Kezdőoldal » Ételek, italok » Bor, sör, röviditalok » Valaki el tudná magyarázni...

Valaki el tudná magyarázni nekem, mi a lényeges különbség a direkt termő és a nem. Szőlő között?

Figyelt kérdés
Már hallottam többször is, de úgy látszik, nem fogtam a lényeget.
2015. szept. 13. 11:20
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

A direkt termő DIREKT a saját gyökerén nő - azaz a szülövessszöt bedujkák a földbe, kigyökerezik, és úgy fejlödik tovább -, a nem direkt termőnél meg nemes részt RÁOLTOTTÁK egy másik tőre.


(A nagybetű nem kiabálás akar lenni, csak másként nem tudom kiemelni)

2015. szept. 13. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 Mojjo ***** válasza:
100%

Észak-Amerikából érkező szőlőfajták, amik nem a Vitis vinifera fajhoz tartoznak, mint a bortermelésre használatos szőlőfajták. (Teljesen minegy, hogy egy Olaszrizlingről, Chardonnay-ről, Cabernet Sauvignon-ról, Kékfrankosról, vagy akármiről beszélünk, ők mind a Vitis vinifera fajhoz tartoznak... a direkttermők többnyire a Vitis labrusca, kisebb részben a Vitis riparia és Vitis arizonica fajokhoz.)

Szóval egyrészt más faj, mint a nem direkttermők. Másrészt meg filoxéra-rezisztensek, ezért natív alanyon szaporodnak - emiatt nevezték el őket direkttermőknek. Ugye a filoxéra, avagy amerikai gyökértetű a 19. század végén szépen letarolta európa szőlőit. A homokos talajok kivételével gyakorlatilag leradírozta a szőlőültetvényeket a térképről. Mivel nem nagyon tudtak mit kezdeni a kártevővel akkoriban, az lett a megoldás, hogy a hagyományos bortermő szőlőinket filoxérarezisztens alanyokra oltották - ma is ezt csináljuk. (Ami azt illeti az alanyfajta kiválasztása is rendkívül nagy fontosságú, ha valaki szőlőt akar telepíteni, és komolyan gondolja a dolgot.)

Lényeg a lényeg, hogy népszerű szőlőink nem natív alanyokon teremnek, míg a direkttermők igen.

Még egy megjegyzésre érdemes infó velük kapcsolatban: bort készíteni több okból tilos belőlük (magasabb pektintartalom, gyenge minőség).

2015. szept. 13. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:

#2 : Gratulálok a "nativ" szóhoz, írhattad volna egyszerűen úgy, hogy : "természetes" (hogy az ilyen egyszerű ember, mint én is megértse, ha már valaminek az elmagyarázásáról van szó, ne nehezítsük a megértést feleslegesen!)

Egyébiránt a pektint miért negatív értelemben írod - amikor az egy abszolút pozitív anyag a szervezetre nézve?

2015. szept. 13. 11:54
 4/11 A kérdező kommentje:

Nekem - és a környezetemben sok embernek otelló szőlője van (vagy is van) - nekem főleg az. Ezt vettem a telekkel együtt, és ebből csinálok bort kb. 10 éve. Most akkor mi legyen (ha tilos belőle bort csinálni)? (mondjuk évente 30 és 100 liter között szokott lenni belőle).

Egyébként köszi a válaszokat!!!

2015. szept. 13. 11:58
 5/11 Mojjo ***** válasza:
100%

Elnézést, ha bármi nehézséget okozott a szó megértése. Legalább tizenpár éve szinte napi szinten találkozom ezzel a szóval, méghozzá a legkülönbözőbb területeken, így annyira természetessé vált azámomra, hogy ha kellő lendülettel írok, észre sem veszem. Egyébként ne nekem gratulálj, a szőlészeti szakirodalom nevezi ezt így, natív alanynak. Bármi szőlészeti szakirodalmat olvasol, igen esélyes tehát, hogy pont ezzel a kifejezéssel fogsz találkozni.


A pektin azért nem jó nekünk, mert az erjedés során metil-alkohol keletkezik. Minél több a pektin, annál több lesz a keletkező metilalkohol. Ettől függetlenül valószerűtlen, hogy az otello bor ésszerű fogyasztása tényleges egészségügyi kockázatot jelentsen. (Meg azért bonyolultabb a teljes képlet, adott esetben lehet akár kevesebb is a metanol egy otelló borban, mint egy cab.savban mondjuk.)

2015. szept. 13. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

Hogy egy szakembert idézzek: "direkt termőből készült bor három jellegzetessége: egér szaga van, fosat, vakít"


Én a vakítással még nem találkoztam, a másik kettőt alá tudom támasztani.

2015. szept. 15. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
Hát, nem tudom, az én otello plusz izabella, plusz még néhány (amerikai eredetű) direkttermőmnek úgy egyben egészen jó illata szokott lenni. A fosatás sem egyértelmű tapasztalat. A látásom, mondjuk, nem a régi, de hát 59 leszek mingyá.
2015. szept. 15. 21:43
 8/11 anonim ***** válasza:
A direkt termő szőlők termesztését a törvény azért tiltja, mert erjedéskor jelentős mennyiségű metilalkohol is keletkezik (a mennyisége fajtától függően változik)
2015. szept. 17. 07:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
Apósom 80. évébe lépett, élete során sok otellót ivott, főleg az van neki. Annyit, hogy már sok éve alkoholista (bár az nem csak az elfogyasztott ital mennyiségén múlna) - de az alkoholizmusa nem is attól alakulhatott ki, hogy éppen otellót szürcsölgetett sokat, hanem, hogy egyáltalán alkoholt.
2015. szept. 17. 08:58
 10/11 anonim ***** válasza:
A direkttermő szőlőfajták rezisztensek nemcsak a filoxérára hanem a peronszpórára és a lisztharmatra is. Egy nagyon hasznos szőlő, amely nem igényel permetezést. Nekem szintén van itthon Othello, Delawar, Concord és cca 40-60 liter bor van évente szerintem jó aromás boruk van. Régebben a környékünkön nagyon sok direkttermő bort ittak, nagyszüleim is évente 500 litert termeltek ill. fogyasztotak és a 80-85 évet megélték!!
2015. szept. 19. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!