Kezdőoldal » Ételek, italok » Nemzetek ételei, italai » A Kádár-rendszerben mennyire...

A Kádár-rendszerben mennyire voltak ismertek/elterjedtek az alábbi ételek?

Figyelt kérdés

-Hasábburgonya


-Hamburger


-Hot Dog


-Pizza


-Gyros


-Kóser étel


-Halal étel



2014. jan. 22. 16:47
1 2 3
 1/28 anonim ***** válasza:
27%

-Hasábburgonya - nem


-Hamburger - nem


-Hot Dog - kicsit


-Pizza - vége felé (asszem Pesten a Napoletánában ettem először, de fogalmam nem volt mi az egyáltalán, csak megtetszett az étlapról)


-Gyros - nem


-Kóser étel - biztos volt


-Halal étel - az mi a túró?

2014. jan. 22. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/28 anonim ***** válasza:
100%

A Kádár-rendszer alatt is lehetett kapni hasábburgonyát, hamburgert, pizzát (egyetemistaként ezek - meg a hotdog - voltak az olcsó kaják, amiket mi is meg tudtunk fizetni és jól lehetett velük lakni).

Gyrost akkoriban nem láttam sehol.


A kóser meg halal a megfelelö közösségekben biztos létezett, de boltokban nem volt feltüntetve ilyesmi semmiféle árun.

2014. jan. 22. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/28 anonim ***** válasza:
30%
"88-ban nyílt az első meki ... rosszul emlékszel, addig "igazi" hamgurger nem volt nálunk ... hasábburi sem, az később indult fagyasztott verzióban, aztán elterjedt hipp-hopp ... pizza sem ... Hot Dog strandokon, Balcsin elvétve
2014. jan. 22. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/28 anonim ***** válasza:
57%

Hasábburgonya= szalmakrumpli


Hamburger- volt


Hot dog- Volt (óráskifli félbe vágva benne mustár virsli)


pizza = kenyérlángos


gyros- szerintem a brassói volt hasonló itthon:)


kóser étel-volt


Halal étel- Gondolom hal étel azt viszont többet ettek mint most

2014. jan. 22. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/28 anonim ***** válasza:
78%

Hasábburgonya: igen, szerintem bárhol, étteremben köretként, Balatonon, otthon

Hamburger: igen, persze nem mekis, meg burger king

Hot dog: igen

Pizza: nem tudom

Gyros: nem

Kóser: nem tudom

Halal: nem tudom, mit jelent

2014. jan. 22. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/28 anonim ***** válasza:
100%
OFF: A halal a kósernek megfelelö moszlim elöírás az élelmiszerekre vonatkoztatva.
2014. jan. 22. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/28 anonim ***** válasza:
93%

csak azért reagálok, mert annyi marhaságot írtak fentebb páran.

Hasábkrumpli, hamburger és hot dog természetesen voltak, volt valami pizzaféleség is, de nem voltak pizzériák, gyros nem volt, kóser ételek pár helyen voltak, halal kajákról nem tudom, hogy akkoriban mekkora igény volt rá, és hogy vajon hozzá lehetett-e jutni bárhol.

2014. jan. 22. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/28 anonim ***** válasza:
100%

Igen '88-ban nyílt a Nyugatinál a mekdöglesz, de előtte évekkel korábban lehetett kapni hamburgert (amit mostanában "Retro" néven emlegetnek), puffancsban, csalamádéval. Pont az első meki sarkánál is volt egy hamburgeres!


Az ún. Lacikonyhák a '70 évek vége felé terjedtek el (emlékeim szerint), ahol állva - mint a lovacska - lehetett enni. Ezeken a helyeken lehetett kapni pl. hasábburgonyát is papírtasakban.


Hot dogot is lehetett már akkoriban kapni több helyen is.


Pizzára nem emlékszem, gyros se volt még akkoriban.

2014. jan. 22. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/28 Shai-Hulud ***** válasza:
100%

Hasábburgonya: Mindig lehetett kapni. Bármelyik étteremben. Sült burgonya, hasábburgonya, szalmabugonya neveken. Bár a szalma burgonya az egész vékonyra, 2-4 mm-es csíkokra vágott sült krumplit jelentette.


Hamburger: Létezett. Budapesten a Kálvin téren volt egy büfé, a szálloda helyén, ahol éjszakánként hot-dogot és hamburgert lehetett kapni. Csak persze nem a McDonalds-féle semmilyen zsemle-utánzatban, hanem valódi szép nagy buciban... Egy db. hamburgerrel majdnem jól lehetett lakni.


Hot dog: Lásd fentebb. :)


pizza: Nem tudom, erre megvallom, nem emlékszem. De a "Pizza és tészta" című könyv 1991-ben jelent meg, azaz 2 évvel a rendszerváltás után. (Lajos Mari-Hemző Károly, Corvina Kiadó) Feltehetően 2 évvel előbb azért már ismert volt Magyarországon a pizza.


gyros: Ezen a néven nem volt. De a gyros török megfelelője a kebab, vagy nálunk ismertebb szerb nevén a ćevapčića (csevapcsicsa), román nevén a mititei, ezek mind tulajdonképpen ugyanazt az ételt jelölik. Vagyis volt ez is, csak máshogy hívták.


kóser étel: Mindig is volt. A Zsinagóga mellet, a Dob utca környékén (a zsidó negyedben) mindig léteztek kóser boltok, ahol a zsidó vallási előírásoknak megfelelő (azaz kóser) élelmiszereket lehetett (és most is lehet) kapni.

[link]


Halal: Az iszlám előírásoknak megfelelő ételek csak azóta léteznek, mióta több arab étterem is nyitott az országban, vagyis úgy 10-15 éve. Előtte csak a magyarországi iszlám közösségek fogyasztottak előírásszerű ételeket.

[link]

2014. jan. 22. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/28 anonim ***** válasza:
100%

#9


Lénard Sándor: A római konyha c. könyve viszont má '86-ba megjelent, benne külön fejezet a pizzáról. Oszt a Tandori Dezső fordította!

2014. jan. 22. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!