Kezdőoldal » Ételek, italok » Nemzetek ételei, italai » Milyen ételek voltak a középko...

Milyen ételek voltak a középkorban? Vagy étkezési szokások?

Figyelt kérdés
2013. ápr. 23. 15:58
 1/4 Phoney ***** válasza:
94%

A gazdagok húst ettek hússal (illetve halat), meg némi zöldséggel-gyümölccsel, a változatosság szinte csak annyiban merült ki, hogy a szakács töbféleképpen fűszerezte ugyanazokat az ételeket.


A szegények lepényt/kenyeret és kevés húst ettek, amikor éppen a katonák vonulása (mer'azok mindig vonultak) vagy a természet nem vágta tönkre a termést; szűkösebb időben kását csináltak a gabonából, ha semmi gabona és barom/fi nem volt, akkor meg erdei gyümölcs, aztán legelés a mezőn. Pár éve tanultam, csak enyire emlékszem. Mármint ha az európai középkorra gondolsz.

2013. ápr. 23. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Sok ételt nem ismertek, amit ma igen. Például paprika, paradicsom, paprika, krumpli, stb. Ezek ugyanis Amerikából származnak, azt meg még akkor nem fedezték fel.

A gazdagabbak alapvetően húst ettek hússal, a zöldségeket a szegények eledelének tartották. Emiatt egyébként a köszvény alapvetően a gazdagok betegsége volt.

Zöldségek közül a szegények babot, káposztát ettek elsősorban, később ugye krumplit. De csak jóval később, mert az először drága főúri csemege volt, amit desszertként ettek.

A fehér búzakenyér szintén a gazdagok kiváltsága volt, a szegényebbek olcsóbb rozsból vagy hasonló gabonából készült kenyeret ettek.

A só nagy érték volt, a cukrot nem is nagyon ismerték. Ha édesítettek, azt mézzel tették. Viszont sok olyan fűszert használtak, amik mára kicsit kikoptak a konyhaművészetből.


Igazából szerintem a legérdekesebb az, hogy ha pörköltet csináltak, ami ugye a "hagyományos" magyar étel, annak nem sok köze volt a maihoz, mivel a pirospaprikát sem ismerték még :D

Ja meg ami szintén fontos, hogy régebben sokkal több halat ettek. Mivel ugye a folyók nem voltak szabályozva, sok vizes-lápos terület volt, adta magát a halevés.

2013. ápr. 23. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 Bsyák György válasza:

Étkezési szokásaink a régmúltban

2010.10.12. 12:57 badtaste

Ahogyan az ételek, úgy étkezési szokásaink is folyamatos változnak. Az asztali illemtől az étkezés rendszerén át az ételek elfogyasztásának módjáig más-más korokban eltérő szokásrendszert fedezhetünk fel.


Középkor


A középkori étkezést éppen olyan szemléletben képzelhetjük el, ahogyan magát a „sötét középkort”, hiszen a társadalmi berendezkedés és a gondolkodás eme szokásokat is nagyban meghatározta.


A gazdagok asztalán nyilván az ételek széles palettáját képzelhetjük el, különböző húsételekkel. De ez az egészen kivételes urak kiváltsága volt. A szegények, akik az ország többségét alkották igen szegényes étrenden éltek.


Maga a kenyér luxuscikknek számított, ezt rozsos kenyérfélékkel helyettesítették, ami kevésbé bizonyult táplálónak. Nagyon gyakori volt a kása fogyasztása, ami szintén egy olcsó, könnyen elkészíthető étel a szegények számára, ám a kalóriaszegény étrendet erősíti.


Az ételek higiéniájára és a piaci árulás körülményeire nemigen figyeltek oda, festményeken láthatjuk, hogy a halat, csirkehúst hogyan kezelik, állatok között pucolták stb.


Reneszánsz, humanizmus


A humanista életszemlélet mind a szegények, mind a gazdagok életszínvonalát gyökeresen megváltoztatta. Ebben az időben a magyar gazdaság is óriási fejlődésnek indult. Előtérbe került az ember, az élvezetek fontossága, amihez az evés is hozzátartozott. Nagyobb gondot fordítottak az étkezésre és annak minőségére.


Amíg a középkori udvarokban a gazdagság mértékét az ételek mennyisége adta, a reneszánszban a minőség és a felhozatal volt mérvadó. Szépen lassan kialakult egy igazán kifinomult étkezési kultúra.


Lényeges ez a kor a magyar gasztronómia fejlődése szempontjából, hiszen Mátyás király idején kialakult étkezési stílus a 19. századig irányadó volt.


A reneszánsz időkben a leggazdagabb kultúra kétségkívül Itália volt. Nem véletlen, hogy Mátyás király velük alakított ki igen erős diplomáciai kapcsolatot. A rengeteg Itáliából szerzett újítás a konyhaművészet területére is kiterjedt.


Kétségkívül a magyar gasztronómia fénykorát élte Mátyás király udvarában. Különös fontossága volt az udvari lakomáknak és a széles ételválasztéknak. Galeotto Marzio, aki Mátyás király és a hunyadiak korának történéseit papírra vetette, ezeket az udvari lakomákat is részletesen említi.


A reneszánsz konyha legfontosabb elemei a mártások voltak. A húsok mellé tálalták ízfokozónak. Galeotto lejegyezte azt is, hogy a magyar emberek lobbanékony természetük lévén igen fűszeresen étkeznek.


A reneszánsz asztalnál eleinte nem volt divatos villával enni, kézzel fogyasztották el az eléjük tett fogásokat. Ruhájuk, kezük emiatt erősen beszennyeződött, de – Galeotto szerint – a király keze és ruhája patyolat tiszta maradt, hiszen a király maga a tisztaság jelképe.


A reneszánsz lakomáról készült festményeken gyakorta láthatunk hosszú szőrű kutyákat. Feltehetően a háziállatok szőrébe törölték meg a kezüket a lakoma résztvevői, ezzel csökkentve azt, hogy ruháik beszennyeződjenek. Az evőeszköz használata Itáliából jött, Mátyás király később bevezette ezt a szokást is.

2013. ápr. 27. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim válasza:

Étkezési szokások:

A kpkorban a főurak palotájában nem nagyon volt tányér (persze akadt egy-két helyen, de nem volt jellemző).

Az asztalba vájtak gödröket, az volt a "tányér", étkezés után pedig egy dézsa vízzel az inasok leöntötték az asztalt, úgy takarítottak.


A levest (ha ugyan volt)azt kanalazták, de a főételt kézzel-lábbal falták mindenhol. Volt, hogy még dobálták is a húst.

2013. ápr. 30. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!