Kezdőoldal » Emberek » Társasági élet » Internet Rágalmazás valamint...

Internet Rágalmazás valamint becsület csorbítása miatt kérhetek kártérítést a biroságon?

Figyelt kérdés
Engem egy ismeretlen férfi ocsmányságokat írkált a facebookon. Feljelentés megtőrtént amely a rendőrség megállapította hogy rágalmazás tőrtént de átteték a biroságra (mert a rendőrségnek nincs hatásköre vizsgálni) csak a járásibiroságnak. A kérdés az hogy ha megállapítja a biroság hogy büncselekmény tőrtént kérhető-e kártérítés? Utána néztem a neten de csak a rágalmazás fogalmát találtam meg. Vagy azt a birosági ügy után fogják elmondani hogy kérhetek-e pénzt hogyan van ez?

2016. febr. 20. 11:24
 1/7 anonim ***** válasza:

"Engem egy ismeretlen férfi ocsmányságokat írkált a facebookon." Szép, összetett magyar mondat.

Viccet félretéve: Én úgy hallottam, hogy csak attól kérhetsz kártérítést, aki Téged rágalmazott. Nem biztos, hogy így van, csak hallottam. Remélem, segítettem!

2016. febr. 20. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Köszi de azt a biroságon kell jelezni?
2016. febr. 20. 11:42
 3/7 anonim ***** válasza:
Szerintem igen, nem nagyon vagyok jártas a témában.
2016. febr. 20. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Ha bűncselekménynek állapítja meg a bíróság, akkor az elkövető akár börtönnel is büntethető.

Kérhetsz kártérítést, de bizonyítanod kell forintosan, hogy a bűncselekmény miatt milyen anyagi kár ért.

Pl. egyértelműen annak következtében elestél egy már megkötött, erre hivatkozással felmondott szerződéstől.

Nem vagyoni kártérítés is kérhető, az más eset, de azért ott is van a megnevezett összeghez kapocsolódó bizonyítás.

2016. febr. 20. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Erős a gyanum, hogy ezt külön polgári perben kell intézni, ahol bizonyítod, hogy téged ezzel kár ért.
2016. febr. 20. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2016. febr. 20. 12:14
 7/7 San Bernardo válasza:

Lehet rágalmazás, lehet nyilvános becsületsértés. (A facebook nyilvános). A bíróság megállapíthatja, de mivel ez Btk. tényállás, nem kapsz automatikusan kártérítést. Az, hogy az illetőt HA elítélik, pénzbüntetést kap, az nem neked jár.

Azért hogy te kapjál kártérítést, általában (a már meglevő büntető bírósági jogerős itéletre alapozva) indíthatsz külön polgári pert, de csak nagy összegért érdemes, mert nem biztos, hogy megnyered és sokba kerül.

Szerencsés esetben már a büntető bíróság is megitélhet neked kártérítést, de ez nem gyakori, jó ügyvéd kell hozzá. Kártérítésnél ha nyersz is, az ügyvédé kb. 30 százalék. Plusz az ő költségei. Hacsak nem vagy "híresség", én nagy összegre nem számítanék egyáltalán.


A rendőrség nem azért adta át a bíróságnak mert "nincs hatásköre", hanem lezárta a nyomozást, átadta az ügyésznek, ő pedig a bíróság elé terjeszti, mert büntetést bűncselekmény esetében (a vétség is az) csak bíróság szabhat ki, rendőrség nem. Rendőrség csak szabálysértés megállapításakor szabhat ki bármit. Ilyen szempontból örülj, hogy bíróság elé került az ügy, mert nem szabálysértés hanem bűncselekmény (azon belül vétség) lesz.

Tehát a kártérítés nem automatikus. Kérni kérheti az ügyvéded, de sokra ne számíts.

2016. febr. 21. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!