Kezdőoldal » Ételek, italok » Bor, sör, röviditalok » Pálinkát lehet műanyag palackb...

B.zoltán73 kérdése:

Pálinkát lehet műanyag palackban tárolni? Ha nem miért nem? Ha igen, meddig?

Figyelt kérdés

2018. ápr. 26. 06:48
 1/9 anonim ***** válasza:
84%
Pontosan fogalmazva: nem ajánlatos ill. nem szabad. Azért, mert a legtöbb műanyag palack nem egyetlen, kémiailag egységes anyag, hanem egy anyagkeverék, aminek alkotórészei oldódhatnak alkoholban (ami a pálinka fő hatóanyaga), ami így nemcsak a pálinka élvezeti értékét csökkenti, hanem mérgező hatása is lehet.
2018. ápr. 26. 07:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
31%
Friss főzést max néhány óráig. Ha már érett a pálinka, akkor 1-2 napig kibírja anélkül, hogy romlana az íze.
2018. ápr. 26. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
84%
Ez azért érdekes kérdés, mert Magyarországon gyógyszerkönyvi minőségű alkoholt (96%), forgalmaznak műanyag palackban, lejárati határidő nélkül. Ez némileg ellentmond annak az elméletnek, hogy az alkohol oldja a műanyagot, illetve mérgező anyagok fognak belőle kioldódni. Természetesen nem mindegy, hogy milyen jelölésű műanyagba történik a tárolás. Én néhány éve egy akkreditált laborban készíttettem vizsgálatot olyan pálinkáról, amit előtte 2 évig műanyag ballonban tároltam. Egy csomó dolgot kimutattak, de semmi olyat, ami káros lenne az emberi szervezetre. (kivéve a metanolt, de azt is bőven az egészségügyi határérték alatt. A metanol pedig a lepárlás közben desztillálódik át a pálinkába, és egy minimális mennyiség jelenléte elkerülhetetlen. )
2018. ápr. 27. 07:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 hegymenet válasza:
80%
Tapasztalatom szerint nem ajánlatos. Tartottam ugyanazt a pálinkát desztvizes palackban és üvegekben. A műanyagban tároltat egy év után töltöttem szét kisebb üvegekbe, más lett az íze és nem előnyére változott. Az üvegekben tárolt ital csak jobb lett az idő múlásával.
2018. ápr. 27. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 Imrici ***** válasza:
63%

Én vállalom 1-2 deci gyomromban való tárolását, átmeneti ideig.

Hosszú távra, csak üvegben, vagy speciális hordóban érdemes.

A műanyag palack, kellemetlen "műanyag" utóízt ad a nedűnek!

2018. ápr. 27. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
31%
Én ötliteres pet palackokba tartom. A világon semmi baja.
2018. ápr. 27. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 Phoney ***** válasza:
56%

A PET palack bírja az alkoholt, és jó eséllyel bírja a szakszerűen készült pálinkát is. De ettől még nem alkalmas hosszú tárolásra, erre mindjárt visszatérek.


Az átlagos (átlagosan elrontott cefréből készült) házipálinkában viszont jellemző a relatíve nagy arányú etil-acetát és más ecetszármazék, amik tárolására nem alkalmas a PET (az etil-acetátéra legalábbis semmiképp).


Én pl. láttam már házipálinkát ásványvizes flakonban besárgulni. Meg olyat is, ami nem sárgult be, aztán áttöltötték üvegekbe, de ezt nem tudva is többen megmondtuk róla, hogy valami szokatlan ízhibája van (azon túl is, hogy eleve rossz).


A műanyag flakonnak egy másik problémája, hogy enyhén légáteresztő, úgyhogy az illékonyabb aromák elvesztésével egyrészt ellaposodik a pálinka íze, másrészt olyan rossz ízek is előbukhatnak, amiket eredetileg nem lehetett érezni.

2018. ápr. 28. 08:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim válasza:

Szia!

Személyesen azt tapasztaltam egy már 5-6 éve a hűtőmben lébecoló ásványvizes palackba zárt székely pálinkáról, hogy még most kibontva is eszméletlenül gyümölcs ízű, finom, és nincs rossz utóíze, se sárga színe sem.


Szerintem a sárgás színt és a rossz utóízt az okozhatta a fentiekben, hogy az adott palack nem volt rendesen kimosva, vagy ellenkezőleg, még szappanos lehetett, épp mielőtt beletöltötték volna a pálinkát.

2022. márc. 18. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim válasza:
Nem tudom miért oldhatna ki a pálinka a műanyagból bármit is, amikor az üveg anyaga se tiszta. Nem is beszélve arról, hogy a műanyaggal ellentétben az üveg nem is szilárd, hanem amorf halmazállapotú mint a kén. Egy kristályos szerkezetű anyagban könnyebben eshetnek csapdába bizonyos nem odaillő anyagok, így azokat nehezebb lehetne kioldani onnan, csakhogy az üveg minden, csak nem kristályos szerkezetű.
2022. márc. 18. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!