Kezdőoldal » Ezotéria » Egyéb kérdések » Ugrani vagy nem ugrani?...

Ugrani vagy nem ugrani? Létezik az a bizonyos üvegplafon?

Figyelt kérdés

Arra a kísérletre utalok, ahol bolhákat edénybe tették, az edényt üveglappal letakarták, és néhány ugrás (és fej beverés) után a bolhák megtanulták, hol a határ, így akár le is lehetett venni az üvegplafont, többé nem ugráltak magasra.


Ezt a példát olyan esetekben szoktam hallani, amikor ugrásra bíztatják az embert, mondván, hogy az az üvegplafon csak az ő képzeletében van, egy gátló tényező, ami az eddigi rossz tapasztalatok miatt alakult ki, de valójában nem is létezik. És az ember mégiscsak ember, ne legyen már szellemileg egy bolha szintjén. Tehát, ugrás!

Ugyanakkor amit a bolháknál megfigyeltek, az tulajdonképpen a tanulás folyamata volt. Ha a bolhák életük végéig ugráltak volna a letakart edényben, nem vonva le a következtetést, hogy emiatt verik be magukat és élnek át fájdalmat, meg hogy amúgy sem juthanak ki, akkor az sokkal kevesebb értelemről tanúskodott volna róluk, mert ezesetben képtelenek lettek volna új dolgok megtanulására, ok-okozati összefüggések megfigyelésére.

Most akkor melyik a bölcsebb dolog: ugrani vagy nem ugrani?



2014. máj. 10. 20:28
 1/4 anonim ***** válasza:

Létezik. De ha az edényben maradsz, az sem jó. Igen, tanulás folyamata, mert megtanultad, hogy fáj. De azt is meg kell tanulnod, hogy ahhoz, hogy elérd a célodat (kikerülj az üvegből), ahhoz szenvedni kell. Ismered a Faun labirintusa című filmet? Abban van egy mesés allegória: élt egy kis virág; az örökkévalóság és az örök boldogság virága, ami csak arra várt, hogy leszakítsák és megszagolják (örök életet nyerjenek). De ez a virág egy méreggel átitatott tövis-hegyen nőtt, amitől egyetlen szúrás is elég, hogy az ember szíve megfeketedjen.

De ha te nem azt fájlalod, hogy megsebzett a tövis, hanem tövisről tövisre mászol a virág felé, akkor eléred. Valóban - ahogy ez is és a te történeted is mutatja - tanulunk a fájdalomból. De nem azt tanuljuk meg, hogy ne csináljuk, hanem azt, hogy hogyan ne fájjon az üveglap, a tövis. Rengeteg teória, vallás, eszme (köztük a kereszténység is) azt diktálja, hogy a sorstól azért kapjuk a szenvedést, hogy tanuljunk. Ha igazságtalanul ér valami, mert békésen éltél (nem ugráltál), az azért van, mert nem ugráltál. Ne azt tanuld meg, hogy mondj le a célodról, mert visszaver az üveg, hanem likvidáld a fájdalmat.


Én így értelmeztem ezt a példát, amit mondtál. Szerintem létezik az üvegplafon, fáj, de törd át! :-)

2014. máj. 10. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Erre az értelmezésre nem is gondoltam, nagyon köszönöm a véleményedet! :)
2014. máj. 10. 21:45
 3/4 anonim ***** válasza:

A bolhak lehethogy nem ereznek fajdalmat, mert ok csak bolhak, vagyis a tudatszintuk hasonlithatatlan az emberehez.

Az ember azaltal tanul az elet iskolajaban, hogy a fajdalmat/szenvedest transzformalja, tul lep rajta, meghaladja. Ra kell jonni, hogyan. Buddha, Krisztus ezt tanitottak.

2014. máj. 10. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
Hát én a sztorit úgy értelmezem, hogy mi attól vagyunk értelmes lények, hogy el tudjuk dönteni, ott van-e az a bizonyos üvegplafon. És ha ott van, akkor nem ugrani, ha viszont már nincs ott, akkor ezt tudatosítani magunkban és ugrani.
2014. máj. 10. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!