is ott van a ballagásnál)

Stb


Viszont akármi gond volt, amit ofőnek kellett elintézni, de nem volt ott, ő megcsinálta.

2020. febr. 29. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

És amúgy igaza van az utolsónak; képzeld el, franciás vagy és az ofőd a némettanár, aki csak németet tanít. Vagy még jobb - német-francia osztályban az ofőd az egyszakos spanyoltanár. Azért el tudod képzelni, mindkét esetben az ofőddel az osztályfőnökin kívül nem lesz közös órád.


Nekem pl ofőm volt irodalom+nyelvtan tanár, föci tanár (neki volt másik szakja, de, ha megölnek se jut eszembe mi :D ), stb. és így volt velük órámis, szóval ők azt is látták, hogy áll mindenki a tanuláshoz, milyen a magaviselete órán, ha behívtak szülőket, nem csak Magdi nénit meg Ági nénit idézték, hanem volt arról fpgalmuk, hogy kik vagyunk.


Persze volt már olyan, hogy ofő egy nyelvtanár volt, de ő vagy kétszakos volt vagy abbaz az osztályban mindenki csak azt a nyelvet tanulta.

2020. febr. 29. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
100%

Bocsánat itt úgy értettem, hogy az iskolánkban volt olyan, nem nekünk :)


"Persze volt már olyan, hogy ofő egy nyelvtanár volt, de ő vagy kétszakos volt vagy abbaz az osztályban mindenki csak azt a nyelvet tanulta."

2020. febr. 29. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!