Kezdőoldal » Ételek, italok » Bor, sör, röviditalok » Lehet valahogy csökkenteni...

Lehet valahogy csökkenteni egy bor savtartalmát?

Figyelt kérdés
ha egy minimális szódabikarbónát szórnék bele az változtatna valamit rajta?
2016. febr. 4. 12:59
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Kalciumkarbonáttal szokták (szénsavas mész), de nem mindegy, hogy milyen sav okozza.
2016. febr. 4. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
csak egy üveg lőréről lenne szó, nem nagytételben gondoltam
2016. febr. 4. 13:24
 3/11 Mojjo ***** válasza:

Rengeteg módon.

Az egyes hozzászóló gondolom arra gondolt, hogy a szénsavas-meszes savcsökkentéssel a saverősség sorrendjében fognak megkötődni a savak - tehát először a borkősav, aztán a citromsav, majd az almasav. Ha van számottevő ecetsav, az csak legvégül kötődne meg - tehát a gyakorlatban nem fog, ha csak nem nullázod ki a bor savtartalmát. A kalciumkarbonátos savmegkötés így felborítja a savak arányát a borban. Ezért szokás a gyakorlatban, borászati méretekben máshogy savat csökkenteni, de a te esetedben ez pont mindegy, így hagyjuk is :) Neked pont jó lenne a kalciumkarbonát, de egy üveg lőre miatt halál fölösleges még akár ezzel is kísérletezgetni. Ha túl savas egy bor, akkor sem lesz jó, ha csökkented a savtartalmát. Ha túl savas borunk van, akkor az jó eséllyel a szőlő éretlenségére utal - ami így jó eséllyel fenolosan éretlen volt, így az életben nem lesz neki jó íze, akárhogy savcsökkentgetsz. Egy üvegért meg svédtornázni vele, tényleg értelmetlen, főleg, mivel az az egy üveg is értéktelen.

2016. febr. 4. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 Phoney ***** válasza:

Teljesen biztos vagyok benne, hogy a kérdező nem finomabbá akarja tenni azt a bort, hanem csak kevésbé gyomorforgatóvá :)


A szódabikarbóna jól semlegesíti az ecetsavat (rossz, savanyú házibor vagy túl rég felbontott bolti bor), a tanninokat (erősen fanyar bor), meg gondolom a többit is. Egy rommá áztatott teát simán megszelídít, az előbb pedig egy bag-in-box merlot-n teszteltem kíváncsiságból, azt is simán lefogta (mondjuk bornál inkább maradok a jól bevált édesítésnél, ha ilyen kínom van).


Egy üveg borba nyugodtan keverj egy csapott kávéskanállal, ha zavaróan savas. Ha véletlenül sok is lesz, megmérgezni nem fog :)

2016. febr. 4. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:
köszönöm a tippeket lehet igazából idézőjelbe kéne tennem azt is hogy "bor" mert ez egy pet-palackos vörös rettenet igazából, de rájöttem mi lehet a baj, elvileg sikerült kifognom egy lejártat amilyen szerencsés vagyok, 01.25ig szavatolták ha minden igaz, bő 9-10 nappal vagyunk túl rajta szóval lehet ecetsavat éreztem benne, alkoholt meg nem tudom mennyit tartalmazhat még de mindenesetre kapott egy csapott kávéskanál szódabikarbónát a két liter, és így keverve kékszőlőlével fele-fele arányban kezdtem iszogatni
2016. febr. 4. 18:56
 6/11 Phoney ***** válasza:
Ha csak 10 nappal van túl, akkor inkább azért rossz, mert eleve rossz. Ezeknél a műanyag légáteresztése miatt van szavatossági idő, de azt azért bőven ki kéne bírnia. Mindegy – ha a savat akarod eltüntetni, akkor a szódabikarbóna segít. Ha 2 literes PET, akkor 2 kávéskanállal is tennék bele.
2016. febr. 4. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 Phoney ***** válasza:
Mondjuk (azon túl, hogy ezt bort én valszeg nem innám meg, pedig megiszok azért cudar dolgokat), ha már mindenképp, akkor további savtompítás helyett inkább cukroznám, az lényegesen többet segít.
2016. febr. 4. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 Mojjo ***** válasza:

A klasszikus vicc jut erről eszembe:

- Abból a PET palackos borból kérnék!

- Hányat?!

- Ó, akkor mégsem kérek...

2016. febr. 4. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
ne vess meg érte, egy kiskanál mézet raktam még bele illetve néhány szem mazsolát, bár arra rájöttem utólag hogy azt a cudarabb töményekbe ajánlották inkább nem borba, de azt hiszem mindegy:D
2016. febr. 4. 20:02
 10/11 A kérdező kommentje:
2 kávéskanál szódabikarbóna lehet nagyon eltompította volna, így egynél is furán lágynak érződik, tény sokan nem innák meg:)
2016. febr. 4. 20:05
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!