Kezdőoldal » Emberek » Tanárok, iskolatársak » Magyarországon, ha egy külföld...

Magyarországon, ha egy külföldi gyereket, aki nem beszél magyarul, beiratnak a szülei az iskolába, hogyan néz ki az oktatása, hogy a tananyagtól se csússzon el?

Figyelt kérdés

Nem cserediákra gondolok, hanem pl olyan esetre, hogy a szülők haza/ide költöztek és nem kéttannyelvűbe iratják be.


Hogy oldják meg !!Magyarországon!!, hogy a diák a magyar nyelvet is tanulja, de a többiekkel együtt haladjon a tanulmányaival, ami a tudását illeti?


Illetve be lehet iratni gyereket nulla magyar tudással magyar (nem kéttannyelvű) iskolába? Vagy ennek mi a menete?


A könyvemhez kéne, amit írok. Érdekelne az is, hogy gimiben meg általános suliban ez hogy megy.


Ha saját példát írtok (osztálytársról), azt külön megköszönöm.


Előre is nagyon szépen köszönöm a válaszokat!



2019. máj. 28. 21:49
 1/9 anonim ***** válasza:
75%
Fel se vennék
2019. máj. 28. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
3%
Szerintem sehogy, én eddig egy magyar anyanyelvű embert hallottam angolul beszélni, akinek a kiejtésétől nem hánytam el magamat, úgyhogy kéttannyelvűn kívül nincs sok opció, talán magántanár/magániskola foglalkozik még ezzel.
2019. máj. 28. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

De, felveszik. Pl. a kínai étteremben dolgozók a mi városunkban egyre több rokonukat telepítik át, hozzák magukkal dolgozni. Hozzák a kicsiket is. Nem számít, ha nem beszéli a nyelvet, hamar hozzászokik.

Nekem is volt arab osztálytársam alsóban, amikor egyetemre jártam, akkor pedig egy kínai srác járt a zeneművészetire magyar tudás nélkül. A tanárok még nem tudták angolul. Megoldották. Kicsikkel könnyebb, mert rém gyorsan tanulnak idegen nyelvű közegben. A külföldre települő magyaroknál is az a jellemző gyakran, hogy a gyerek tanítja a szülőt, mert rá sokkal jobban ragad minden.

2019. máj. 28. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
6%

Nem hiszem, hogy felvennék, még az anyanyelvit is visszatartják az oviban, ha nem elég fejlett a beszéde.

Nulla magyartudással még írni-olvasni sem tudna megtanulni, a számolásokról és versekről nem is beszélve. Arról sem tudna szólni a tanító néninek, hogy baj van, ha ő nem beszél a gyerek anyanyelvén. De még ha tud is meg esetleg nemzetiségi tanító, egy állami iskolában akkor sem tarthat csak neki kétnyelvű órákat 30 másik kárára, akikkel ezért lassabban tudna csak haladni.

2019. máj. 28. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%
Felveszik, bár úgy tudom, hogy nem mindegyik iskolába lehet így bekerülni. Néha egy osztállyal lejebbre iratják be, hogy ne maradjon le a tananyaggal.
2019. máj. 28. 23:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

Konkrét eset:


9-ben, mikor bekerültem egy akkor már 2 éve együtt lévő osztályba, nem én voltam az egyetlen új diák. Volt rajtam kívül egy etióp lány is.


A szülei politikai menekültek voltak, Magyarországon kaptak menedékjogot.

A lány körülbelelül semennyire nem beszélt magyarul, viszont angolul kiválóan.

A suli egy kifejezetten erős angol tudású tanári karral rendelkezett, a kémia tanár, történelem tanárok többsége, az osztályfőnök helyettes irodalom tanár, és még jó pár tanár (angol tanárt csak nem kell írnom) tudott angolul.

Az osztály pedig szintén egész jól tudott angolul.


Nagyon segítőkész volt vele mindenki, ha valamit nem tudott, akkor azt vagy az osztálytársak közül a legjobb angolul tudónak jelezte, vagy a konkrét tanárral beszélte át óra végén.

De borzalmasan sopk energiába került a részéről és a tanárok részéről is az előrehaladása.


Ez amúgy kifejezetten nyitott szellemiségű (bár meglehetősen elitista) gimi volt, szóval érthető hogy egy jó eszű, és meglehetősen egyedi esetű diákot kihívásként fogott fel az iskola, akire aztán büszke lehet. És büszke is lehet, mert most már 2 éve leérettségizett a lány, és valamelyik nagy nevű gyógyszerész képző egyetemre jár.


A tanárok egy része nagyon odafigyelt hogy nehogy kihagyják a lányt a felkészítésből, és úgy általában az órai életből.

Volt hogy szándékosan kérdezték őt az órán valamiről, és nem számított hogy csak lassan, kicsit furcsán toldalékolva fejezte ki magát eleinte.

Az elején persze teljesen megelégedett azzal is mindenki hogy angolul fejezte ki magát.


Lehet hogy valamilyen tárgyat, pl törit csak úgy tudott megcsinálni hogy év végén osztályozóü vizsgát tett, nem tudom...


Mindemellett a suli saját kolijában lakott, szóval ott 0-24-ben szívhatta magába a magyar nyelvet, és második év végére már szlenget is használt (pl "tökjó", "tökmindegy")


Nagyon aranyosan mondta a neveket, pl a Leventénél amikor Levinek mondta valahogy mindig megnyomta az i-t. :D


Én nem jártam végig azt a gimit, máshová mentem, nem tudom hogy minden érettségije magyar volt-e, de szerintem igen.

2019. máj. 29. 00:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

Unokaöcsém osztályában is van 2 kínai gyerek. Az egyik tud magyarul, a másik később jött, és szinte semmit.

Igazából konkrétumot nem tudok írni, szerintem újra fogja járni az osztályt. Nyelvoktatás nem tudom van-e és hol.

2019. máj. 29. 07:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

25 éve volt egy ilyen kislány az alattam lévő évfolyamban. Kínai, az egyik tanár házaspár gyereke "hozta haza".

talán 5.-es volt.

A gyerekek piszok gyorsan tanulnak, játszótéren, szünetekben néhány hét, 1-2 hónap alatt ráragad annyi nyelvtudás, hogy elboldogul az alapokkal, érti, hogy mit kell csinálni, üljön le, álljon fel, nyissa ki, másolja le, stb.

Tanév végére teljesen együtt haladt a többiekkel.

2019. máj. 29. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%
nálunk úgy szokták, hogy beiratják, de az első évben magántanuló, és egyszerre tanul magántanárral magyarul meg készül föl a vizsgáira (mondjuk legtöbbször csak bemagolja a sok sz rságot, nem érti még a szavakat, de az kit izgat, ha helyesen visszaböfögi a vizsgán?) aztán a másdik évre megy be az osztályba először
2019. máj. 29. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!