Kezdőoldal » Ételek, italok » Konyhai praktikák » Lehet-e használni azt a...

Lehet-e használni azt a fritőzt, aminek belsejét a tűzhelytisztító kimarta?

Figyelt kérdés

Sajnos csak utólag vettem észre, hogy a hideg zsíroldó, amivel befújtam a fritőz belsejét, alumíniumra nem alkalmazható. Kis bemaródások keletkeztek az edény felületén. Nem kivehető tartályos.

Most mit csináljak, lehet ebben még sütni, vagy dobhatom ki az egész fritőzt?



2014. jan. 2. 19:28
 1/9 anonim ***** válasza:
Nem lesz semmi bajotok töle, de elötte nagyon alaposan mosogasd el a belsejét, hogy még véletlen sem maradjon benne vegyszer.
2014. jan. 2. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Nem a vegyszer veszélyes, azt persze hogy kimostam. Át is forraltam az edényt.

De az alumíniumot is bontotta, tehát a fém bekerülhet a sütőolajba. Onnan meg belénk, jó kis Alzheimer-kórosak leszünk tőle.

Vagy képződik a tartály felületén olyan oxidréteg, ami nem engedi, hogy az alumínium a szervezetünkbe kerüljön?

Ezt nem tudom.

2014. jan. 3. 11:17
 3/9 anonim ***** válasza:

Én megjártam a hideg zsíroldóval, nekem a sötétmetál tűzhelyem frontális vonalát marta le. nem alu, mert azóta rozsdásodik is, ha párás a levegő.Még mielőtt valaki hülyének nézne, kifutott a zsír, és lefolyt a nyomógombok közé is.Ha sima zománcos lenne, talán nem lett volna semmi gond.

Vigyázat mindenkinek a hideg zsíroldóval!!!

Én sem szakértek a fémekhez, és mivel tűzhelytisztítóként is ajánlják (sőt gáztűzhely van a címkéjén )én is nyugodt szívvel lefújtam.

Most bár bánom, mint a kutya...

Szerintem a fritőzödnek is annyi, mert oldotta az alu belsőt szerintem. Én nem merném használni, pedig nem vagyok egészségmániás.

Sajnálom, hogy így jártál :(

2014. jan. 3. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

Az alumimiumot ha felforrósítod, akkor magától is képzödik rajta oxidréteg, és eredetileg is ez volt rajta.


Az aluminium egyébként is nem mérgezö,csak ha nagy mennyiségben és tisztán, oxidáció nélkül kerülne a szervezetbe.


Kidobni fölösleges luxus, semmi bajotok sem lesz töle.

2014. jan. 3. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat.

Közben találtam egy linket, hogy az alumínium káros hatása nincs bizonyítva:

[link]

Persze az ellenkezőjére is van link, főleg "női" oldalakon.

2014. jan. 4. 10:03
 6/9 anonim ***** válasza:

Nekünk is volt anno elég sok alumínium lábasunk,tepsink, az éthordók is abból voltak, sütni-főzni is lehetett bennük.Soha semmilyen károsodást nem szenvedtünk egyiktől sem :)

De a mostani legjobb márkákra is apró betűkkel oda van nyomtatva, hogy "Made in China"vagy " Product of PRC",(ua.) hát ezekért nem tenném tűzbe a kezem...

2014. jan. 4. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

Megkérdeztem a weborvost, ezt írta:


"A kérdésére nem tudok választ adni. Általában, az alumínium edények használatával kapcsolatos aggodalmak feleslegesek. De hogy mi történt a hideg zsíroldó és az alumínium edény egymásra hatása során, azt nem tudom, még utána sem tudok nézni, nem ismerve a zsíroldó összetételét. De ismerve sem mernék nyilatkozni."

2014. jan. 15. 17:41
 8/9 anonim ***** válasza:

Igen, mert a weborvos orvos és nem vegyész.

A zsíroldók hatóanyaga valamilyen lúg, ami a felületen lévö oxidréteget leoldja, és marad a tiszta alumínium.

Elvileg nem kimondottan jó, ha valaki alumíniumot fogyaszt, de igazán nem is bizonyított, hogy ártana.

Viszont mivel az alumímium a legebön szobahömérsékleten is oxidálódik - ezért veszti el a fényét és lesz tompa szinü - pár nap alatt ugyanolyan zárt felülete lesz, mint eredetileg volt. Magyarul, ha a felület már nem fénylik, nem tud belöle semmi oldódni, kivéve, ha erösen lúgos vagy savas anyag kerül bele. De mivel egy fritözben nem szokás ecetes, citromos dolgokat tárolni, illetve lúgokat sem, ezért semmi veszélye nincs annak, hogy tovább használd a készüléket.

2014. jan. 15. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ, ez hasznos és értékes volt.

(Olyan, mint a fritőzöm, te mindenre gondolsz.)

2014. jan. 16. 11:06

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!