Kezdőoldal » Ételek, italok » Vendéglátás, éttermek » A rövidítés gasztró, vagy...

A rövidítés gasztró, vagy gasztro?

Figyelt kérdés
Hogy helyes?

2015. aug. 30. 10:33
 1/8 anonim ***** válasza:
76%
A rövid változat a helyes. Nincs oka a szóvégi o megnyúlásának. Ez nem rövidítés, hanem előtag.
2015. aug. 30. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
84%
Grammatikailag valóban a gasztro. De már a video-t és az info-t is videónak és infónak írjuk és mondjuk.
2015. aug. 31. 08:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 BringaManó ***** válasza:
78%
Hogy érted, hogy rövidítés? Írnál rá egy példamondatot?
2015. szept. 7. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
Túl sok érdeklődést nem mutat a kérdező, de a válaszok 100%-os hasznosságúak. Ne nézd az értékelést!
2015. szept. 7. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Köszi! Például gasztro rovat.
2015. szept. 7. 22:45
 6/8 BringaManó ***** válasza:
83%

#4:

Más véleményen vagyok:


#1:

Igen, előtag is (és olyankor természetesen rövid o), de a kérdésben rövidítést volt írva, ami jelenthet valódi rövidítést "gasztro." (ez esetben nem tudom mit jelent... a gasztronómiai rövidítése? talán), és jelenthet egy olyan rövidült alakot, mint a videó, sztereó stb., amelyekben így, önálló életre kelve már hosszúvá válik az ó. A gasztro/gasztró esetében eléggé ingadozás van, pl.:

Gasztro – A hvg.hu gasztronómiai rovata ( [link]

a 444-nél ugyanez már szerencsére hosszú ó: [link]

a Mancsnál hol így, hol úgy... [link]

Pesti Gasztó Magazin [link]

(stb.: [link] )


(szerintem hosszúval kéne)


#2:

"Grammatikailag valóban a gasztro."

Ezt nem értem. :-(


#5:

Ha csak "Gasztró" a neve (mint a fenti példákban), akkor szerintem Gasztró rovat;

ha a rovat típusáról beszélünk, köznévként, akkor gasztrorovat;

és ha ez a teljes szó a rovat neve, akkor Gasztrorovat.

(Ugyanígy: egy magazin lehet a fajtáját tekintve gasztromagazin,

és a neve lehet Gasztró –> "Megjelent a Gasztró magazin!",

de lehet Gasztromagazin is –> "Megjelent a Gasztromagazin!".)


Tovább vö.: [link]

2015. szept. 8. 00:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

Gasztró rovat, illetve Pesti Gasztró Magazin esetekben a gasztró szót hosszú ó-val írjuk, vagy röviddel.

Mivel ezek összetett szók, az összetétel alapja: gasztro-, tehát gasztrorovat, gasztromagazin. Ám önálló jelzőként már hosszú az ó: pl. gasztró.


Sok olyan oldalt megnéztem, amelyik nyelvészettel foglalkozik, de gasztró rövidítés sehol nem szerepel.

2015. szept. 8. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 BringaManó ***** válasza:
100%

#7:

Uhh, majdnem elkezdtem válaszolni az első bekezdésedre... Legközelebb legalább egy pár idézőjellel jelezd, kérlek, hogy mi az, amit nem te írtál!... :-)


Na, akkor a válasz:

Örülök, hogy mutathattam egy ilyen különleges oldalt. :-) De ismétlem: ez nem rövidítés.


"A rövidítések (és hozzájuk hasonlóan a rövidítésként használt jelek és kódok is) leginkább csak írásban élnek, beszédben teljes alakjukban ejtjük ki őket, például: u. kiejtve [utca]; km kiejtve [kilométer]; Bp. kiejtve [budapest]."

[link]


Ezért írtam korábban is, hogy csak akkor lenne _rövidítés_, ha így írnánk: "gasztro." (de akkor talán már inkább "gasztr."), és így ejtenénk: gasztronómiai vagy gasztronómia.


Azokban az esetekben azonban, amelyekről itt beszélünk, gasztrónak ejtjük, ez esetben pedig vagy előtagról van szó (gasztro- / Gasztro-), vagy az önállósult formájáról (gasztró / Gasztró), vagy esetleg az önálló szóként, de mégis valami spéci okból rövid o-val írt formájáról (Gasztro).

Ez utóbbi formában tulajdonnév részeként képzelhető el, ahogy arra már példát is mutattam (bár az a link a zárójel miatt pont nem működött): [link]

2015. szept. 9. 05:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!