Kezdőoldal » Ételek, italok » Vegetarianizmus » Kérdések vegetarianizmussal...

Kérdések vegetarianizmussal kapcsolatban?

Figyelt kérdés

Mióta és miért vagytok vegetáriánusok/vegánok?

Hogyan bírjátok?

Kívánjátok e a húst?

Hogyan élitek meg a mindenevő és a vega létet?

Mit szólt a család?

Mi hatott rátok így, hogy elhagytátok a húst?

Mi a véleményetek a szójáról? Szoktatok e enni?



2016. máj. 14. 14:00
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

Elvi okokból, már 3 éve

Jól, jobban érzem így magam, mind testileg, mind mentálisan.

A család nem örült, voltak/vannak okoskodók, de azt hiszem mindenki elfogadta, ki könnyen, ki nehezebben. :)

Láttam néhány vágóhídon készült videót, ezért döntöttem úgy h vega leszek.

A szóját sem jó túlzásba vinni, havi 1-2 alkalommal eszem

24/N

2016. máj. 14. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

1. Mióta és miért vagytok vegetáriánusok/vegánok?


14 éve. Elvből. Lakto-ovo vegetáriánus vagyok, igaz, tejtermékből csak sajtot fogyasztok, minden mást helyettesítek pl.növényi tejszín, szója/mandula/chia joghurt, puding, tejföl; mandulatej/mogyorótej, stb.


2. Hogyan bírjátok?


Ezt a kérdést nem értem. Arra vonatkozik, hogy hogy érzem magam általánosságban vegetáriánusként, milyen az egészségi állapotom?

Kiválóan érzem magam, évente járok vérvételre (pajzsmirigy miatt), és minden eredményem kitűnő, meg szoktak dicsérni az orvosok :)

Lelkileg pedig nagyon jó érzés többé-kevésbé erőszakmentesen élni, étkezni.


3. Kívánjátok e a húst?


Nem, te jó ég. Undorító.


4. Hogyan élitek meg a mindenevő és a vega létet?


A kérdést megint nem nagyon értem. A mindenevésnek nem mond ellent a vegetarianizmus. A mindenevés jelentése az, hogy KÉPESEK vagyunk mindent megenni, nem az, hogy kötelezőek.


5. Mit szólt a család?


Elfogadták egy szó nélkül. Az akkoriban 80 éves nagyapám volt az egyetlen, aki szerint furcsa dolog, de hát már kicsit szenilis volt akkoriban is.


6. Mi hatott rátok így, hogy elhagytátok a húst?


Semmi különösebb kiváltóoka nem volt, egy nap elgondolkodtam rajta, hogy miért is egyem meg élő állatok maradványait. És rájöttem, hogy ez elég undorító dolog.


7. Mi a véleményetek a szójáról? Szoktatok e enni?


Igen, heti többször. Jó véleménnyel vagyok róla, milyennel lennék?

A szója egy babfajta, ennyi erővel akkor a tarkababról is lehetne rossz véleményem.

Egyrészt az EU-ban tiltott a génmanipulált szója emberi fogyasztásra DE állati takarmányban NEM! Tehát aki húst fogyaszt, pontosan azt fogyasztja el, amitől a vegákat félteni szokás Irónikus.

Másrészt egy népszerű tévképzet az, hogy a szója a női ösztrogén hormont tartalmazza. Ez szintén nem igaz. A szójababban egy miligramm hormon nincs. Hormonokra hasonló fitoösztrogének vannak benne, ami nem összetévesztendő az ösztrogén hormonnal. Ezek az ún. izoflavonok csoportjába tartoznak és nincsenek hatással a tesztoszteronszintre, ösztrogénszintre. Ha így lenne, minden ázsiainak mellei nőttek volna már, ugyanis ott napi étel a szójabab. Ha szeretnéd, linkelek róla egy tanulmányt, de feleslegesen nem fárasztalak vele:)


Magyarán a szója egy egészséges, bőséges fehérjeforrás. Teljes értékű fehérje, minden esszenciális aminósavat tartalmaz. Nem tartalmaz koleszterint (a hússal ellentétben). Ezenkívül jó vas, magnézium, kálcium, foszfor és cink forrás. B6 és C vitamint is tartalmaz. Szerintem ez elég sok pozitív tulajdonság.

2016. máj. 14. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
11%

1. Most csak pár hónapja, de volt nagyon sok éves időszakom is. A kettő között is évi egypárszor ettem csak húst s nem akármilyet...


2. Jól... A heti húsevéstől mentem a falnak már gyerekkoromban is, iszonyú! Ráadásul csirke volt, ami túl sovány és untam is.

Pontosan ugyanúgy érzem magam húesevéssel s anélkül. Már ha a húsevés havi egyszer van maximum, zsíros hús és minőségi házi vagy vad, nem a szokásos termelői piacos ízetlen... Nem sok évente találkozom jó hússal, igaz, nem keresem, hisz semmi szükségem rá. Annyi jót ehetek.


3. Nem. Ahhoz kiváló disznótorosnak kellene szembejönnie, hogy kívánjam. (Szeretem a jó húst, hisz finom, mindössze semmi szükségem rá s ahogy már írtam, jó húst találni extrém nehéz.)


4. Hogyhogy hogy? Amúgy mindenevő vagyok, ahogy minden vega, aki nem vegán.

Mivel alapból ketogén étrenden vagyok s a tejtermékek közül maximum a vajat és a keménysajtot eszem meg, abból is keveset, eleve mindenhova vinnem kell saját ételt. Nem gond :) Általában úgyis itthon vagyok, étterembe pedig ritkán járok.


5. Semmit. Anyám annak idején onnantól húsmentesen főzött, kivéve ünnepekkor, csak vett magának szalonnát. A többi rokon évekig várta, hogy megjön az eszem :D De nagyon nem szóltak be.

A párom húst hússal családból jött, ő is vega volt egy ideig, általában követ, ha pedig nem tud, akkor sem szól bele s nem főz nekem olyat, amit nem eszem meg. Az édesanyja sokszor vega étellel vár minket, pedig ő máig nagyon húsosan eszik (mi otthon heti egyszer ettünk húsos ételt, nem volt nagy váltás a heti nulla).

Úgyhogy minden szép és jó.


6. Főleg a heti húsevés, az iszonyúan, irritálóan gyakori volt nekem, nem bírtam tovább. Plusz mindig zöldséges voltam (behozták a ropogósra sült csirkét, megjegyzem, odavagyok a ropogós dolgokért, én pedig ujjongtam: uborka! krumpli! a csirke pont nem érdekelt). Plusz erkölcsi okok, amiket persze komolyan véve a bolti tejtermékek s tojások ugyanúgy kiesnek, de annak idején közelébe se jutottam ennek a gondolatnak. De ökolábnyom szempontjából is jobb elhagyni a húst, ha egyszer semmi szükségem rá.

De most a legfontosabb okom a ketogén étrend. Képtelen vagyok összehozni a húsevést a ketogénnel, ami humorosan hangozhat, de ez van :D Plusz meguntam a lazacot, a kedvenc húsomat (a házi disznótorost kivéve, de olyat huszonsok éve nem ettem igazán kiválót), ami az első vega korszakomat befejezte, amikor megismertem.


7. Úgy tudom, a szója általában nem jó, de mivel elég ízetlen, nekem ugyan nem hiányzik. Némi minőségi, ázsiai erjesztett szójaterméket eszem, pl. szójaszósz havi egyszer... A sok év vegaságom alatt szinte soha nem ettem szóját. Rengeteg állati terméket eszem, ami sokkal jobb, de vegánként is gabonákra és hüvelyesekre alapoznám a fehérjebevitelemet.

Néha tervezek növényi hetet, de a rövid idő ellenére jó tápanyagbevitellel, amit még nem tudok összehozni az erősen szénhidrátszegény táplálkozással (amire szükségem van, bár eszembe sincs a növényi napjaimat konkrétan ketogénra kihozni, az már erős lenne. tutira kiegyensúlyozott táplálkozás, növényi és ketogén: ebből maximum kettőt tartok egyszerűnek összehozni).

Nagyon vonzó a vegán konyha, annyi jó ételt lehet enni, még erősen szénhidrátszegényen is, csak az aminosavprofillal vagyok bizonytalan. Ha rákénmyszerülnék, bizonyára fehérjeporokhoz nyúlnék az egyszerűség kedvéért.

2016. máj. 14. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

Három éve vagyok ovo-lakto vegetáriánus. Tojást és tejterméket fogyasztok, leginkább sajtokat, túrót, joghurtot. Növényi tejet iszom (mandula, zab stb). Tojást mindig háztájiból veszek.

Azért lettem vega mert nem szeretném megölni az állatokat. Ha előttem lenne egy malac, biztos nem bírnám bántani. Így hát más se tegye helyettem. Ezen kívül a húsipar számára nevelt állatok életkörülményei borzasztanak, a hústermékek összetétele nem túl egészséges. A környezetre gyakorolt hatása rossz, nem fenntartható, sokkal több ember élhetne és táplálkozhatna minőségibben ha elhagynák (és/vagy lecsökkentenék heti 1-2 alkalomra) a húsevést. Nincs szüksége arra az embernek, hogy ennyi húst egyen mint egy átlag ember teszi. Heti 7 nap, minden étkezésre. Ez rengeteg és fölösleges.


Remekül "bírom" köszi, eleinte voltak nehézségek a megfelelő teljes étrend kialakításával, de a párom sokat segített aki egyébként 15 éve vegetáriánus.


Nem kívánom a húst, bár nem is undorít a gondolata. Szerettem a húsételeket, és néha megkívánom pl a füstölt kolbász vagy a rántotthús ízét, de ha előttem lenne nem harapnék bele.


Mióta vega lettem, szelídebbnek, nyugodtabbnak érzem magam, bár előtte nem voltam egy agresszív állat :) De jó érzés, hogy miattam nem szenvednek és halnak meg állatok és ha erre gondolok, boldog vagyok.


A család elfogadta, nem én vagyok az első a tágabb családi körben. A párom pedig egyenesen biztatott.


Ld. első kérdés.


Szoktam szóját fogyasztani alkalmanként, mértékkel és megbízható forrásból, csakúgy mint más termékeket. Hiszem, hogy ha odafigyelünk a táplálékok eredetére és mennyiségére, akkor nem lehet gond. Nem tartom különösen ártalmasnak.

2016. máj. 16. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat! :)
2016. máj. 17. 20:28
 6/10 anonim válasza:
17%

1.Én nem vagyok, imádom a husit!

2.Imádom a gyümölcsöt, zöldséget, de husi nélkül...

3.Persze, próbáltam már, 2,5 hétig bírtam!

4.Én akkor, amikor próbáltam, valahogy mindig úgy éreztem éhes vagyok...

5.Nekem vicces, humoros,kicsit gonosz (nem úgy, hogy igazából bárkinek rosszat akarna) családom van,nekem mindig mondták, hogy úgysem bírod ki, úgysem bírod ki...

6.Én csak mindenütt hallottam, hogy vega lettem, vega lettem...Még az osztálytársam is.Ezért gondoltam kipróbálom.

7.Nem, akkor sem ettem, mikor vega voltam, én őszintén és komolyan hánytam tőle.

Remélem segítettem, bár kicsit furcsa volt a válaszom.Igazából én imádom a husit...

2016. máj. 19. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim válasza:

1. Pár hónapja vagyok lacto-ovo vegetáriánus.

2. Én döntöttem így, jól bírom. (Különben felhagynék vele)

3. Nem.

4. Sehogy. Ugyanúgy kajálok, csak a húst helyettesítem valamivel.

5. Támogatnak. Annyi volt a kikötés, hogy főzzek magamnak.

6. Eddig se szerettem nagyin a húst, és miután láttam egy videót a disznóvágásról, teljesen megundorodtam.

7. Nem szoktam szóját fogyasztani.


13/L

2016. máj. 23. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim válasza:

1. Én még csak 1 éve vagyok vegán.

2. Sokkal jobb így, nem véletlenül döntöttem a vegánság mellett.:D Az egyetlen negatívum a sok anti-vegán húsevő okoskodása meg a megvető megjegyzéseik.

3. Nem, sőt néha még undorodok is tőle.

4. Ezt a kérdést nem igazán értem, bocsi.

5. Anyukám és még 2 nővérem is vegán, szóval semmi különös, meg tök jó, hogy egy csomó új kaját kipróbálgatunk együtt.:D

6. Sok vágóhidas felvételt láttam, meg Gary Yourofsky

beszédei is elég nagy hatással voltak rám.Bár igazából én kiskorom óta nagy állatbarát vagyok.

7. Szeretem a szóját is, bár szerintem a tofu sokkal jobb.:D

17/L

2016. máj. 27. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim válasza:

1. Pár hónapja.Lakto-ovo vegetáriánus vagyok.


2. Nagyon jól.


3. Nem. Legjobban feldolgozott húsokat ettem ami tele volt ízfokozókkal. Már azoktól is undorodom.


4. Nem értem a kérdést.


5. Semmit, elfogadták.


6. Már kiskoromban is szerettem az állatokat. Falun nőttem fel, vágtunk disznót, tyúkot, már akkor sajnáltam őket. Akkor még ettem húst, mert azt mondták hús nélkül beteg leszek. Pár éve hallottam a vegetáriánus étkezésről, életmódról, elkezdtem róla olvasni, és mivel muszájból ettem húst, könnyen lemondtam róla.


7. Nem eszem szóját.

2016. jún. 1. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim válasza:

Lassan egy éve vagyok vega. Én csak ki akartam próbálni,hogy milyen hús nélkűl de egy hónap után már undorodtam a hústól.

Szellemileg és testileg is sokkal jobban érzem magam. Azelőtt rengeteg húst ettem,így neveltek,ezt tukmálták belénk,hogy húst kell enni mert attól erős leszel meg okos meg szép :))

2016. jún. 5. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!