Kezdőoldal » Ételek, italok » Vegetarianizmus » Mikor lehet elkezdeni a...

Mikor lehet elkezdeni a vegetáriánus vagy vegán életmódot?

Figyelt kérdés

15 éves vagyok és nagyon sokat olvastam ezek után, tudom hogy melyik vitaminokra, ásványi anyagokra kell jobban odafigyelnem. De a szüleim azt mondják, hogy még ne álljak át mert amíg fejlődik a szervezetem addig mindent kell enni, különben nem leszek egészséges felnőtt koromra.


Szerintetek is így van, vagy már szépen fokozatosan elkezdhetnék átállni?



2018. ápr. 3. 11:43
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
50%
Miért állnál át ?
2018. ápr. 3. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
62%
Szerintem elkezdhetsz nyugodtan.
2018. ápr. 3. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
85%

Angliában élek és itt nagyon sokan vagyunk vegánok. Tehát sok olyan gyerek születik aki sosem eszik állati eredetű ételeket. Ennek ellenére sosem volt gond ebből. Minden olyan dolgot amit hússal vinnél be a szervezetedbe, tudsz pótolni növényekkel.

Ha tudsz angolul alap szinten akkor facebook-on van két csoport a "vegan beginners 101" és a "vegan uk". Az elsőbe inkább kezdők, míg a másodikba már sok éve vegánok posztolnak. Érdemes mindkettőt követni.

2018. ápr. 3. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:

Ha tudod, mit csinálsz, el nem tudom képzelni, mi lehetne a gond, de ha eddig ettél húst, akkor úgyis inkább sima vegaként kezdd (ovo-lacto, vagy minimum ovo, a tejtermékek kerülése nem tűnik rossz ötletnek számomra). Mivel sok állati terméket ehetsz vegaként is, elég nehéz lehet elrontani, hacsak nem vagy válogatsz nagyon, tudatlanul. Én mit se tudtam, de ettem szép változatosan és akkoriban sokat is, így sok esélye nem volt a tápanyaghiánynak, mindenesetre kevesebb, mint az átlagembernél, az biztos, mivel szerettem én mindent, de fő kedvencem a zöldség volt. Én 17 voltam, de te is átállhatsz, fokozatosan és nálam tudatosabban, hozzáértőbben, akkor nem lehet gond.


Nem kell mindent ennni, ez világos. A szükséges tápanyagokat kell bevinni, pont. Rengeteg nép nem eszik mindent... SEMMI nincs, ami egyetlen jó forrása valamely esszenciális tápanyagnak. Hogy én tojásból vagy húsból vagy növényből viszem be valamelyik fontos tápanyagot, az a testemnek nem sokat számít. Persze a húst nem tudom "pótolni" egyetlen növénnyel, de többfélével más a helyzet.

2018. ápr. 3. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
58%
A legnagyobb táplálkozással foglalkozó szervezet AND (Academy of Nutrition and Dietetics: "Ezek az étrendek (vegetáriánus és vegán) bármely életszakaszában (beleértve csecsemőt, szoptató anyát és idős embert) lévő embernek megfelelőek(sportolóknak is). 
2018. ápr. 3. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
Szia, Szerintem ha tudsz angolul, erdemes ezt megnezned: https://www.youtube.com/watch?v=FtwpAB5cAgg&t=2077s A bacsi konyvet is ajanlom a Hogy ne halj meg-et.
2018. ápr. 4. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

Fiúnk 4 éves, kezdettől fogva vegán és egészségesebb mint az ovistársai. Párom most terhes a másodikkal, minden rendben, pedig ő is 4 éve vegán. Nincs olyan hogy "túl korán" elkezdeni.


Annyi a lényeg hogy amit elhagysz állatit, azt pótold valami növényivel. Simán elhagyni az állatit nem lehet (pl csak a köretet eszed), mindig legyen fehérjeforrás is pl. lencse, borsó, csicseriborsó, sárgaborsó, bab, tofu, tempeh, szejtán vagy bármi más. Friss zöcsivel/gyümivel/magokkal meg ne fogd vissza magad :)


Ha ezt betartod és szedsz b12-vel dúsított dolgokat (vagy vitamint, de mi azt nem szoktunk), akkor nem lesz semmi bajod. B12 termékek közül én az alpro kakaós kókusztejét ajánlom, baromi finom, nem bírod majd abbahagyni :) Rossmann, dm, tesco mind tartja. A másik nagyon jó b12 forrás a marmite (tesco nemzetközi sorában található). Pirítóson jobb fajta vegán margarinnal keverve isteni!

Mi csak ezeket "szedjük" b12-re és a vérképünk alapján bőven van b12nk.

2018. ápr. 5. 01:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
9%

Szerintem a szüleidnek igaza van. Mondom ezt azért is mert szerintem gyerekkorban erre semmi szükség. A mi éghajlatunk alatt más a szervezetünk tápanyag szükséglete mint a trópusokon. Felteszem, hogy otthon egészséges ételeket esztek (a szüleidet teljesen normálisnak gondolom), többet árt ha kivonod magad a családi étkezésekből.

A húsok mellőzését felnőttebb korban szokták ajánlani, ezt sem mindenkinek egyformán.

Ha a vércsoportok szerint ajánlott étrendet veszem alapul ezzel az a tapasztalatom, hogy aki "O"-ás az nem is tud hús nélkül egészséges lenni. Több ismerősöm van ilyen aki akkor lett beteg mikor leállt a hús evéssel

2018. ápr. 5. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
68%

Az előző kommentre reagálnék:


1. a családi étkezésekből egyáltalán nem kell kivonnod magad csak azért mert vegán vagy. Sokszor előfordul egy családban hogy valaki nem eszi ugyanazt mint a többiek, ennek nem kell egyáltalán problémának lennie. Ha valaki lisztérzékeny vagy valamilyen allergiája van vagy simán fogyózik, akkor is mást eszik, mitől lenne más az hogy vega/vegán valaki a családban?


2. nincs ilyen "ajánlás" hogy milyen korban hagyj el húst vagy állati termékeket. Itt a sokat idézett kijelentés: "Az Amerikai Dietetikai Szövetség (ADA) és a Kanadai Dietetikusok (Dietitians of Canada) 2003-ban kijelentettték, hogy a megfelelően megtervezett vegán étrend táplálkozási szempontból kielégítő az élet minden szakaszában, beleértve a terhességet és szoptatást is, valamint egészségi előnyöket jelent bizonyos betegségek gyógyításában és megelőzésében."


3. Ez a vércsoport szerinti étrend már rég kiderült hogy badarság és nincs olyan ember aki ne tudna hús nélkül egészséges lenni. Attól hogy egy-két ismerősöd bénán kajált az nem jelent semmit (pl tipikus hiba hogy egyszerűen kihagyod az állati termékeket és semmivel nem pótlod, csak a köreteket eszed, pedig lencse,bab,tofu,szejtán,borsó,sárgaborsó stb kell helyette rendesen)

Másrészt NAGYON nehéz bizonyítani hogy pl kajától lett beteg az ember, hacsak nem hirtelen fertőzésről, mérgezésről vagy allergiáról van szó. Hiánybetegségek sokszor évek múlva derülnek csak ki. Ha valaki azt mondja hogy a hús elhagyásától lett beteg az vagy téved vagy hazudik. A leggázabb kaják egészségkárosító hatásait is évtizedek kutatómunkájával derítették ki többezer ember vizsgálatával. Hogyan is tudna egy-egy ismerősöd (vagy akár az orvosuk) megbizonyosodni arról hogy húselhagyástól lettek betegek? Eleve abszurd a kijelentés.


4. ez az éghajlat duma is hülyeség. Nincs olyan hogy az egyik éghajlaton zsírt vagy állatot kell enned a másikon nem. Max annyi hogy melegebb éghajlaton több vízre van szükséged és a sok zsír esetleg jobban megterhel, de hidegebb éghajlaton attól még nem kell zsírt zabálni.

2018. ápr. 5. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm az eddigi válaszokat
2018. ápr. 9. 19:15
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!