Kezdőoldal » Ezotéria » Egyéb kérdések » Mit jelent az, hogy önismeret?

Mit jelent az, hogy önismeret?

Figyelt kérdés
Lehet, hogy spirituális szempontból nézve másra kell ilyenkor gondolni, mint amikor pszichológiai könyvekben említik az önismeretet? Mert az utóbbiaknál olyan kérdések kapnak helyet például, hogy milyen a temperamentumon, mit szeretek csinálni, milyen munka való nekem, meg hasonlók. Ezek is fontosak persze a hétköznapi élet szempontjából, másfelől viszont csak a felszínt érintik. Ha a halál pillanatában "szembesülnünk kell önmagunkkal", biztos nem azon lesz a lényeg, hogy Pisti vagy Gizi vagyok, szeretem a csokifagyit, és könyvelő a szakmám. Van különbség a kettő között? És ha igen, hogyan lehet a mélyebb önvalónkhoz valamivel közelebb kerülni?

2012. nov. 5. 10:48
 1/5 anonim ***** válasza:

"Ezek is fontosak persze a hétköznapi élet szempontjából, másfelől viszont csak a felszínt érintik."


Szerintem viszont pont a legbelső lényünket érintik, csak más-más oldalról, és hétköznapi, praktikus megközelítésből. De nagyon is a valódi, mély, rejtett énünkre alapoznak.

2012. nov. 5. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 Antimod ***** válasza:
Szerintem az ember igazi, legbensőbb énje a legtöbbször krízishelyzetekben mutatkozik meg. Ilyenkor lehull minden álarc, szerep és képzelt tulajdonság. Sokakat meglepnek az ilyen tapasztalatok, mert egy egészen más, sokszor jobb és erősebb "személyiséggel" találkoznak, mint a mindennapi életben.
2012. nov. 5. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
56%

Szerintem önmagunk megismerése egyet jelent azzal, hogy szembenézünk az egónkkal. A baráti körömben több meglett felnőtt embert láttam már sírva fakadni, amikor eljutottak, eljutottunk erre a pontra.


Amikor szembenézünk az egónkkal, teljesen tisztává, világossá válnak azok a belső tulajdonságaink, amiken egy szebb, jobb cél érdekében esetleg változtatnunk kellene. Ebben a pillanatban el tudjuk fogadni eddigi hibáinkat és ki nem mondott, belső ígéretet teszünk arra, hogy a jövőben ezeket a hibákat már nem követjük el.


Lesznek persze újabb hibák, amikbe ebben a megváltozott tudatállapotban is belefutunk, de ilyen esetekben általában már objektívebben tudjuk szemlélni az adott szituációt és levonni belőle a tanulságot.

2012. nov. 5. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Hát igen, létezik materialista felfogás és spirituális. A materialista felfogást látod úgyis, hisz leírtad.

A spirituális felfogás azt jelenti, hogy megismered a legbensőbb lényedet!

Hogy ez milyen is?

Erre magadnak kell rájönnöd! Szavakkal nem lehet elmagyarázni! Ha elmondanám, lenne valami elképzelésed róla, egy elképzelés pedig soha nem a valóság! Az elménk szeret elképzelni dolgokat, aztán a valóság teljesen más!

Amúgy az előző hozzászóló teljesen jól leírta, hogy szembe kell néznünk az egonkkal. Az ego azt jelenti hogy az én azonossága. Vagyis akinek hiszed magad.

Azt tudom tanácsolni, olvass keleti vallásokról, illetve olvass bele könyveikbe!

2012. nov. 5. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

Az önismeret szerintem az, hogy az ember elfogultság nélkül képes látni és elfogadni a tulajdonságait, hibáit, félelmeit és értékeit. Ez egyáltalán nem könnyű dolog. Az agyunk meglepő hatékonysággal képes elleplezni előlünk az igazi indíttatásainkat és érzéseinket. Ez puszta önvédelem, amelyet az agyunk tudat alatt művel. Saját magunkat mindig kiemelkedettebbnek, különbnek kezeljük a többiektől, és kényelmetlen érzést kelt bennünk, ha ráébredünk saját gyarlóságunkra. Azonban véleményem szerint pont ezeknek a felismerésével válhatunk jobb emberré, hiszen ha ismerjük, tudunk tenni ellene (vagy épp érte, ha jó tulajdonságról van szó).

Nincs semmi misztikum az egészben, figyelni kell a saját reakcióinkra és kíméletlenül keresni kell az okokat mögöttük. Ez nem mindig könnyű és sok gondolkodást igényel (nálam legalábbis), de megéri. Nekem sokat segített már ez a dolog, több igen fontos illúziómtól megszabadultam.

2012. nov. 6. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!