Kezdőoldal » Ételek, italok » Bor, sör, röviditalok » Miből készül a bundapálinka,...

Miből készül a bundapálinka, vagy mi a jelentése?

Figyelt kérdés
Átnéztem a teljes magyar google-t,de mindenhol csak a kifejezést találtam.A pontos leírását nem.

#pálinka #bundapálinka
2012. máj. 5. 13:23
 1/7 Phoney ***** válasza:
100%

Tavaly próbáltam kideríteni, de leírást én sem találtam.


A Patkányfogó (Émile Zola) magyar fordításában láttam többször ezt a szót, ahol a legolcsóbb, nem tudni miből párolt, undorító, karcos töményet jelentette, amit a kocsmák udvarán főztek. A neve is arra utalhat, hogy mindent belefőznek, ami épp kéznél van és megerjed. Idegen nyelvre általában olcsó/rossz italként fordítják (hooch, stb).


A francia regényből a „schnick”-et fordították így, ami szintén ezt jelenti.

2012. máj. 5. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 Phoney ***** válasza:
100%

hmm.. a legtöbb említés alapján úgy látszik, hogy bundapálinkának hívtak minden olyan égetett szeszt (magyarok lévén nyilván legtöbbször gyümölcspárlatot), ami nem szeszfőzdében készült.


pl: [bundapálinka: kocsmai 26 krajcáros fehér pálinka] ( [link] )

2012. máj. 5. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 mustafa33 ***** válasza:
Apám emlegette, hogy a háború előtt a kocsmákban a legolcsóbb alkoholt amit a kocsisok és napszámosok ittak, bundapálinkának hívták mert az volt a "melegítő", olcsó volt, rázott, de nem volt nagyon erős, csak vagy 30%-os, ezért sokat tudtak belőle inni, ezt vették a gazdák is a kaszásoknak - "beönteni a tulajkába".
2012. máj. 7. 01:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat,de ha még van valakinek információja szívesen veszem.:) Eddig akkor annyit le lehet szűrni,hogy a rossz minőségű/egészségre káros pálinkát hívhatjuk így.Annyit tudok,hogy az alkohol lepárlás legelső, és legkésőbbi fázisában olyan alkoholok keletkeznek,amit nem szabad meginni,mert maradandó egészségkárosodást okoz.Esetleg ezt is nevezhetjük ennek...
2012. máj. 7. 08:54
 5/7 A kérdező kommentje:
Ja igen és a rossz alapanyag is számít.
2012. máj. 7. 08:55
 6/7 Phoney ***** válasza:

Ezek a nem kívánt anyagok cefrézéskor keletkeznek (szakszerű erjesztéskor kevesebb fajtájú és mennyiségű, de valamennyi mindig). Lepárláskor a nagyobb részüket el lehet választani (normális esetben a második lepárlás elő- és utópárlatával), de ugye minél többet vesznek el az elejéből-végéből, annál több megy kárha az alkoholból is. Ez a spórolás és a rossz cefre vezet oda, hogy az olcsónak szánt vagy amatőr pálinka karcos-büdös-fazékízű. (A bolti persze nem, mert mindenféle határértékeknek kell megfelelnie, szóval abból az olcsó inkább csak ízetlen.)


Ilyen sarki kocsmába való „májlakkok” valószínűleg többféle (természetes) módszerrel is készültek (pl kármentő lepárlással, vagy rossz cefrék egyszeri lepárlásával), szóval az egészségkárosító hatás változó lehetett, és inkább a rossz alapanyag, rossz íz és karcos jelleg volt az, ami összekötötte a „bundapálinkákat”. A legveszélyesebb összetevő a metil-alkohol, de annak a nagy része különösebb áldozat nélkül elvehető a rézelejével.

2012. máj. 7. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 mustafa33 ***** válasza:
67%
Azért régen sem lehetett árulni bármit a kocsmákban. A pálinkafőzés mindig állami (kincstári) monopólium volt és a fináncok ellenőrizték. Meg a kocsmáros sem reszkírozta a pálinkamérési pátensét meg a hírnevét sem azzal, hogy a kuntsaftjai esetleg megvakultak volna. A házi főzésűt otthon itták és a gabonában dugdosták - felismerhető volt. A kocsmai bundapálinka az olcsó volt mert nem nemes alapanygból készült. Olyan módon csinálták mint ma a legtöbbet (vagyis valójában vodka). Szeszből (burgonya, répa ...)higgították, nem nagyon erősre, ezért volt olcsó. Esetleg ízesítették is köménymaggal vagy ha megfestették karamellel így lett belőle kocsiskonyak. Azért volt bunda, mert "melegítőnek" itták (azt mondták akik naponta többször tértek be egy kupicára munka közben (kocsisok, fuvarozók, trógerek - hordárok, hóhányok, iparosok - suszterok...). Ma lényegesen többet hamisítanak, sőt ma a legtöbb "tömény" alkoholos ital így készül, valódi lepárlásal csak a nagyon drágák. Régen azért többnyire minden valódi volt, míg rá nem jŐttek mindenféle új technológiákra, amiken meg lehet gazdagodni. Ugyanis régen egy vállakozás a család megélhetését biztosította hosszútávon,generációkon átt. Ma már csak gyors meggazdagodás a válalkozások többségének a célja, és ilyen a termékük is.
2012. máj. 7. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!