Kezdőoldal » Ételek, italok » Vegetarianizmus » Kell a szervezetnek a hal és...

Kell a szervezetnek a hal és tojás vagy nem?

Figyelt kérdés
Én már 10 éve vagyok vegetáriánus, ez nem etikai szempontból alakult így csak egyszerűen nekem soha nem volt gusztusos a hús így nem is eszem 15 éves koromtól. Viszont úgy érzem, hogy a halat igazán megehetném, néha esetleg a tojást is ami háztáji. Ezerféle könyvet olvastam már és a húst értem, hogy nem egészséges az nem is kell de a hallal és itt leginkább a lazac érdekel, mi a helyzet? Illetve a jó minőségű sajtokkal? Ezekről nehezen tudnék csak lemondani, igaz még csak egy hónapot éltem tej és tojás nélkül, most januárban.

2021. jan. 28. 14:24
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
33%
kell, mert fontos vitaminokban gazdag
2021. jan. 28. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 Sunshinedoll ***** válasza:
39%
Nem. Minden, ami ezekben van, az máshonnan is pótolható.
2021. jan. 28. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
87%
Nem létszükséglet. De ha semmi állati eredetű dolgot nem eszel, akkor nagyon utána kéne olvasnod annak, hogy hogyan tervezd meg az étkezésed, hogy a szervezeted mindent megkapjon, amire szüksége van.
2021. jan. 28. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
62%

A szervezetnek bizonyos tápanyagokra van szüksége, amik többféle forrásból is beszerezhetők. Van jópár, amiket a legkönnyebb, legkényelmesebb állati termékekből beszerezni, de másból sem lehetetlen. Végszükség esetén még mindig szedhetsz vitamintablettákat. A tojásra ez teljesen igaz, az tökéletesen nélkülözhető.


Ami viszont a hal kapcsán kritikus, az a tengeri élőlényekből származó omega3 zsír. Omega 3 zsír van bizonyos növényekben is (pl. dió, repceolaj), de az nem pont ugyanaz a vegyület, mint amit a halak tartalmaznak (a növényi verzió neve ALA, a tengeri lényekből származóé DHA, ha jól tudom).


A szervezet kis mértékben képes átalakítani az ALA-t DHA-vá, de ez valószínűleg nem elég, tehát ha vegán vagy, akkor vagy szedsz halolajkapszulát (ami szigorúan véve nem vegán), vagy valamekkora kárt szenved a szervezeted a DHA hiánya miatt. Ez nem halálos, sok vegán él halolaj nélkül. De ha neked erkölcsileg elfogadható, akkor érdemes heti egy-két adag halat enni. Én heti egy tőkehalmáj konzervet eszem, abben elvileg elegendő DHA van (de én nem vagyok vegán).


Amire vigyázni kell a halak esetében, hogy bizonyos fajoknak magas a higanytartalma. Nem kell beparázni, a magas még mindig nagyon kevés, de ha pont ezek a fajok a kedvenceid és halat eszel hallal, akkor bajod lehet. Nézz utána, ha gondolod, amúgy Magyarországon ezek a fajok nem túl elterjedtek, nem valószínű, hogy belefutnál a közértben. Egy kevés higanytól pedig még nem lesz bajod. Minden anyag esetén igaz, hogy a dózis teszi a mérget, és csak akkor árt, ha túl sokat eszel belőle. Kellően nagy dózisban bármiből lehet méreg, még a víztől is meghalhatsz, ha annyira sokat iszol egy szuszra.

2021. jan. 28. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 anonim ***** válasza:
83%

Mi tart vissza, hogy egyél egy tojást, vagy halat?

Jó, hús nem kell, mert nem fekszik neked. De mi tiltaná meg, hogy olyasmit egyél, amit kívánsz?

2021. jan. 28. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 Mr.Q77 ***** válasza:
75%

A Tojás az anyatej után következő legmagasabb biológiai értékkel bíró étel.

superfood, mindenképpen iktasd be az étrendedbe napi/heti rendszerességgel.


Az árából kiindulva ez egyik legköltséghatékonyabb étel.

A hal szintén nagyon jó fehérje forrás

2021. jan. 28. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:
64%
Ez nem igaz, hogy a hús nem egészséges. De ha nem akarsz, akkor ne egyél. Igazából csak azt nem értem, hogy miért nem eszel olyat, amit kívánsz?
2021. jan. 28. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 A kérdező kommentje:
Kicsit lehet túlzottan túltoltam ezt az egészséges étkezés vonalat, és mivel annyi helyen mondják hogy a szervezet számára nagyon káros a tojás a benne lévő hormonok miatt így már a kedvem is elment tőle.
2021. jan. 28. 15:57
 9/19 anonim ***** válasza:
75%
Nézd, ez egy trade-off. A növények nem azért nőnek, hogy megedd őket, és próbálnak is védekezni ellene, ahogy tudnak. A tyúk se azért rakja a tojást, hogy megedd. De ha meg nem eszel semmit, attól lesz bajod. Szóval valahogy össze kell válogatni, hogy megkapja a szervezeted, amit kell, minél kevesebb káros hatás mellett. De az nem jó módszer, hogy amiben bármilyen ártalmas anyag van, azt élből kizárod, mert szinte mindenben van. Viszont a változatosság segít, hogy semmilyen ártalmas anyagból ne érd el azt a dózist, ami már tényleg veszélyes.
2021. jan. 28. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 Mr.Q77 ***** válasza:
42%
Milyen hormonok vannak a tojásban?
2021. jan. 28. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!