Kezdőoldal » Ételek, italok » Vegetarianizmus » Miért nem bìrom megemészteni...

Miért nem bìrom megemészteni a hüvelyeseket? Miért van mostanában ennyi bélproblémám?

Figyelt kérdés

Szeptemberben úgy döntöttem kipróbálom a WFPB táplálkozást. Sokat vacilláltam, mert előtte egy elég ch-csökkentett étrenden voltam, általában zöldséget ettem hússal meg mellé nyers gyümölcsöket. Ezt orvosi utasìtásra, bőrprobléma miatt követtem. Szép is lett a bőröm, rendbe is tett, de nem igazán volt fenntartható és sok lemondással is járt. Ennek hatására vágtam bele a TÉNÉ-be, bìzva abban, hogy ezzel 2 legyet üthetek egy csapásra. Az emésztési problémáim ellenére úgy gondolom ez egy csodálatos étrend, és alapvetően egyetértek a gonolatával.


Már régebben is küzdöttem ezzel a problémával, viszont most a TÉNÉ-n ez mégjobban kiütközött.

Röviden: úgy néz ki nem vagyok képes megemészteni kielégítő módon a hüvelyeseket. A babok és földimogyoró 🥜 (peanut)/mogyivaj szinte emésztetlenül végig megy rajtam, és emiatt szinte alig szìvódnak fel tápanyagok a többi élelmiszerből is. Nem instant hasmenésem lesz tőlük, hanem miután ettem őket 3-6 órán belül szélgörcseim lesznek, erősen kénes bélgázok távoznak belőlem alul-fölül, ég a gyomrom, romlik a koncentrációm, és akkor könnyebbülök csak meg, ha aztán egy jó hìg széklet formájában távoznak belőlem az emésztetlen hüvelyesek, a többi, színtén emésztetlen táplálékkal együtt. A bélsárnak erősen kénes, erjesztett szaga van. Laza szerkezetű, alacsony sűrűségű, lebegő állaga van (ez gondolom a rost miatt)


Ezek a dolgok többféle kérdést felvetettek bennem:

1. Mi van, ha a genetikai állományomnál fogva egyszerűen nem a legideálisabb számomra a növényi étrend.

2. Mi van, ha a növények és fehérjéik, antinutrienseik valós dolgok, és jelenleg nagyon irritálják a bélsejtjeimet.

3. Ez talán később béláteresztő-szindrómát okozhat.

4. Tudom, hogy ez most gyökeresen megváltoztatja a mikrobiomomat is. De a tényrey hogy rosszul emészten a babokat és földimogyorót igazából már régóta felfigyeltem.

5. Sokat azt fogják mondani, hogy igen, ez normális új próbálkozóknál, és nem kéne aggódnom. Ez ìgy van, tisztában vagyok ezzel, egyszerűen nem értem, hogy romolhatott el ennyire az emésztésem, minden csak ìgy végig folyik rajtam.

6. Személy-szerint azt hiszem ott rontom el, hogy nagyon erősen próbáltam a fehérjékre, meg a teljes aminosav profilra koncentrálni, ìgy volt, hogy 2 hüvelyes konzervet is betoltam egy nap.

A babokat/borsókat általában előfőzött, áztatott formában szerzem ve, ìgy eleve alacsonyabb toxicitással rendelkeznek, mint a száraz társaik.

Tehát ahol személy szerint hibázhatok, az a hirtelen nagymennyiségű hüvelyes fogyasztása.


Másnál is okozott ez problémát? Mennyire számìtanak egyedi tényezők, pl. mikrobiom kompozìció, genetikai állomány?

(Mivel ugye ezekre a FOS-okra nincs enzimünk, ezért a babok emésztését nagyrészt a baktériumok végzik...)



2021. szept. 29. 23:57
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
24%

A hüvelyesek alapból nehezebben emészthetőek, én nem eszek egyáltalán


Amúgy a hús elhagyása hiánybetegségekhez vezet, úgyhogy ezt a vegán dolgot is hanyagolnám, ha más nem akkor legalább tojás férjen már bele...

2021. szept. 30. 01:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 l0m3x ***** válasza:
0%
Azért nem érkezik válasz a felvetésedre, mert egy regényt írtál.
2021. szept. 30. 04:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
74%
Keress fel egy dietetikust!
2021. szept. 30. 07:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
91%

Elsö sorban az átállás túl hirtelen és túl nagy, a növények emésztéséhez a bélflórának is alkalmazkodnia kell, ez több hét, esetleg 2-3 hónap is lehet.

Másodszor a hüvelyeseket alaposan meg kell fözni és alaposan meg kell rágni (akkor is, ha puhára fözted elötte) - mert ha viszontlátod, akkor ezek a feltételek nem teljesülnek.

Harmadszor megfelelö füszerezéssel sokkal könnyebben emészthetövé lehet tenni ezeket.


Ha mégsem lesz jobb a helyzet pár hét alatt, megkeresnék a helyedben egy dietikust, aki segít az étrended összeállításában.


Egyébként, ellentétben az 1-es véleményével, semmi bajod sem lesz attól, hogy nem fogyasztasz állati fehérjéket, semmiféle hiánybetegségeket nem okoz.

2021. szept. 30. 07:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
85%

1. Ilyen nem létezik.

2. Nem is ez a helyzet.

3. Erre sincs sok esély. :)

4. Elképzelhető, hogy van valami allergiád, sajnos nem lehet kizárni, bár valószínűleg nem ez a probléma.

5. Lásd a következő pontot.

6. Wtf? 2 konzerv hüvelyes 1 nap? Én évek óta ténézek, aktívan sportoló férfi vagyok és babból nem megyek napi 1 konzerv fölé.


A napi 2 konzerv rengeteg, főleg "újoncként". Nem csoda, ha kivagy tőle. Ez az aminosav profil dolog is eléggé túl van bonyolítva. Nem kötelező minden nap hüvelyest enni hozzá. Egyszerűen változatosan kell enni zöldségeket, gyümölcsöket, gabonákat, hüvelyeseket. Ha nem egész nap csak egy fajta növényt eszel (ahogy a mindenevők sem teszik egyébként), akkor nem lesz ilyen problémád.

Ajánlom, hogy főleg az elején kevesebb mennyiségű hüvelyest egyél és ne babot, hanem mondjuk vöröslencsét. Mogyoróból mennyit eszel egy nap? Azt sem szabad túlzásba vinni és nem is kötelező minden nap enni. Sőt, igazából jobban jársz olyan olajos magvakkal, amelyek inkább omega 3 heavyk, pl lenmag, chiamag, esetleg dió.


Az első természetesen hülyeséget ír. A dietetikus nem biztos, hogy hülyeség, de olyat válassz, aki jártas a wfpb étrendben. Sajnos sokan elutasítják, mert az elavult magyar képzés termékei.

A harmadiknak igaza van az átállással kapcsolatban. Az elején nekem is volt puffadás, pedig nem vittem úgy túlzásba, mint te. Kb 2 hónap után lett "tünetmentes". Azóta jobban érzem magam, mint valaha.


Egyébként facebookon van csoportunk is, Teljesértékű növényi étrend néven. Oda is ajánlom, hogy lépj be, sok hasznos infó van. Vannak a csoportban orvosok és dietetikusok, akik tudnak segíteni ilyen esetben is.

2021. szept. 30. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
11%

Ha valami átmegy rajtad emésztetlenül,és szarul vagy tőle ,minek erőlteted ?

Azt meg nem is értem,aki azt tanácsolja egyed 2-3 hónapig minden nap,és majd jobb lesz .

A hüvelyeseket mértékkel kell fogyasztani , ha meg bármiylen gyomor/bélproblémád , gyulladásos betegséged van,akkor el is lehet felejteni őket . Mást is lehet enni, nem arra kondícionálni magad erővel, amitől szarul vagy.

2021. okt. 1. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
73%

#6

Mert hosszútávon sokkal egészségesebb leszel, ha kialakítasz egy jó bélflórát.

2021. okt. 1. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
34%

"Harmadszor megfelelő fűszerezéssel sokkal könnyebben emészthetővé lehet tenni ezeket."


Nem a fűszerezéssel, hanem 8-16 óra előzetes beáztatással (és az áztatóvíz leöntésével!) lehet belőlük eltávolítani azokat az anyagokat, amik a nehezen emészthetőséget okozzák.

Egyébként a hüvelyesek egyáltalán nem a felépítő, hanem kiküszöbölő tápszerek közé tartoznak, már csak ezért sem szabadna túlzásba vinni a fogyasztásukat. Mértékkel tavasszal és télen érdemes belőlük enni a legtöbbet, nyáron tkp. zéró mennyiséget, hiszen a nagy melegben igen nehezen emészthetőek és nem tesznek jót a szervezet számára.

2021. okt. 24. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
51%
Miért ne lehetne nehezebben emészteni őket nyáron?
2021. okt. 25. 01:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
34%

"Miért ne lehetne nehezebben emészteni őket nyáron?"


Mert nyáron amúgyis könnyű ételekre vágyik az ember, és nem ilyen nehéz fehérjében / összetett szénhidrátokban gazdag ételekre. A meleg is hatással van arra, hogyan működik a szervezet. Ezenkívül mint említettem, a kiküszöbölő ételek közé tartoznak, és a kiküszöbölés időszakai a tavasz (böjti idő) és az ősz, nem a nyár.

2021. okt. 25. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!